ژن نئاندرتال می تواند در برابر COVID-19 شدید محافظت کند!

به نظر می رسد برخی از ژن های موجود در ژنوم انسانی یک اثر محافظتی در برابر بیماری شدید ویروس کرونا ویروس کرونا (2019) (COVID-19) ، ناشی از سندرم حاد تنفسی حاد کرونا ویروس 2 (SARS-CoV-2) ایجاد می کنند. مقاله جدیدی که به صورت آنلاین در ژورنال PNAS منتشر شده است ، ژن های درگیر در مصونیت ذاتی را توصیف می کند که تحت گروه های مختلف انسانی قرار گرفته اند.

بیماری عفونی و تغییرات ژنتیکی

شیوع بیماری های عفونی با شرایط محیطی متفاوت است ، که در مناطق مختلف جهان به طرز چشمگیری تغییر می کند. اینها به عنوان فاکتورهای انتخابی روی انواع ژن مانند انواع ژن گیرنده های عوارض مانند که حساسیت به برخی از عفونت های باکتریایی و آلرژی ها را کاهش می دهند ، عمل می کنند. باز هم ، پروتئین های سلول میزبان که با ویروس های RNA ارتباط برقرار می کنند ، در مناطق مختلف DNA انسان رمزگذاری می شوند و به همین ترتیب ، این ویروس ها ممکن است تحریک کننده چنین تغییراتی باشند.

ژن نئاندرتال می تواند در برابر COVID-19 شدید محافظت کند!

هاپلوتیپ COVID-19 و کروموزوم 3

یک مطالعه قبلی ارتباط بین هاپلوتیپ در کروموزوم 3 و خطر بیماری COVID-19 مهم را نشان داد. خطر پذیرش در بخش مراقبت های ویژه (ICU) به دنبال SARS-CoV-2 با هر نسخه از این نوع دو برابر شد. مشخص شد که این ژن در 65٪ از حاملان در جنوب آسیا اما 16٪ در اروپا وجود دارد ، اما قابل توجه است که در شرق آسیا وجود ندارد. محققان فرض می کنند که این به دلیل تأثیر مفید هاپلوتیپ در جنوب آسیا در برابر سایر عوامل بیماری زا است ، اما اکنون در شرق آسیا منفی انتخاب شده است.

ژن نئاندرتال می تواند در برابر COVID-19 شدید محافظت کند!

SNP های نئاندرتال محافظت می کنند

مطالعه حاضر ، از کنسرسیوم ژنتیک مرگ و میر در مراقبت های ویژه (GenOMICC) ، بیش از 2200 بیمار و گروه کنترل مهم COVID-19 را مورد بررسی قرار داد. این مطالعه نشان داد که یک منطقه خطرناک در کروموزوم 3 ، با هفت جایگاه که کل ژنوم را تحت تأثیر قرار می دهد ، واقع در کروموزوم های 6 ، 12 ، 19 و 21 است.

جهش های موجود در کروموزوم های 6 ، 19 و 21 چند شکلی تک نوکلئوتیدی (SNP) است که خطر پذیرش ICU در بیماران COVID-19 را افزایش می دهد و آلل های مطابقت یافته در DNA انسان که تصور می شود منشا نئاندرتال است را افزایش می دهد. با این حال ، اینها در ژنوم بیش از صد نفر از مردم یورو آفریقا به عنوان موجود در پروژه 1000 ژنوم یافت نمی شوند.

