بخش دوم سوالات متداول در خصوص واکسن ویروس COVID-19

واکسن ها هر ساله میلیون ها انسان را نجات می دهد. واکسن ها با آموزش و آماده سازی سیستم ایمنی بدن، برای شناسایی و مقابله با ویروس ها و باکتری های مورد هدف کار می کنند. پس از واکسیناسیون ، اگر بدن بعداً در معرض آن میکروب های بیماری زا قرار گیرد ، بدن بلافاصله آماده جلوگیری از بیماری است. از 18 فوریه 2021 ، حداقل هفت واکسن ویروس کرونا مختلف در سه سیستم عامل در کشورها پخش شده است و جمعیت آسیب پذیر در همه کشورها بالاترین اولویت برای واکسیناسیون هستند.

عوارض جانبی واکسن چیست؟

عوارض جانبی واکسن ها شامل علائم آنفولانزا مانند درد ، سردرد و تب است. تعداد کمی از افراد با سابقه آلرژی پس از دریافت واکسن دچار واکنش های شدید آلرژیک شده اند. در نتیجه ، از افرادی که واکسن دریافت می کنند ، در مورد سابقه واکنش های آلرژیک آنها س askedال می شود و به آنها توصیه می شود 15 تا 30 دقیقه پس از دریافت واکس ، در محل واکسن بمانند تا مطمئن شوند که واکنش های آلرژیک ندارند. همه سایت های واکسیناسیون مجهز به داروهایی برای درمان واکنش های آلرژیک هستند. با تجزیه و تحلیل CDC از 14 میلیون واکسیناسیون Pfizer و Moderna از ژانویه تا فوریه 2021 ، میزان 4.5 مورد آنافیلاکسی برای هر 1 میلیون دوز مشاهده شد که مشابه سایر واکسن هایی است که برای آنفلوانزا یا ذات الریه تزریق شده است.

آیا پیش بینی می شود که پس از ابتلا به ویروس همچنان تا مدت طولانی از ابتلای مجدد به آن در امان بمانید؟

تجربه ویروس های مختلف کرونا که باعث سرماخوردگی می شوند این بوده که پس از بیمار شدن (یعنی عفونت طبیعی) در طی چند ماه ایمنی بدن خود را از دست می دهید. در اثر یک مطالعه بر روی افرادی که COVID-19 داشتند، مشخص شد فقط در اندکی از افراد، آنتی بادی های بدن تا شش الی هشت ماهگی پس از ابتلا باقی مانده اند، اگرچه هنوز مشخص نیست که آیا این ایمنی و پاسخ بدن به معنای محافظت در برابر عفونت مجدد است یا خیر!!

امید این است که یک واکسن COVID-19 حتی در مقایسه با بسیاری از افرادی که "عفونت طبیعی" با COVID-19 داشته اند ، پاسخ ایمنی محافظتی قوی تر و ماندگارتر ایجاد کند. در آزمایش های علمی ، پاسخ به واکسن های mRNA در سه ماهگی همچنان قوی بود و مطالعات برای ادامه مدت زمان واقعی ادامه دارد. با این حال ، احتمال زیادی وجود دارد که افراد برای انجام این ملاحظه "دوام" در برخی موارد به واکسیناسیون مجدد نیاز داشته باشند. اگر ویروس به انواع مختلفی تبدیل شود که واکسن برای آنها موثر نباشد ، ممکن است تقویت کننده لازم باشد.

آیا واکسن COVID-19 جای واکسن پنوموکوک یا واکسن آنفلوانزا را می گیرد؟

خیر ، واکسن COVID-19 به طور خاص از عفونت توسط SARS-CoV-2 محافظت می کند. جای واکسن ذات الریه یا واکسن آنفلوانزا که توسط ارگانیسم های دیگر ایجاد می شود ، نمی گیرد. لطفاً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد واکسن هایی که به شما توصیه می شود مشورت کنید.

