واکسن چینی ویروس کرونا تأیید اضطراری WHO را دریافت می کند!

سازمان بهداشت جهانی (WHO) تصویب اضطراری واکسن Covid را که توسط شرکت دولتی چینی Sinopharm ساخته شده است ، اعطا کرده است. این اولین واکسنی است که توسط یک کشور غیر غربی تهیه شده و از حمایت WHO برخوردار است.

این واکسن قبلاً به میلیونها نفر در چین و جاهای دیگر تزریق شده است. WHO قبلاً فقط واکسنهای ساخته شده توسط Pfizer ، AstraZeneca ، Johnson & Johnson و Moderna را تأیید کرده بود. با کم بودن اطلاعات منتشر شده در سطح بین المللی در اوایل ، مدت هاست که اثربخشی واکسن های مختلف چینی نامشخص است. اما WHO روز جمعه اعلام کرد که "ایمنی ، اثربخشی و کیفیت" Sinopharm را که توسط انستیتوی محصولات بیولوژیکی پکن ساخته شده تأیید کرده است.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که افزودن این واکسن "توانایی تسریع سریع دسترسی به واکسن Covid-19 را برای کشورهایی که به دنبال محافظت از کارمندان بهداشت و جمعیت های در معرض خطر هستند" دارد. توصیه می شود این واکسن در دو دوز برای افراد 18 سال به بالا تجویز شود.

چرا حمایت WHO برای واکسن های کرونا مهم است؟

چراغ سبز بدن بهداشت جهانی راهنمایی برای تنظیم کننده های ملی در مورد ایمن و موثر بودن واکسن است. مدیرکل WHO تدروس آدانوم غبرایسوس گفت که این به کشورها "اطمینان می دهد تا تصویب قانونی خود را تسریع کنند".

این همچنین بدان معنی است که این واکسن می تواند در برنامه جهانی Covax که سال گذشته برای تلاش برای اطمینان از دسترسی عادلانه به واکسن در میان کشورهای ثروتمند و فقیر تنظیم شده است ، استفاده شود. انتظار می رود تصمیم برای فهرست واکسن چینی برای استفاده اضطراری ، تقویت قابل توجهی در طرح ، که با مشکلات تأمین مواجه شده است ، داشته باشد.

چگونه واکسن Covid در سراسر جهان به اشتراک گذاشته می شود؟
تاکنون چند نفر واکسینه شده اند؟

بر اساس گزارش ها ، قبل از تأیید سازمان بهداشت جهانی ، واکسن Sinopharm قبلاً به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته بود که تخمین زده می شود 65 میلیون دوز تجویز شود. علاوه بر چین ، کشورهایی که از این واکسن استفاده می کنند شامل امارات ، پاکستان و مجارستان هستند. تصمیم روز جمعه برای تصویب واکسن برای استفاده اضطراری توسط گروه مشاوره فنی WHO اتخاذ شد ، که آخرین داده های بالینی و روشهای تولید را بررسی کرد.

گفته می شود که اثر واکسن در موارد علامت دار و بستری براثر ویروس کرونا، 79 درصد تخمین زده شده است. WHO خاطرنشان کرد که تعداد معدودی از بزرگسالان بالای 60 سال در آزمایشات بالینی قرار گرفتند ، بنابراین نمی توان برای این گروه سنی کارایی را ارزیابی کرد. اما گفته شد هیچ دلیلی وجود ندارد که تصور کنیم این واکسن در گیرندگان مسن متفاوت عمل خواهد کرد.

سازمان بهداشت who هنوز در مورد واکسن سینوواک چین تصمیمی نگرفته است. کارشناسان WHO روز جمعه گفتند که قبل از اینکه بتوانند توصیه کنند ، منتظر اطلاعات اضافی هستند. میلیون ها دوز از این واکسن نیز قبلاً به کشورهای مختلفی ارسال شده است که استفاده اضطراری از آن را مجاز دانسته اند.

یکی از مزایای اصلی واکسن های چینی این است که می توانند مانند واکسن AstraZeneca در یخچال استاندارد با دمای 8-2 درجه سانتیگراد نگهداری شوند.

درواقع واکسن های چینی به روشی سنتی تر تولید می شوند که اصطلاحاً واکسن های غیرفعال هستند ، به این معنی که از ذرات ویروسی کشته شده برای در معرض قرار گرفتن سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس استفاده می کنند بدون اینکه پاسخ جدی به بیماری داشته باشند.

برای مقایسه ، واکسن های BioNtech / Pfizer و Moderna واکسن های mRNA هستند. این بدان معنی است که بخشی از کد ژنتیکی ویروس کرونا به بدن تزریق می شود و به سیستم ایمنی بدن می گوید تا چگونه به آن پاسخ دهد.

واکسن AstraZeneca انگلستان نوع دیگری از واکسن است که در آن نسخه ویروس سرماخوردگی شامپانزه ها اصلاح می شود تا حاوی مواد ژنتیکی ویروس کرونا باشد. پس از تزریق ، به سیستم ایمنی بدن می آموزد که چگونه با ویروس واقعی مبارزه کند.

BioNTech / Pfizer و Moderna میزان کارآیی در حدود 90٪ یا بیشتر دارند ، در حالی که تصور می شود واکسن AstraZeneca حدود 76٪ موثر باشد.

برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

 

تست کرونا در منزل

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}