کاهش چشمگیر خطر آلزایمر با مصرف فلاونول های گیاهی

مطالعه جدیدی که اخیرا  در مجله Neurology منتشر شده است ، نشان میدهد که افزایش میزان مصرف فلاونول های گیاهی به میزان چشمگیری خطر ابتلا به زوال عقل آلزایمر (AD) را تا 50 درصد کاهش میدهد. به عبارتی ، با مصرف هرچه بیشتر مواد غذایی حاوی این ترکیبات مانند چای ، پرتقال و کلم بروکلی می توان از بروز زوال عقل آلزایمر جلوگیری کرد.

بیماری آلزایمر

زوال عقل آلزایمر نوعی اختلال پیشرونده مغزی است که در آن فرد مهارت های شناختی از جمله مهارت های حافظه و تفکر و توانایی انجام کارهای ساده را از دست می دهد. این بیماری تاکنون عامل منجر شونده به چنین اختلالاتی بوده و بیش از 5 میلیون آمریکایی را درگیر می کند.

یک مطالعه روی بیش از 900 نفر انجام شد ، که بخشی از یک پروژه تحقیقاتی بزرگتر در سطح جامعه به نام پروژه حافظه و پیری بودند. این شرکت کنندگان سالانه برای سلامت عصبی و الگوهای غذایی ، به طور متوسط به مدت 6 سال ، اما برخی از آنها تا 12 سال مورد بررسی قرار گرفتند. میانگین سنی 81 سال بود و 3 نفر از 4 نفر زن بودند.

یافته ها

در مطالعه اول ، 220 شرکت کننده از 900 شرکت کننده حین مطالعه دچار AD شدند. خطر AD با مصرف بیشتر فلاونولها کاهش یافت. این یافته حتی پس از در نظر گرفتن سایر عوامل مرتبط با سلامتی توسط محققان ، رضایت بخش بود - زیرا افراد با بالاترین میزان مصرف فلاونول تحصیلات عالی داشتند ، فعال ترین بودند و در فعالیتهای شناختی بیشتری شرکت میکردند. محققان همچنین عوامل ژنتیکی مانند وجود ژن APOE4 و عوامل خطر قلبی عروقی را که می توانند بر خطر ابتلا به AD تأثیر بگذارند ، از جمله دیابت ، سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی یا فشار خون بالا را در نظر گرفتند.

زمانی که شرکت کنندگان براساس کاهش مصرف فلاونول در پنج گروه قرار گرفتند ، شرکت کنندگان گروه اول (بالاترین میزان مصرف) بیش از 15 میلی گرم فلاونول در روز مصرف میکردند. شرکت کنندگان گروه پنجم ( کمترین میزان مصرف ) حدود 5 میلی گرم فلاونول در روز مصرف میکردند ، افراد گروه اول تقریباً 50٪ کاهش خطر ابتلا به AD را نشان دادند.

به طور دقیق ، 28 بیمار از 186 بیمار که دچار AD بودند ، در گروه بالاترین میزان مصرف و در مقابل 54 بیمار در گروه کمترین میزان مصرف قرار داشتند.

مصرف فلاونول کانفرول با کاهش تقریباً 50٪ ، میریستین و ایزورامنتین هر کدام با کاهش 40٪ در ارتباط بودند. فلاونول چهارم ، به نام کوئرستین ، تأثیر قابل توجهی در خطر ابتلا به AD نداشت.

شرکت کنندگان با بالاترین میزان مصرف فلاونول رزوانه حدود یک فنجان چای سیاه مینوشیدند. مصرف روزانه کلم  و حدود یک لیوان شراب قرمز نیز میتواند فلاونول مورد نیاز را فراهم کند.

منابع فلاونول ها

کامفرول به میزان زیادی در سبزیجات با برگ سبز از جمله اسفناج ، کلم بروکلی ، لوبیا ، چای و کلم وجود دارد. غذاهای غنی از ایزورامنتین شامل روغن زیتون ، شراب قرمز ، گلابی و سس گوجه فرنگی میباشند. میریستین در چای ، کلم ، پرتقال ، گوجه فرنگی و شراب قرمز یافت می شود.

محقق Thomas Holland  می گوید : "برای تأیید این نتایج ، تحقیقات بیشتری لازم است ، اما این یافته ها امیدوار کننده میباشند. خوردن میوه و سبزیجات بیشتر و نوشیدن چای بیشتر می تواند روشی نسبتاً ارزان و آسان برای مردم به منظور کمک به جلوگیری از زوال عقل آلزایمر باشد. "

پیامدها

بسیاری از دانشمندان با تأکید بر مصرف فلاونول ها مخالف هستند. اگرچه تصور می شد این مواد در بدن  فعالیت آنتی اکسیدانی دارند ، اما این نظریه چندین دهه قبل رد شد. فعالیت آنتی اکسیدانی این مواد هنگام هضم و در معرض فعالیت آنزیم های دستگاه گوارش متوقف می شود.

آنها خاطرنشان می کنند که فلاونول ها در بسیاری از گیاهان ، میوه ها و سبزیجات که قرن ها با سلامتی همراه بوده اند ، یافت می شوند. متخصصان تغذیه می گویند که اثرات چنین غذاهایی که باعث به تعویق افتادن زوال عقل میشوند احتمالاً به دلیل وجود سایر مواد شیمیایی گیاهی است که نسبت به فلاونول ها فراوانتر هستند. از طرف دیگر ، بعید به نظر میرسد که مصرف قرص های فلاونول یا عصاره های چای همان اثر را بر سلامت داشته باشد ، بعلاوه ، مصرف بیش از حد آن ها می تواند اثر سوء داشته باشد.

این بدان معنی نیست که خوردن غذاهای غنی از فلاونول یا نوشیدن یک فنجان چای سیاه در صبح ضرر دارد ، زیرا هر غذایی که حاوی این مواد شیمیایی باشد ، حاوی بسیاری از ترکیبات سالم تر از جمله ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر گیاهی میباشد. Holland  در نهایت اینطور نتیجه میگیرد : " با جمعیت رو به افزایش افراد سالخورده در سراسر جهان ، هرگونه کاهش در تعداد مبتلایان به این بیماری ویرانگر ، یا حتی تاخیر انداختن آن برای چند سال ، می تواند فواید زیادی برای سلامت عمومی داشته باشد."

منبع: News Medical
نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{comment.description}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{reply.description}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}