تاثیر واکسن کرونا بر روی شیر مادر

تاثیر واکسن کرونا بر شیر مادر

یافته های جدید دانشمندان نشان دهنده تاثیر واکسن کرونا بر روی شیر مادر می باشد بر اساس این مطالعات شیر مادر واکسینه شده علیه کووید-19 ممکن است به محافظت از نوزادان در برابر این بیماری کمک کند.این مطالعه جدید که در دانشگاه فلوریدا انجام شده، شواهد بیشتری را ارائه می ‌کند که نشان دهنده ایمنی نوزادان در برابر کووید-19 توسط شیر مادرانی که واکسینه شده ‌اند، می باشد.این مقاله جدیدترین یافته‌ های منتشر شده در سال 2021 را دنبال می‌ کند که نشان می ‌دهد شیر مادر واکسینه ‌شده حاوی آنتی ‌بادی ‌هایی علیه ویروس سارس کووید 2 ( عامل ایجاد کنند بیماری کووید 19 ) می باشد. در مطالعه جدیدی که در مجله Perinatology منتشر شده، مدفوع نوزادانی که از شیر مادر واکسینه ‌شده تغذیه شده اند، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و آنتی ‌بادی‌ های ویروس سارس کووید 2 در آن یافت شده است.

جوزف لارکین، نویسنده ارشد این مقاله و دانشیار دانشگاه UF/IFAS در دپارتمان میکروبیولوژی و علوم سلولی گفت: «اولین مطالعه ما نشان داد که آنتی ‌بادی ‌های علیه ویروس سارس کووید 2 در شیر مادر وجود دارند، اما نمی ‌توانیم بگوییم که آیا این آنتی‌ بادی‌ ها از دستگاه گوارش نوزادان عبور می‌ کنند و از آنجا ایمنی را ایجاد می ‌کنند یا خیر».

محققان با استفاده از تکنیکی به نام روش خنثی سازی نشان دادند که آنتی بادی های یافت شده در مدفوع نوزادان می توانند در برابر ویروس سارس کووید 2 ایمنی ایجاد کند. این آزمایش با جداسازی آنتی بادی ها از مدفوع نوزادان و افزودن آنها به سل لاین خاصی که دارای گیرنده های مورد نیاز ویروس سارس کووید 2 برای ورود به سلول هستند، آغاز می شود. سپس محققان یک شبه ویروس سارس کووید 2 را معرفی کردند که مشابه ویروس عامل کووید 19 عمل می کند اما برای استفاده در آزمایشگاه ایمن تر است. این شبه ویروس، فلورسنت است، بنابراین وقتی به یک سلول متصل می شود، سلول روشن می شود.

لورن استفورد، یکی از اولین نویسندگان این مقاله و دانشجوی دکتری کالج کشاورزی و علوم زیستی دانشگاه UF/IFAS در این باره می گوید: «ما مشاهده کردیم که تعداد سلول های فلورسنت در مقایسه با گروه شاهد ( که در آن هیچ آنتی بادی وجود نداشت) در حضور آنتی بادی ها کاهش یافتند. لارکین افزود: «آنتی بادی ها با ایجاد تداخل، اجازه نمی دهند ویروس ها به سلول ها برسند.

به گفته محققان، در حالی که اغلب تصور می شود که ویروسی که باعث بیماری کووید 19 می شود عمدتاً بر ریه ها تأثیر می گذارد، این ویروس می تواند به روده نیز حمله کند، به همین دلیل است که یافتن آنتی بادی در آنجا نیز بسیار مهم است.

دکتر ویویان والکارس لواسس، نویسنده اول این مقاله و کارآموز دوره فوق دکتری در زمینه نوزادان، گفت: «آنتی بادی های خورده شده از طریق شیر مادر ممکن است یک پوشش محافظی در دهان و دستگاه گوارش نوزادان ایجاد کند.

همچنین در این مطالعه، بلافاصله پس از واکسیناسیون و سپس مجددا حدود شش ماه بعد از واکسیناسیون، آنتی ‌بادی ‌های موجود در پلاسمای خون و شیر مادر، اندازه‌گیری و آزمایش شدند. محققان دریافتند که آنتی بادی های موجود در پلاسما و شیر افراد واکسینه شده بهتر می توانند ویروس را خنثی کنند، همچنین همانطور که سایر مطالعات واکسن نیز نشان داده است، آنها مشاهده کردند که سطح آنتی بادی نوزاد در شش ماهگی کاهش می یابد.

دکتر جوزف نیو، یکی از نویسندگان این مقاله و استاد بخش نوزادان دانشکده پزشکی کودکان UF، گفت که مطالعات اول و دوم با هم می توانند تصویر کامل تری از نحوه واکسیناسیون علیه کووید-19 در دوران بارداری ارائه دهند و شیردهی ممکن است هم برای مادر و هم برای کودک محافظت کننده باشد.

ما در تحقیقات خود، سفر آنتی بادی‌ ها از زمانی که پس از واکسیناسیون در مادر تولید می‌شوند تا زمانی که وارد سیستم گوارشی نوزاد می شوند را دنبال می ‌کنیم. سوال بعدی این است که آیا این نوزادان کمتر به کووید 19 مبتلا می شوند یا خیر؟

محققان می گویند برای پاسخ به این سوال به مطالعات بزرگ تری نیاز است، زیرا تعداد شرکت کنندگان در این مطالعه شامل 37 مادر و 25 نوزاد بود که نسبتاً کم است. با این حال، این مطالعه می تواند منجر به تحقیقات بیشتری در آینده شود که نشان می دهند چگونه واکسیناسیون علیه کووید 19 در دوران بارداری و شیردهی ممکن است از نوزادان محافظت کند. در حال حاضر کودکان زیر شش ماه نمی توانند این واکسن را دریافت کنند، بنابراین شیر مادر ممکن است تنها راه برای ایجاد مصونیت در آنها باشد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، واکسیناسیون کووید-19 را برای زنان باردار، مادران شیرده، زنانی که در تلاش برای باردار شدن هستند یا ممکن است در آینده باردار شوند، توصیه می‌ کند. طبق گزارش CDC، تا اواخر نوامبر 2022، کمی بیش از 70 درصد از زنان باردار در ایالات متحده، سری اولیه واکسن‌ های کووید-19 را تزریق کرده بودند، اگرچه تنها 14 درصد از آنها دوز یادآور را دریافت کرده بودند.

منبع: Eurekalert
نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}