مطالعه نشان می دهد حتی یک ورزش 20 دقیقه ای ممکن است به شما در جلوگیری از کووید کمک کند!

تحقیقات جدید ورزش منظم را با کاهش خطر ابتلا به COVID-19 مرتبط دانسته است. و کسانی که به طور منظم ورزش می کنند و اتفاقاً به COVID-19 مبتلا می شوند، کمتر به شکل شدید این بیماری مبتلا می شوند.

این نکته اصلی از یک بررسی علمی است که در مجله British Journal of Sports Medicine منتشر شده است. برای بررسی، محققان داده‌های 16 مطالعه روی 1.8 میلیون نفر را تجزیه و تحلیل کردند تا به دنبال ارتباط بین فعالیت بدنی و میزان موفقیت یک فرد با COVID-19 باشند.

محققان دریافتند افرادی که فعالیت بدنی داشتند در مقایسه با همتایان کمتر فعال خود، حدود 11 درصد کمتر به این ویروس مبتلا می شوند. هنگامی که آنها آلوده شدند، افراد فعال تر نیز در مقایسه با همتایان کم تحرک خود، حدود 36 درصد کمتر در بیمارستان بستری می شوند و 43 درصد کمتر احتمال دارد که بمیرند.

ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به یک مورد شدید COVID-19 را کاهش دهد

کسانی که مقدار توصیه شده حداقل 150 دقیقه در هفته ورزش با شدت متوسط ​​- کمی بیش از 21 دقیقه در روز - در کمترین خطر ابتلا به مشکلات مرتبط با کووید داشتند. برای ورزش شدید، فقط 75 دقیقه در هفته یک اثر محافظتی قوی نشان داد.

یاسمین عزت‌وار، نویسنده اصلی مطالعه، دکتر فیزیوتراپی و مربی پرستاری در دانشگاه والنسیا، گفت: «این نوع مطالعات برای اطلاع‌رسانی تصمیم‌های بالینی و استراتژی‌های بهداشت عمومی مورد نیاز است.

در این مقاله، عزت‌وار و همکارانش به این نتیجه رسیدند که «یافته‌های آن‌ها اثرات محافظتی درگیر شدن در فعالیت بدنی کافی را به‌عنوان یک استراتژی بهداشت عمومی، با مزایای بالقوه برای کاهش خطر ابتلا به COVID-19 شدید نشان می‌دهد.»

با این حال، محدودیت‌هایی برای این تحقیق وجود دارد: بیشتر مطالعات مربوط به افرادی بود که عادت‌های ورزشی خود را گزارش کردند، و اکثریت داده‌ها قبل از اینکه واکسن‌های کووید-19 به طور گسترده در دسترس باشند، جمع‌آوری شده‌ اند.

چرا ورزش ممکن است خطر ابتلا به کووید را کاهش دهد؟

ذکر این نکته مهم است که در حالی که این مطالعه نشان داد در صورت ورزش منظم، خطر ابتلا به کووید-19 از نظر آماری کاهش می‌یابد، این تفاوت فاحشی نبود - فقط 11٪. با این حال، این مطالعه نشان داد که به نظر می رسد ورزش منظم خطر عوارض ناشی از ویروس را کاهش می دهد.

Amesh A. Adalja، متخصص بیماری‌های عفونی و محقق ارشد در مرکز امنیت سلامت جانز هاپکینز که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت که این یافته‌ها تعجب‌آور نیستند.

او گفت: «فعالیت بدنی بخشی از سالم بودن است و تأثیرات آبشاری روی سیستم ایمنی بدن وجود دارد که وقتی افراد از نظر فیزیکی فعال هستند، ایجاد می‌شود.»

در واقع، بهبود پاسخ ایمنی دقیقاً همان چیزی است که عزت‌وار اعتبار می‌دهد.

او گفت: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد فعالیت بدنی منظم ممکن است به یک پاسخ ایمنی مؤثرتر کمک کند و ایمنی محافظتی را در برابر عفونت‌ها ایجاد کند، که می‌تواند رابطه بین سازگاری ورزش با عفونت COVID-19 را توضیح دهد.

به گفته توماس روسو، MD، استاد و رئیس بیماری های عفونی در دانشگاه بوفالو، همچنین ممکن است ارتباط غیرمستقیمی بین ورزش و محافظت از کووید وجود داشته باشد.

روسو گفت: «ممکن است ورزش خطر چاقی را کاهش دهد، وضعیتی که شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های شدید قرار می دهد. همچنین ممکن است افرادی که ورزش می کنند نسبت به سیب زمینی های کاناپه مراقب سلامتی بیشتری باشند و خطرات سلامتی کمتری را متحمل شوند که آنها را در معرض خطر ابتلا به COVID-19 قرار دهد.

در نهایت عزت‌وار گفت: این یافته‌ها باید افراد را تشویق کند تا از نظر جسمی فعال باشند.

او می‌گوید: «همه می‌توانند بدون توجه به سن، جنس یا توانایی بدنی از فعالیت بیشتر بهره ببرند. برخلاف اکثریت قریب به اتفاق داروها، ورزش عاری از عوارض جانبی است. وقت آن است که ورزش را به عنوان دارو در نظر بگیرید. هیچ وقت برای شروع فعالیت بدنی دیر نیست.»

 

برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

 

تست کرونا در منزل

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}