واکسن ویروس کرونا و ایمنی

واضح است که واکسن های ویروس کرونا برای کمک به درمان بیماری موثر هستند ، اما هرچه تعداد بیشتری از آنها تزریق می شود ، محققان در مورد میزان و ماهیت عوارض جانبی می آموزند. از آنجا که مردم در سراسر جهان واکسن COVID-19 دریافت می کنند ، گزارشاتی در مورد عوارض جانبی موقتی مانند سردرد و تب در حال گسترش است. بیشتر این انتظار می رفت که داده های آزمایش بالینی برای واکسن های مجاز تاکنون به همان اندازه پیشنهاد شده است. اما اکنون که میلیون ها نفر واکسینه شده اند ، در مقایسه با هزاران نفر که در مطالعات اولیه ثبت نام کرده اند ، گزارش برخی از واکنش های آلرژیک نادر در حال ظهور است ، و سوالاتی در مورد اینکه آیا مرگ و میر با عکس مرتبط است ، ایجاد می شود.

هیچ تردیدی وجود ندارد که واکسنهای فعلی موثر و بی خطر هستند. محققان می گویند ، خطر واکنش شدید به ضعف COVID-19 با محافظتی که از ویروس کرونا ویروس کشنده ارائه می دهد ، بیش از حد است. طبیعت به آنچه دانشمندان در مورد فراوانی و ماهیت عوارض جانبی می آموزند نگاه می کند زیرا تعداد زیادی از مردم واکنش خود را به پزشکان گزارش می دهند و از طریق سیستم های نظارت بر ایمنی ، مانند برنامه های تلفن های هوشمند

واکسن ویروس کرونا و ایمنی

چند نفر عوارض جانبی مشترک واکسن COVID-19 را تجربه می کنند؟

برای دو واکسن موجود یعنی RNA (mRNA) یکی ساخته شده توسط Moderna در کمبریج ، ماساچوست ، و دیگری با همکاری Pfizer در شهر نیویورک و BioNTech در Mainz ، آلمان ساخته شده است - بخش قابل توجهی از مردم واکنش های غیر جدی را تجربه می کنند ، مانند درد در محل تزریق ، سردرد و خستگی. این واکسن ها بیت هایی از RNA را که پروتئین ویروس کرونا را کد می کند ، ارائه می دهند ، که بدن در برابر آن پاسخی می دهد.

طبق داده های سیستم گزارش دهی عوارض جانبی واکسن ایالات متحده (VAERS) ، از هر میلیون دوز واکسن mRNA ، حدود 372 مورد منجر به گزارش واکنش غیر جدی می شود. این تعداد کمتر از آن است که از داده های آزمایش بالینی انتظار می رود ، که نشان می دهد حداقل 80٪ از افراد درد در محل تزریق را تجربه می کنند. محققانی که آزمایشات خود را اجرا می کنند ، از نزدیک شرکت کنندگان را رصد می کنند و هر واکنش را ثبت می کنند. در همین حال ، VAERS متکی به کارمندان مراقبت های بهداشتی و افراد واکسینه شده برای گزارش خود از عوارض جانبی است.

تاکنون واکنش به واکسن های mRNA مشابه است. این واکسن ها در یک رژیم دو دوز تجویز می شوند: اولین تزریق باعث ایجاد واکنش ایمنی می شود و دیگری "تقویت کننده" است که توانایی بدن در مبارزه با ویروس کرونا را تقویت می کند. برای واکسن Pfizer – BioNTech ، که بیشتر از واکسن Moderna استفاده می شود و بنابراین داده های بیشتری تولید کرده است ، عوارض جانبی با دوز دوم افزایش می یابد.

در انگلستان ، سه میلیون دوز واکسن دیگر که توسط دانشگاه آکسفورد و شرکت دارویی AstraZeneca ساخته شده ، خنثی شده است. این واکسن که به یک رژیم دو دوزه نیز نیاز دارد ، حاوی یک آدنو ویروس غیرفعال کننده سرماخوردگی با دستورالعمل های ژنتیکی برای ساخت پروتئین های ویروس کرونا برای ایجاد ایمنی است. طبق سیستم نظارت بر ایمنی انگلستان ، طرح کارت زرد ، در حدود 4000 دوز از هر میلیون مورد تجویز منجر به واکنش های جانبی می شود. باز هم ، داده های کارآزمایی بالینی نشان می دهد که یک فرکانس بالاتر دقیق تر است: طبق داده های گزارش شده به آژانس دارویی اروپا (EMA) ، حدود 50٪ از شرکت کنندگان دارای درد ، سردرد یا خستگی در محل تزریق بودند.

تعداد کمی از افراد دوز دوم واکسن Oxford – AstraZeneca را دریافت کرده اند زیرا انگلستان از منابع خود برای تجویز دوز اول به تعداد بیشتری از افراد استفاده کرده است ، اما داده های آزمایش بالینی ارائه شده به EMA نشان می دهد که عوارض جانبی شات دوم ملایم تر از موارد ناشی از اولی است.

تهیه اطلاعات ایمنی برای عکسهایی که در سایر نقاط جهان وجود دارد ، مانند واکسنهای COVID-19 در چین ، دشوارتر است. داده های اولیه آزمایشات بالینی واکسن Sputnik V مبتنی بر آدنوویروس در روسیه نشان می دهد که شایع ترین عوارض آن شامل علائم شبیه آنفولانزا و واکنش های محل تزریق است.

از آنجا که واکسن های mRNA چنین وعده ای را نشان داده اند ، اولریش شوبرت ، دانشمند پلیمر در دانشگاه ینا در آلمان ، فکر می کند اکنون زمان سرمایه گذاری در تولید پلیمرهای سازگار با واکسن است که واکنش های آلرژیک ایجاد نمی کنند. در مرکز تحقیقات مشارکتی بودجه بنیاد تحقیقات آلمان ، PolyTarget ، محل کار شوبرت ، این مطالعات در حال انجام است. او می گوید: "اگر ما می خواهیم برای همه گیری بعدی - كه خواهد آمد - آماده باشیم ، باید از همین حالا شروع كنیم."

برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

 

تست کرونا در منزل

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}