چرا خانم ها بیشتر از آقایان عمر می کنند؟

  عمر زن و مرد

چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند. چه زمانی شکاف جنسیتی شروع می شود؟ به عبارت دیگر ، آیا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟

پاسخ : بین میزان مرگ و میر زنان و مردان در هر گروه سنی ، از زمان شیرخواری تا 19 سالگی و بعد از آن اختلاف وجود دارد. Sheri L. Balsara ، نويسنده راهنما تحقیق اخير درمورد مرگ و مير كودكان ، مي نويسد : " تحليل ما از تفاوت جنسيت در ميزان مرگ و مير در افراد زير 20 سال ، حاكي از وجود" سندرم مذکر  " میباشد". "ما یک مزیت کلی بقاء در زنان مشاهده کردیم که از اوایل زندگی شروع می شود و همراه با علل متعدد مرگ و میر وجود دارد."

در واقع ، این مزیت بقا قبل از تولد نیز وجود دارد. Chris Feudtner ، متخصص کودکان در بیمارستان اطفال فیلادلفیا ، گفت : با اینکه تعداد بیشتری جنین نر ایجاد میشود ، جنین های نر در هر مرحله از بارداری ( به غیر از هفته 24 بارداری ) از نرخ مرگ و میر بالاتری برخوردار هستند.

چه نوع اختلافاتی در کودکان وجود دارد؟

زمانی که در مورد نابرابری های سلامت زنان و مردان صحبت می کنیم ، به طور کلی به بیماری ها و شرایطی اشاره میکنیم که مردان و زنان بالغ را از بین میبرند : سرطان ها ، سکته های قلبی ، دیابت و غیره. اگر بحث در مورد نابرابری های سلامت بین کودکان و نوجوانان دختر و پسر باشد ، معمولاً تمرکز بر حوادث ، قتل و خودکشی است - تمام این موارد زندگی پسران را دو تا شش برابر بیشتر از دختران تحت شعاع قرار میدهد. اما تحقیقات اخیر نشان داده است که مردان نسبت به همسالان زن خود با احتمال بیشتری به علت یک سری از بیماری های دیگر فوت می کنند. در حقیقت ، بالسارا و سایر محققان دریافتند كه پسران از نرخ بالاتر مرگ و میر ناشی از بیماری های مختلف مانند سرطان ، بیماری قلبی ، بیماری ریوی و تنفسی (مانند آنفولانزا) ، عفونت ها ، ناهنجاری های كروموزومی ، بیماری های چشم و گوش و بسیاری دیگر برخوردار هستند.

به طور کلی ، مردان زیر 20 سال ، 44٪ بیشتر از زنان احتمال مرگ به هر علتی را دارند. اما نابرابری سلامت زن و مرد تنها به مرگ محدود نمیشود. به عنوان مثال ، پسران به مراتب بیشتر در معرض ابتلا به اوتیسم ، ناتوانی در یادگیری یا ADHD قرار دارند و احتمال ابتلای آنها به بیماری آسم نسبت به دختران بیشتر است ، سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و از مشکلات شنوایی رنج می برند (از جمله کم شنوایی و  زنگ زدن گوش). یک مطالعه که توسط وزارت بهداشت روانپزشکی Vermont انجام شد ، موضوع دیگری را بررسی کرد که در آنجا نیز دختران در مقایسه با پسران دارای مزیت بیولوژیکی بودند : پسران نسبت به دختران در سنین پایین تری دچار مشکلات عاطفی و رفتاری شده بودند. در میان کودکان 4 تا 7 ساله که "اختلال عاطفی شدید" را تجربه کرده بودند ، 91٪ پسر بودند. در میان افراد 16 ساله و بیشتر که این اختلالات را تجربه کرده بودند ، 65 درصد پسران بودند.

اختلاف در سلامت پسران و دختران به چه میزان می باشد؟

بالسارا می گوید : "در هر گروه سنی با طول 5 سال ، مردان در معرض خطر قابل توجهی قرار دارند و تعداد مردانی که جان خود را از دست دادند از تعداد زنان هزاران نفر بیشتر بود." در واقع ، این میزان بسیار بیشتر از "هزاران" است. در طول مطالعه چند دهه ای طولانی  او ، 111000 پسر جوان بیشتر از زنان درگذشتند.

چه چیزی باعث این اختلافات می شود؟

محققان نوشتند : " نوزادان ، كودكان ، نوجوانان و جوانان مذکر در مقایسه با افراد مونث خطر مرگ و میر بالاتری را تجربه می كنند". "این میزان مرگ و میر اضافه به شرایط بسیار متنوعی مربوط می شود و به نظر میرسد که این اثر به دلیل خطر بالای بیماری های انقباضی با نرخ بالای مرگ و میر و همچنین مرگ پس از مبتلا شدن به آنها میباشد."

به نظر نمی رسد که کسی توضیح کاملی در مورد این شکاف جنسیتی داشته باشد. مطابق گفته كریس فودنر ، متخصص اطفال در بیمارستان كودكان فیلادلفیا ، این احتمال وجود دارد كه پسران در مقابل برخی بیماری ها آسیب پذیرتر باشند و هنگامی که به آن مبتلا میشوند ، احتمال مرگ ناشی از آنها  بیشتر است. یا این امر میتواند برعکس باشد : "این می تواند داستان مقاومت و توانایی غلبه بر بیماری باشد." "شاید برخی عوامل قدرت وجود دارند که نرها آنها را از دست میدهند."

وقتی صحبت از سلامت عمومی و طول عمر می شود ، بین افراد مونث و مذکر اختلاف معنی داری وجود دارد. واضح است که کنجکاوی در مورد سازوکارهای محرک این نابرابریها تحقیقات بیشتری را طلب میکند.

منبع: Medical Xpress
نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{comment.description}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{reply.description}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}