آیا COVID-19 به بیماری فصلی مانند آنفلوانزا تبدیل خواهد شد؟

COVID-19 از آن جهت فصلی است که در ماه های زمستان موارد بیشتری وجود دارد ، همانطور که برای بسیاری از ویروس های تنفسی دیده می شود. با این حال ، برخلاف آنفلوانزا که در تابستان به شیوع بسیار کمی می رسد ، موارد COVID-19 حتی در ماه های گرم نیز در سطح قابل توجهی باقی مانده است. این "مخزن" ویروس در حال انجام در مردم باعث می شود که همه گیری ادامه یابد. مقدار بیشتری از ویروس در گردش خون همچنین فرصت های بیشتری برای جهش در طول زمان و ایجاد انواع SARS-CoV-2 (ویروسی که باعث ایجاد COVID-19 می شود) را فراهم می کند. بسته به جهش هایی که حمل می کنند ، این انواع می توانند انتقال بیشتری داشته باشند ، یا در افرادی که قبلاً COVID-19 یا واکسینه شده اند پاسخ ایمنی کمتری ایجاد می کند. با ادامه جهش ویروس ، ممکن است در مکان های مختلف در زمان های مختلف ، سنبله هایی را مشاهده کنید که ممکن است فصلی باشد یا نباشد. آرامش زودرس اقدامات تخفیف (فاصله اجتماعی ، ماسک زدن) نیز می تواند منجر به افزایش سن مشابه شود. مصونیتی که از "عفونت طبیعی" (بیمار شدن با COVID-19) یا واکسیناسیون دریافت می کنید ممکن است با گذشت زمان کم شود. واکسیناسیون مکرر ممکن است ضروری باشد ، بدون آن می توانیم سنبله های منظمی را که در فصول برجسته می شوند ، مشاهده کنیم.

چه مقدار واکسن خطر ابتلا به COVID-19 و عوارض آن را کاهش می دهد؟

راهنمای FDA انتظار دارد که یک واکسن COVID-19 مجاز یا تأیید شده از حداقل 50 درصد افرادی که واکسینه شده اند از بیماری جلوگیری کرده یا شدت آن را کاهش دهد. آزمایشات بالینی واکسنهای Pfizer و Moderna نشان داد که این واکسنها از میزان عفونت در حدود 95 درصد از گیرندگان جلوگیری یا کاهش می دهند. واکسن جانسون و جانسون 74 درصد در پیشگیری از بیماری متوسط ​​تا شدید در ایالات متحده و در آمریکای لاتین و آفریقای جنوبی تا حدودی موثر بود. تفاوت در اثربخشی گزارش شده بین واکسن ها به طور مستقیم قابل مقایسه نیست زیرا آزمایشات واکسن در افراد مختلف در زمان های مختلف تحت شرایط مختلف انجام شده است. با این حال ، می توانیم با اطمینان بگوییم که هر سه واکسن مجاز در جلوگیری از بیماری شدید ، به ویژه بستری شدن در بیمارستان ، بسیار موثر ارزیابی می شوند. در هیچ یک از شرکت کنندگان در آزمایش که این واکسن ها را دریافت کرده اند ، هیچ مرگ مرتبط با COVID-19 مشاهده نشده است.

از کجا می دانیم واکسن ایمن و موثر است؟

ده ها هزار نفر واکسن ها را در آزمایش های بالینی دریافت کردند که هم ایمنی و هم تأثیر واکسن ها را ارزیابی می کند. هیچ عارضه جانبی قابل توجهی فراتر از علائم مورد انتظار آنفولانزا مانند که می تواند هنگام پاسخ سیستم ایمنی بدن شما به واکسن ایجاد شود ، مشاهده نشده است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) قبل از اجازه دادن به آنها برای استفاده در مردم ، داده های آزمایشات بالینی را برای ایمنی بررسی می کند. علاوه بر این ، کمیته مشورتی برای اقدامات ایمن سازی (ACIP) ، گروهی از متخصصان پزشکی و بهداشت عمومی که به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) مشاوره می دهند ، ایمنی و اثربخشی واکسن ها را نیز ارزیابی می کند.

FDA همچنین واکسن ها را برای هرگونه عوارض جانبی غیر منتظره کنترل می کند. از اوایل مارس 2021 ، بیش از 50 میلیون آمریکایی واکسن Pfizer-BioNTech یا Moderna را دریافت کرده بودند. تعداد کمی واکنش آلرژیک به واکسن مشاهده شده است. در نتیجه ، از افرادی که یک ضربه دریافت می کنند ، خواسته می شود به مدت 15-30 دقیقه در محل واکسن بمانند تا مطمئن شوند که واکنش آلرژیک ندارند. همه سایت های واکسن مجهز به داروهایی برای درمان واکنش های آلرژیک هستند.

