دانشمندان به واکسن جهانی آنفلوانزا نزدیک ترند!

ویروس های آنفلوانزا به سرعت تکامل می یابند ، به طوری که هر ساله باید یک واکسن جدید آنفلوانزای فصلی تولید شود تا در جریان آنها قرار بگیرد. مسئله اصلی تغییرات جزئی در قسمت خاصی از ویروس است که واکسن هدف آن قرار دارد ، یعنی پروتئین های هماگلوتینین سطح (H). این تغییرات به این معنی است که آنتی بادی هایی که واکسن های قبلی آنفولانزا به ما کمک کرده اند ، و سلول های حافظه ایمنی که آنها را تولید می کنند ، دیگر ویروس را تشخیص نمی دهند و مانع از آلوده شدن سلول های ما می شوند. با این حال ، محققان Sanofi و انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی در ایالات متحده ، اکنون واکسنی تولید کرده اند که سیستم ایمنی بدن را آموزش می دهد تا قسمت متفاوتی از H را تشخیص دهد که بین سویه های مختلف سازگارتر است. امید آنها ایجاد واکسن آنفولانزای "جهانی" است که بتواند از چندین ویروس محافظت کند.

واکسن های موجود در آنفلوانزا حاوی مخلوطی از ویروس های ضعیف یا غیرفعال هستند که برای محافظت در برابر ویروس هایی که به نظر می رسد بیشترین پتانسیل ایجاد عفونت گسترده و بیماری های جدی را دارند ، در سال آینده انتخاب شده اند.

دانشمندان به واکسن جهانی آنفلوانزا نزدیک ترند!

تولید واکسن آنفلوانزای جهانی به طرز مشهوری دشوار است و مردم از دهه 1930 در تلاش بوده اند. بخشی از این چالش به پیچیدگی ویروس برمی گردد. اگرچه چهار نوع ویروس آنفلوانزا وجود دارد (A ، B ، C و D) ، اما تنها آنفلوانزای انسانی A و B باعث شیوع فصلی آنفلوانزا می شود و تنها عامل بیماری های همه گیر آنفلوانزا نوع A است. ویروس های آنفلوانزای A را می توان با توجه به نوع هماگلوتینین (H) و پروتئین دیگری به نام نورآمینیداز (N) که هر دو در سطح آنها هستند ، تقسیم کرد ، از این رو ویروس های آنفلوانزا H1N1 و H3N2. اگرچه 18 نوع مختلف هماگلوتینین وجود دارد ، اما اخیراً فقط ویروسهایی با انواع H1 یا H3 باعث همه گیری می شوند.

واکسن های موجود آنفلوانزا حاوی مخلوطی از ویروس های ضعیف یا غیرفعال هستند که برای محافظت در برابر ویروس هایی که به نظر می رسد بیشترین پتانسیل ایجاد عفونت گسترده و بیماری های جدی را دارند ، در سال آینده انتخاب شده اند.

مشکل این است که قسمت اصلی هماگلوتینین ، که سیستم ایمنی بدن قصد دارد آن را هدف قرار دهد ، بسیار حساس به جهش است. قسمت دم که به بقیه ویروس متصل است ، بین سویه های مختلف آنفولانزا سازگارتر است ، اما سیستم ایمنی بدن اغلب آن را به نفع سر نادیده می گیرد. با این حال ، به نظر می رسد آن دسته از افرادی که آنتی بادی در برابر آن ایجاد کرده اند ، کمتر در معرض عفونت آنفولانزا هستند.

مشکلی که در ساخت واکسنی وجود دارد که فقط شامل دم هماگلوتینین باشد این است که ، به خودی خود ، این قطعه پروتئین نسبتاً ناپایدار است ، به این معنی که ممکن است قبل از اینکه سیستم ایمنی بدن به آن پاسخ دهد ، تخریب شود. بنابراین ، نیکول داریکارر در Sanofi در کمبریج ، ماساچوست و همکارانش فرم کوتاه و بدون سر H1 و H3 هماگلوتینین را به نانوذرات ساخته شده از پروتئین خون به نام فریتین متصل کردند.

وقتی این واکسن ها به میمون های ماکاک تزریق می شوند ، تولید آنتی بادی محافظ در برابر ویروس های آنفلوانزای A A و H3 را تحریک می کنند. آزمایش های بیشتر نشان داد که آنتی بادی های ماکاک ویروس هایی قوی و شناخته شده به روشی مشابه با آنتی بادی های انسانی است ، که نشان می دهد این واکسن ها می توانند ایمنی گسترده ای را علیه بسیاری از گونه های آنفولانزا ایجاد کنند. محققان در ساینس می نویسند: "مشاهدات ما نشان می دهد که رویکرد گزارش شده در اینجا می تواند وسعت ایمنی آنفلوانزا را بهبود بخشد و تولید واکسن فوق فصلی و" آمادگی همه گیر "را در برابر زیرگروه های اصلی مسئول تهدیدات عفونت آنفلوانزای فصلی و همه گیر در انسان تسهیل کند." پزشکی ترجمه. این واکسن در حال حاضر در آزمایشات بالینی اولیه انسان در حال آزمایش است.

آنها تنها گروهی نیستند که می توانند واکسن آنفلوانزای فصلی را بر اساس قطعه تثبیت شده دم هماگلوتینین تولید کنند. در ماه دسامبر ، فلوریان کرامر از دانشکده پزشکی Icahn در کوه سینا در نیویورک و همکارانش گزارش دادند که آنچه را "هماگلوتینین کیمریک" می نامند - جایی که دم پروتئین به سرهای غیرمعمولی متصل است که کاملاً جدید برای سیستم ایمنی بدن است ، به انسان تزریق کردند. باعث می شود سلول های حافظه در برابر ویروس های آنفلوانزا که قبلاً با آن روبرو شده است ، تحریک شوند. این آزمایش فقط برای آزمایش ایمنی این واکسن ها طراحی شده بود ، اما شرکت کنندگان در پاسخ تعداد زیادی آنتی بادی تولید کردند.

رویکرد مشابهی نیز برای تولید واکسن جهانی ویروس کرونا در حال بررسی است. در اینجا ، محققان در حال تجزیه و تحلیل منطقه ساقه پروتئین سنبله ویروس کرونا برای بخشهایی هستند که بین ویروسهای مختلف کرونا تقسیم شده اند. واکسن های موجود COVID-19 سیستم ایمنی بدن را در برابر قسمت دیگری از پروتئین سنبله که بیشتر در معرض جهش است تربیت می کنند. بنابراین ، اگر این روش کار کند ، می تواند به طور بالقوه در برابر طیف گسترده ای از انواع ویروس کرونا محافظت کند.

برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

 

تست کرونا در منزل

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}