بلاگ

ژنهای خانواده کراتین

ژنهای خانواده کراتین

ژن‌های خانواده KRT دستورالعمل‌ ساخت پروتئین‌هایی به نام کراتین را فراهم می‌کنند. کراتین‌ها گروهی از پروتئین‌های رشته‌ای سخت هستند که چارچوب ساختاری سلول‌های اپیتلیال را شکل می‌دهند. اپیتلیال سلول‌هایی هستند که سطوح و حفرات بدن را می‌پوشاند. سلول‌های اپیتلیال تشکیل دهنده بافت‌هایی نظیر مو، پوست و ناخن هستند. این سلول‌ها همچنین اندام‌های داخلی را پوشانده و بخش مهمی از غدد را تشکیل می‌دهند.

یکشنبه، 26 خرداد ماه 1398 924 بازدید
ژنهای هومئوباکس

ژنهای هومئوباکس

ژن‌های هومئو باکس خانواده ای بزرگ متشکل از ژن‌های مشابه ایست که تشکیل بسیاری از ساختارهای بدنی را طی تکوین اولیه جنین هدایت می‌کند. در انسان خانواده ژن هومئو باکس حدودا شامل 235 ژن عملکردی و 65 سودوژن (ژن‌هایی با ساختار مشابه که دستورالعملی برای ساخت پروتئین‌ها ارائه نمی کنند) است. ژن‌های هومئو باکس در همه کروموزوم‌های انسان حضور داشته و اغلب به صورت دسته ای وجود دارند. زیرخانواده و رده‌های مختلفی

یکشنبه، 26 خرداد ماه 1398 2,986 بازدید
چگونه بارداری میتواند روی یک ورزشکار اثر بگذارد

چگونه بارداری میتواند روی یک ورزشکار اثر بگذارد

این بررسی بر روی Serena Williams بازیکن مشهور تنیس انجام شده است وی در مسابقات آزاد استرالیا 8 هفتگی بارداری خود را میگذراند. بعضی از نظریه ها حاکی از آن است که بارداری زودرس عملکرد ورزشی را بالا میبرد. بارداری ممکن است برخی از جنبه های توانایی و عملکرد ورزشی (ورزشکار) را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که برخی از زنان در طول هفته های اول بارداری ناخوشایند هستند، برخی دیگر تغییری را متوجه نمی شوند.

یکشنبه، 26 خرداد ماه 1398 979 بازدید
⁣رشد سرطان روده بزرگ با ورزش کاهش می یابد

⁣رشد سرطان روده بزرگ با ورزش کاهش می یابد

بر اساس تحقیقات جدید ورزش ممکن است در کاهش رشد سلول های سرطانی روده بزرگ نقش داشته باشد. این مطالعه نشان می دهد که پس از یک جلسه کوتاه تمرین با شدت شدید (HIIT)، رشد سلول های سرطانی روده بزرگ کاهش می یابد و این نیز شاخص های التهاب را افزایش می دهد.

شنبه، 25 خرداد ماه 1398 961 بازدید
سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) که به نام سندروم Stein-Leventhal نیز شناخته می شود،این سندرم نوعی اختلال هورمونی است که در بین زنان در سنین باروری شایع میباشد. زنان مبتلا به این سندرم ممکن است دوره های قاعدگی کم یا طولانی داشته باشند یا میزان زیادی هورمون مردانه (اندروژن) ترشح کنند. تخمدان ها ممکن است توده های کوچک زیادی (فولیکول ها) را ایجاد کنند و نتوانند به طور منظم تخمک آزاد کنند.

پنج شنبه، 23 خرداد ماه 1398 4,849 بازدید
زنانی که شب ها کار می کنند بیشتر در معرض خطر سقط جنین قرار دارند

زنانی که شب ها کار می کنند بیشتر در معرض خطر سقط جنین قرار دارند

بر اساس این تحقیق زنانی که دو روز در هفته یا بیشتر کار شبانه انجام داده بودند، میزان خطر سقط جنین در آنها 32 درصد نسبت به زنانی که در مدت مشابه شغلی نداشتند یا شب کاری نداشتند ،افزایش یافته بود .همچنین خطر بروز سقط جنین با افزایش تعداد شب کاری ها در هفته افزایش یافت. ارتباط بین کار شبانه و خطر سقط جنین پس از هفته هفتم بارداری شدیدتر بود.

سه شنبه، 21 خرداد ماه 1398 725 بازدید
کشف ژن ناباروی در زنان

کشف ژن ناباروی در زنان

بر اساس این تحقیق ابتلا به بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) که از هر ۱۰ زن در سن باروری یک نفر به آن مبتلا است، نشان می دهد که DNA حاوی سطح بالای تستوسترون، نقش مهمی در ابتلا به این وضعیت ایفا می‌کند.بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک عامل اصلی ناباروری و ابتلا به دیابت نوع دو در زنان است.

یکشنبه، 19 خرداد ماه 1398 753 بازدید
غیرفعال کردن یک ژن می تواند منجر به درمان سندروم داون شود

غیرفعال کردن یک ژن می تواند منجر به درمان سندروم داون شود

بر اساس پژوهشی که در دانشگاه راتگرز (Rutgers) امریکا صورت گرفته، هدف قرار دادن یک ژن کلیدی پیش از تولد می تواند منجر به درمان سندروم داون، معکوس کردن رشد غیرطبیعی مغز و بهبود عملکرد شناختی پس از تولد شود.

شنبه، 18 خرداد ماه 1398 3,095 بازدید
آنتی‌ ژن های لوکوسیت انسانی HLA

آنتی‌ ژن های لوکوسیت انسانی HLA

خانواده HLA دستورالعمل‌هایی برای ساخت گروهی از پروتئین‌های خویشاوند که به نام کمپلکس آنتی ژن لوکوسیت انسانی (HLA) شناخته می‌شوند فراهم می‌کند. کمپلکس HLA به سیستم ایمنی در تشخیص پروتئین‌های خودی بدن از پروتئین‌هایی که توسط مهاجمان خارجی همانند ویروس‌ها و باکتری‌ها ساخته شده است کمک می‌کند.

شنبه، 18 خرداد ماه 1398 3,419 بازدید
سیتوکروم P450

سیتوکروم P450

آنزیم‌هایی که از ژن‌های سیتوکروم P450  تولید می‌شوند در تشکیل (سنتز) و تجزیه (متابولیسم) مولکول‌ها و مواد شیمیایی مختلف درون سلول دست دارند. آنزیم‌های سیتوکروم P450  در سنتز مولکول‌های بسیاری از جمله هورمون‌های استروئیدی، چربی‌های خاص (کلسترول و سایر اسید‌های چرب)، و اسیدهای مورد استفاده در هضم چربی‌ها (اسیدهای صفراوی) نقش ایفا می‌کنند. باقی آنزیم‌های سیتوکروم P450  مواد خارجی  از جمله داروهای خور

شنبه، 18 خرداد ماه 1398 3,051 بازدید
1 91 92 93 94 95 97