کروموزوم 12 SNP از نئاندرتال آمده است

محققان این مورد را با داده های طرح ژنتیکی میزبان COVID-19 (HGI) مقایسه کردند. این نشان داد که SNP ها در کروموزوم 12 که به بستری شدن در بیماران COVID-19 مرتبط بودند در تعادل عدم تعادل در اروپایی ها بودند. این هاپلوتیپ 75 کیلو بایت با ژنوم های امروزی و قدیمی مقایسه شد. در این مطالعه از هاپلوتیپ هایی که ده بار یا بیشتر در بین افراد در پروژه 1000 ژنوم و در بین ژنوم های اسکلت های نئاندرتال و دنیسوان از غارهای سیبری و کرواسی یافت شده است ، استفاده شده است. آنها با استفاده از تکنیک های فیلوژنتیک دریافتند که هشت مورد از 64 هاپلوتیپ مدرن انسان با سه اسکلت قدیمی رابطه نزدیک دارد.

محققان سپس محاسبه ای را برای تشخیص بخشی از ژنوم از یک جد مشترک انسان مدرن و نئاندرتال انجام دادند ، از یکی که با مخلوط کردن گروه ها از نئاندرتال در ژنوم انسانی مدرن گنجانده شده است. آنها دریافتند كه اگر قطعه ای از 75 كیلو بایت باشد اگر از یک جد مشترک جدا شده باشد ، آنقدر زنده نمی ماند.

"بنابراین ما نتیجه می گیریم که هاپلوتیپ از نئاندرتال ها به استخر ژن انسانی وارد شده است."

نوع نئاندرتال خطر ICU را در COVID-19 کاهش می دهد

این مطالعه همچنین نشان داد که نوع شاخص هاپلوتیپ محافظ مشابه آنچه در هر سه ژنوم نئاندرتال یافت شده است و خطر پذیرش ICU را با هر نسخه بیش از یک پنجم کاهش می دهد. ژنوم های نئاندرتال شامل 34 مورد از 35 SNP بودند که با نوع محافظ SNP تجزیه می شوند.

این هاپلوتیپ در 25٪ تا 30٪ اکثر جمعیتهای اوراسیا یافت می شود اما در جنوب صحرای آفریقا تقریباً صفر است. این در حالی است که در سطوح پایین تر ، در برخی از جمعیت های قومی وابسته به آفریقا وجود دارد. این می تواند به دلیل ورود ژن از جمعیت اروپایی یا بومی آمریکا باشد ، در این مورد.

مکانیسم احتمالی حفاظت

هاپلوتیپ محافظ شامل قسمت هایی از سه ژن به نام های OAS1 ، OAS2 و OAS3 است که آنزیم های القا شده توسط اینترفرون ها را رمزگذاری کرده و توسط RNA های دو رشته فعال می شوند. اثر این آنزیم ها ، به نام الیگوآدنیلات سنتتازها ، تولید زنجیره های الیگوآدنیل است که باعث ریبونوکلئاز L می شود ، RNA دو رشته ای را در داخل سلول تجزیه می کند ، مکانیسم ضد ویروسی کلاسیک در سلول های آلوده. سایر مسیرهای ضد ویروسی نیز توسط ریبونوکلئاز L فعال می شوند.

به نظر می رسد برخی از الل های نئاندرتال از نظر عملکردی مهم هستند ، مانند SNP که در یک سایت وابسته به اتصالات در OAS1 تأثیر می گذارد. قبلا مشخص شده بود که این ماده از ویروس نیل غربی محافظت می کند. جایگزینی الل اجدادی موجود در هاپلوتیپ نئاندرتال با سایر گزینه ها منجر به ایزوفرم های محافظ کمتر این پروتئین می شود.

این الل اجدادی در حال حاضر فقط در این زمینه در خارج از آفریقا وجود دارد. جالب اینجاست که امروزه در آفریقایی ها ، آلل اجدادی فقط به عنوان یک نوع ژنتیکی مستقل از هاپلوتیپ نئاندرتال یافت می شود.

به نظر می رسد هاپلوتیپ نئاندرتال مقاومت بیشتری در برابر هپاتیت C ایجاد می کند. بر اساس یک مطالعه کوچک ، نوع ماسک OAS1 از SARS-CoV محافظت می کند. 

برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

 

تست کرونا در منزل

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}