علائم Omicron BA.5 چیست؟

Omicron BA.5 اکنون نوع غالب COVID-19 در جهان است. کارشناسان می گویند که در حالی که این نوع فرعی ممکن است توانایی بیشتری برای فرار از ایمنی طبیعی و ناشی از واکسن داشته باشد، علائم BA.5 مشابه علائم ناشی از نسخه های قبلی Omicron است.

به گفته عرفان حافظ، MD، افسر ارشد پزشکی در بیمارستان Northwestern Medicine McHenry، تشخیص یک نوع از دیگری بر اساس علائم بسیار دشوار است. او گفت که علائمی مانند آبریزش بینی، سرفه، سردرد و دردهای عضلانی در انواع مختلف شایع ترین هستند.

اندی پکوس، دکترا، ویروس شناس و استاد دانشگاه جان هاپکینز، گفت: افراد آلوده به BA.5 ممکن است این علائم معمول COVID-19، گلودرد و خستگی را تجربه کنند، اما کمتر احتمال دارد تب یا از دست دادن چشایی و بویایی را گزارش کنند. اخیراً گزارش هایی از افرادی گزارش شده است که علائمی مانند مننژیت ویروسی، التهاب غشای مغز و نخاع را تجربه می کنند. علائم مننژیت معمولی شامل سفتی یا درد گردن، بی حسی، گزگز و حساسیت به نور است.

یک مطالعه موردی در سال 2020 یک بار یک بیمار 21 ساله COVID-19 را مورد بحث قرار داد که علائمی داشت که به نظر می‌رسید منحصر به مننژیت باشد، مانند سفتی گردن. او هیچ علائم تنفسی، مانند سرفه یا تنگی نفس نداشت، اما در نهایت در روز پنجم بستری شدنش در بیمارستان، آزمایش کووید-19 مثبت شد.

سال گذشته، یک مورد مننژیت ویروسی مرتبط با COVID-19 در یک بیمار 9 ساله گزارش شد. Pekosz گفت، با این حال، در حال حاضر، هیچ مدرک مشخصی وجود ندارد که Omicron BA.5 باعث ایجاد علائم مشابه مننژیت شود.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید؟

حافظ گفت: اگر فکر می‌کنید مبتلا به کووید-19 هستید و علائمی شبیه مننژیت دارید، می‌توانید در خانه بمانید و اگر زیر 45 سال دارید، واکسینه شده‌اید و هیچ بیماری جدی پزشکی مانند سرطان یا مزمن قلب ندارید، می‌توانید برای بهبودی در خانه بمانید.

با این حال، اگر علائم بدتری مانند بی‌ حسی و تنگی نفس را تجربه کردید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. به طور کلی، اگر علائم COVID-19 دارید، باید یک آزمایش آنتی ژن سریع یا PCR برای تأیید و درمان انجام دهید. Pekosz گفت که بهتر است دو نتیجه منفی از آزمایشات سریع در روزهای متوالی داشته باشید تا مطمئن شوید که به ویروس آلوده نیستید.

«اگر جزو دسته پرخطر هستید، باید به دنبال یک مرکز «آزمایش برای درمان» باشید تا بتوانید در اسرع وقت نسخه ضد ویروس کووید-۱۹ را دریافت کنید، زمانی که در اوایل شروع علائم مصرف شوند بهترین عملکرد را دارند.

برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

 

تست کرونا در منزل

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}