مدیریت فشار خون در سالمندان

خون مواد مغذی و اکسیژن را به تمام قسمت های بدن شما می رساند. فشار خون بالا یا پرفشاری خون یک بیماری شایع است که در آن خون با فشارهای بالاتر از حد معمول در رگ‌های خونی جریان می‌یابد. جریان خون زیاد می تواند به رگ های خونی شما آسیب برساند و آنها را ضعیف کند. با گذشت زمان، فشار خون بالا می تواند به اندام های مختلف از جمله قلب، کلیه ها، مغز و چشم ها آسیب برساند.

فشار خون بالا یک مشکل عمده سلامت عمومی است. از هر 3 بزرگسال آمریکایی، 1 نفر و از هر 4 نفر از افراد 75 ساله و بالاتر، 1 نفر را مبتلا می کند. این وضعیت معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند، اما یک عامل خطر مهم برای مشکلات سلامتی از جمله حمله قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی، بیماری مزمن کلیه و کاهش عملکرد شناختی است.

فشار خون معمولاً به صورت 2 عدد مانند 120/80 میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) داده می شود. اولین عدد فشار سیستولیک است که زمانی اندازه گیری می شود که قلب برای پمپاژ خون می تپد. دومی فشار دیاستولیک است که زمانی اندازه گیری می شود که قلب بین ضربان ها استراحت کند.

موسسه ملی قلب، ریه و خون (NHLBI)، همراه با سایر مؤلفه‌های NIH، یک مطالعه را برای آزمایش فشار خون برای افراد مبتلا به فشار خون بالا اما بدون دیابت حمایت کرد. کارآزمایی مداخله فشار خون سیستولیک (SPRINT) فشار خون سیستولیک هدف کمتر از 120 میلی‌متر جیوه (درمان فشرده) را با سطح 140 میلی‌متر جیوه (درمان استاندارد) در بیش از 9300 شرکت‌کننده 50 ساله و بالاتر مقایسه کرد. SPRINT دریافت که افرادی که تحت درمان با فشار خون هدف پایین تر قرار گرفتند، پس از یک پیگیری متوسط ​​حدود 3 سال، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مرگ را کاهش دادند.

آخرین تجزیه و تحلیل از این مطالعه بر روی زیر گروه بیش از 2600 شرکت کننده SPRINT متمرکز بود که 75 سال و بالاتر بودند و به طور تصادفی به اهداف درمان فشرده یا استاندارد (120 میلی متر جیوه یا 140 میلی متر جیوه) تقسیم شدند. نتیجه اولیه یکسان بود: ترکیبی از چندین رویداد قلبی عروقی، از جمله حملات قلبی، نارسایی قلبی و سکته. میانگین پیگیری برای این زیرگروه ارشد 3.14 سال بود. 

میانگین فشار خون سیستولیک بدست آمده توسط سالمندان در گروه درمان فشرده 123 میلی متر جیوه در مقایسه با 135 میلی متر جیوه در گروه درمان استاندارد بود. آنهایی که در گروه درمان فشرده بودند به حدود 1 داروی دیگر نیاز داشتند تا به هدف پایین‌تر خود برسند.

شرکت‌کنندگان در گروه درمان فشرده، نرخ به‌طور قابل‌توجهی کمتر از حوادث قلبی عروقی (که بر 102 شرکت‌کننده یا 2.6 درصد در سال تأثیر می‌گذارد) نسبت به گروه درمان استاندارد (148 شرکت‌کننده یا 3.8 درصد در سال) داشتند. افرادی که در گروه فشار خون پایین تر بودند نیز خطر مرگ کمتری داشتند (73 مرگ، یا 1.8٪ در سال در مقابل 107 مرگ، یا 2.6٪ در سال). این مزایا در شرکت‌کنندگان ضعیف و غیرضعیف (که با استفاده از شاخص شکنندگی 37 مورد مختلف ارزیابی شدند) رخ داد.

میزان کلی عوارض جانبی جدی در سالمندان بین گروه‌های درمانی تفاوتی نداشت. گروه درمان فشرده سطوح کمی بالاتر از برخی رویدادها، مانند فشار خون پایین، غش، و آسیب حاد کلیه داشتند. مزایا احتمالاً بیشتر از این خطرات است، اما برای ارزیابی بیشتر این مسائل به پیگیری طولانی‌مدت نیاز است.

ویلیامسون: «این یافته‌ها به دلیل شیوع بالای آن در این گروه سنی و به دلیل پیامدهای مخربی که عوارض فشار خون بالا می‌تواند بر عملکرد مستقل افراد مسن داشته باشد، پیامدهای مهمی برای آینده درمان فشار خون بالا در افراد مسن دارد.» می گوید.

افراد مبتلا به فشار خون بالا باید با پزشک صحبت کنند که آیا هدف پایین تر برای وضعیت آنها بهترین است یا خیر.

به همین خاطر اگر فشار خون بالا دارید، بهتر است در طول شیوع ویروس کرونا (COVID-19) برای محافظت از خود مراقبت بیشتری داشته باشید. تحقیقات اولیه نشان می دهد که افراد مبتلا به این عارضه ممکن است احتمال بیشتری داشته باشند:

  1. COVID-19 را دریافت کنید
  2. علائم بدتری دارند
  3. خطر مرگ

خطرات فشار خون بالا

داده های رو به رشد نشان دهنده خطر بالاتر عفونت و عوارض COVID-19 در افراد مبتلا به فشار خون بالا است.

تجزیه و تحلیل داده‌های اولیه از چین و ایالات متحده نشان می‌دهد که فشار خون بالا شایع‌ترین بیماری مشترک از قبل موجود در بین بیماران بستری شده است که بین 30 تا 50 درصد از بیماران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سایر شرایط سلامتی شامل سرطان، دیابت یا بیماری ریوی بود. در ایتالیا، گزارشی حاکی از آن است که بیش از 99 درصد از افرادی که بر اثر این ویروس جان خود را از دست داده اند، یکی از این بیماری ها را داشتند - و 76 درصد از آنها فشار خون بالا داشتند.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که افراد مبتلا به فشار خون بالا نیز اندکی بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از کرونا هستند. خطر آنها تقریباً دو برابر بیشتر از کل جمعیت است.

برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

 

تست کرونا در منزل

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}