ژنتیک به زبان ساده

آیا خال‌ها به ژنتیک ربط دارند؟

آیا خال‌ها به ژنتیک ربط دارند؟

داشتن خال امری بسیار شایع است، به ویژه در افرادی که پوست روشن دارند. خال‌ها رشد بیش از حد سلول‌هایی از پوست هستند که آنها را ملانوسیت می‌نامیم، اما فاکتورهای ژنتیکی دخیل در تکوین آنها به خوبی شناخته نشده اند. هرچند خال‌ها، مانند تومور‌ها رشد بیش از حد سلول‌ها محسوب می شوند، تقریبا اغلب غیرسرطان زا (خوش خیم) هستند.

یکشنبه، 3 شهریور ماه 1398 2,125 بازدید
آیا رنگ مو توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

آیا رنگ مو توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

نوع و مقدار ملانین در مو توسط ژن‌های زیادی تعیین می‌شود، هرچند در مورد اغلب آنها اطلاعی نداریم. بهترین ژن رنگ موی مطالعه شده در انسان MC1R نام دارد. این ژن دستورالعمل‌هایی برای ساخت پروتئینی به نام گیرنده ملانوکورتین 1 فراهم می‌کند، که در مسیر  تولید ملانین دخیل است.

پنج شنبه، 31 مرداد ماه 1398 3,341 بازدید
آیا قد توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

آیا قد توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

دانشمندان تخمین زده اندکه حدود 80 % از قد افراد توسط اختلافات توالی DNA به ارث رسیده تعیین می‌شود، اما اینکه کدام ژن‌ها مسئول هستند و برای اثرگذاری بر قد چه می‌کنند فقط تا حدی شناخته شده است. برخی جهش‌های ژنیِ نادر دارای اثرات شدیدی بر قد هستند (برای مثال گونه‌های ژن FGFR3 که سبب آکندروپلازی، یک بیماری نادر که با قامت کوتاه مشخص می‌شود).

سه شنبه، 29 مرداد ماه 1398 6,520 بازدید
آیا جنس مو توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

آیا جنس مو توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

به نظر می‌رسد که فاکتور‌های ژنتیکی نقش مهمی در تعیین جنس مو -صاف، موجدار یا فر- و ضخامت هر تار موی افراد ایفا می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد که در افرادی با قومیت‌های مختلف ژن‌های مختلفی بر بافت مو و ضخامت آن اثر می‌گذارد. برای مثال تنوع طبیعی (پلی مورفیسم) در دو ژن EDAR و FGFR2 با اختلافات ضخامت موی جمعیت‌های آسیایی ارتباط دارند.

یکشنبه، 27 مرداد ماه 1398 2,280 بازدید
آیا ژنتیک در اخلاق ما موثر است؟

آیا ژنتیک در اخلاق ما موثر است؟

خلق و خوی مشابه در یک خانواده به ژنتیک یکسان و به محیطی که فرد در آن بزرگ شده است نسبت داده می‌شود. مطالعات دوقلوهای همسان (کسانی که 100 % DNA یکسان دارند) و خواهر برادرهای دیگرشان (کسانی که 50 % از DNA  آنها را دارند) نشان می‌دهد که ژنتیک نقش بزرگی در این قضیه ایفا می‌کند.

پنج شنبه، 24 مرداد ماه 1398 5,824 بازدید
آیا احتمال داشتن فرزند دوقلو توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

آیا احتمال داشتن فرزند دوقلو توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

احتمال بارداری دوقلو یک صفت پیچیده است. این صفت احتمالا توسط چندین فاکتور ژنتیکی و محیطی، بسته به نوع دوقلوها متاثر می‌شود. دوقلوها به دو صورت مونوزایگوت (یک تخمک لقاح یافته) و دی زایگوت (دو تخمک لقاح یافته) دسته بندی می‌شوند.

چهار شنبه، 23 مرداد ماه 1398 2,440 بازدید
آیا راست دست یا چپ دست بودن توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

آیا راست دست یا چپ دست بودن توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

در ابتدا تصور می‌شد که یک ژن، تک دستی را کنترل می‌کند. اما اخیرا مطالعات نشان دادند که چندین و شاید تا 40 ژن در این صفت دست دارند. هر کدام از این ژن‌ها احتمالا اثر کمی دارد، اما در مجموع نقش مهمی را در اولویت بندی دست ایفا می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهند که حداقل برخی از این ژن ها به تعیین عدم تقارن راست-چپ کلی بدن که در مراحل اولیه تکوین شروع می‌شود کمک می‌کنند.

سه شنبه، 22 مرداد ماه 1398 3,597 بازدید
مشاوره ژنتیک را بیشتر بشناسیم

مشاوره ژنتیک را بیشتر بشناسیم

مشاوره ژنتیک یکی از خدمات درمانی است و برای کسانی که در معرض ریسک بیماری‌های ژنتیکی هستند اطلاعات و پشتیبانی فراهم می‌کند. طی مشاوره یک متخصص ژنتیک با فرد یا خانواده در مورد ریسک‌های ژنتیکی گفتگو کرده یا وجود یک بیماری ژنتیکی را تایید، تشخیص یا رد می‌کند.

سه شنبه، 22 مرداد ماه 1398 3,738 بازدید
آیا هوش توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

آیا هوش توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

محققان برای جستجوی ژن‌های اثر گذار بر روی هوش مطالعات بسیاری انجام داده اند. بسیاری از این مطالعات بر مشابهت‌ها و اختلافات IQ در خانواده ها، به ویژه روی فرزند خوانده‌ها و دوقلوها تمرکز کرده اند. این مطالعات نشان می‌دهد که فاکتور‌های ژنتیکی مسئول حدود 50 % از اختلاف هوش میان افراد است.

یکشنبه، 20 مرداد ماه 1398 1,526 بازدید
آیا رنگ چشم توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

آیا رنگ چشم توسط ژنتیک تعیین می‌شود؟

رنگ چشم هر فرد ناشی از رنگدانه‌های ساختاری به نام عنبیه است، که اطراف یک حفره کوچک سیاه در مرکز چشم (مردمک) را احاطه می‌کند و به کنترل مقدار ورود نور به چشم کمک می‌کند. رنگ عنبیه در محدوده‌ی آبی بسیار روشن تا قهوه ای تیره متغیر است. اغلب اوقات رنگ چشم به صورت آبی، سبز/سبز مایل به قهوه ای (فندقی)، یا قهوه ای طبقه بندی می‌شود. قهوه ای فراوان ترین رنگ چشم در دنیاست. رنگ‌های روشن‌تر مانند آبی و سبز

چهار شنبه، 16 مرداد ماه 1398 10,750 بازدید