با استفاده از دو واکسن اولیه Pfizer و Moderna ، داده های اولیه نشان می دهد که هر دو حدود 95٪ موثر هستند. این بدان معنی است که ، در شرایط کنترل شده ، در حدود 95 درصد موارد COVID-19 کمتر در گروه افرادی که واکسن تزریق کرده اند در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده اند ، وجود دارد. واکسن جانسون و جانسون در ایالات متحده 72 درصد و در آمریکای لاتین و آفریقای جنوبی تا حدودی موثر بود. تفاوت در اثربخشی گزارش شده می تواند فریبنده باشد ، زیرا آنها در افراد مختلف ، گاهی اوقات در کشورهای مختلف ، در زمان های مختلف که انواع مختلف ویروس در گردش است ، تجویز می شود. با این حال ، این سه واکسن در جلوگیری از عفونت و جلوگیری از بیماری شدید در تعداد معدودی از افراد واکسینه شده که مبتلا به COVID-19 می شوند بسیار موثر تلقی می شود.

آیا استفاده از ماسک ، فاصله اجتماعی و شستن دست به کاهش موارد آنفلوانزا در این فصل کمک کرده است؟

بله، هنگامی که اقدامات اندازه گیری فاصله اجتماعی در بهار اعمال شد ، در ابتدای بیماری همه گیر COVID-19 ، فصل آنفولانزا ناگهان پایان یافت. مانند SARS-CoV-2 و سایر ویروس های تنفسی ، آنفلوانزا در وهله اول از ذرات تنفسی تنفسی یا سرفه شده توسط یک فرد پخش می شود که مسافت کوتاهی را از طریق هوا طی می کند تا توسط شخص دیگری استنشاق شود. اقدام دیگری که در جلوگیری از آنفولانزا در این فصل کمک کرده است ، محدود کردن سفرهای بین المللی است که به طور معمول اجازه می دهد سویه های آنفلوانزا در سراسر جهان گردش کنند.

آیا می توانیم پس از دریافت واکسن ، ماسک گذاری و فاصله اجتماعی را متوقف کنیم؟

عمدتا خیر در ملا عام باید ماسک بزنید ، فاصله اجتماعی را انجام دهید و دستها را مرتباً و خوب بشویید ، حتی اگر واکسن بزنید. پس از واکسیناسیون کامل ، ممکن است بصورت خصوصی با سایر افراد واکسینه شده یا یک خانواده واکسینه نشده جمع شوید ، با این فرض که در آن خانواده شخصی با شرایط پزشکی وجود ندارد که آنها را در معرض خطر شدید COVID-19 قرار دهد. لازم به یادآوری است که از آنجا که ایمنی کامل تا چند هفته پس از تکمیل یک سری واکسن ها به دست نمی آید ، واکسن بلافاصله از شما محافظت نمی کند و بنابراین پوشاندن و فاصله اجتماعی در این دوره همچنان مهم است.

واکسن های COVID-19 به خوبی از عفونت شدید محافظت می کنند ، ما هنوز مطمئن نیستیم که تا چه درجه ای از عفونت خفیف یا بدون علامت جلوگیری می کنند. در این صورت ، یک فرد آلوده هنوز می تواند ویروس را گسترش دهد ، که می تواند دیگران را در معرض خطر قرار دهد. تا زمانی که ما فکر بهتری در مورد اینکه آیا افراد واکسینه شده هنوز می توانند ویروس را به دیگران انتقال دهند یا خیر ، و تا زمانی که درصد زیادی از مردم واکسینه نشده اند ، هنوز باید ایمنی اساسی را انجام دهید - ماسک زدن ، تمرین فاصله اجتماعی ، دستان خود را مرتبا و خوب بشویید. گفته شد ، ما به وضوح به عنوان افراد و به عنوان یک جامعه واکسیناسیون ایمن تر از بدون هستیم. با در دسترس قرار دادن اطلاعات بیشتر ، می توانید از CDC راهنمایی بیشتری در مورد آنچه پس از واکسیناسیون می توانید انجام دهید ، بگیرید.

برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

 

تست کرونا در منزل

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}