ویروس کرونا و چشم صورتی - راه های جلوگیری از ورم ملتحمه ویروسی

اگر شما سرفه میکنید ، آبریزش بینی و سایر علائم مشابه سرماخوردگی ، آنفولانزا دارید و سپس چشم های شما قرمز شده و مرتب اشک چشمتان می اید و پلک های شما کرده است بله احتمالا شما چشم صورتی ویروسی یا ورم ملتحمه دارید. البته برخی از ویروس های مشابه که باعث بیماری های فصلی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا می شوند نیز می توانند باعث التهاب ملتحمه شوند.

ویروس کرونا و چشم صورتی

چگونه دچار بیماری چشم صورتی ویروسی یا ورم ملتحمه می شوید؟

اگر بیمار هستید ، ممکن است با دمیدن بینی و سپس پاک کردن اشک یا لمس کردن ناحیه اطراف چشم با دستان آلوده خود ، ویروس ها را به چشمتان منتقل کرده باشید.

ویروس کرونا و چشم صورتی

کرونا ویروس ، که باعث بیماری معروف به COVID-19 می شود ، ویروسی است که برای اولین بار در انسان در شیوع آن مشاهده می شود و در اواخر دسامبر 2019 در ووهان چین آغاز شد. سازمان بهداشت جهانی COVID-19 را در 11 مارس 2020 به عنوان یک بیماری همه گیر اعلام کرد.

اگرچه خطر ابتلا به COVID-19 در ایجاد ورم ملتحمه بسیار کم است اما طبق آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAO) ، ویروس کرونا می تواند باعث ایجاد چشم صورتی شود. AAO می گوید: "ممکن است ویروس کرونا باعث ایجاد عفونت چشم صورتی (ورم ملتحمه) شود ، اما این خیلی رایج نیست."

دو راه اصلی وجود دارد که ویروس کرونا و ویروس های دیگر می توانند وارد چشم شوند و احتمالاً باعث التهاب ملتحمه شوند:

1. سرفه و عطسه

ابتدا ویروس کرونا می تواند از طریق انتقال آئروسل وارد چشم شود. استفانی ماریونو ، MD ، سخنگوی بالینی AAO می گوید: "این در صورتی است که شما در فاصله شش متری فردی که ویروس دارد ایستاده اید ، او سرفه یا عطسه می کند و از هیچ گونه محافظ چشم استفاده نمی کنید."

2. لمس چشم ها

ویروس کرونا می تواند از دست به چشم نیز منتقل شود. ماریونو می گوید ، به عنوان مثال ، اگر کسی مبتلا به ویروس دستگیره سبد فروشگاه مواد غذایی را لمس کند ، می توانید ویروس کرونا را در چشم خود مشاهده کنید. خبر خوب این است که طبق AAO ، فقط حدود 1٪ تا 3٪ از بیماران ویروسی کرونا دچار التهاب ملتحمه می شوند.

التهاب ملتحمه آدنوویروس: شایع ترین نوع آن است

علائم عفونت آدنوویروس می تواند شبیه سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد و شامل موارد زیر باشد:

  • تب
  • علائم گوارشی مانند اسهال و حالت تهوع
  • التهاب مجاری هوایی و ریه ها ، معروف به برونشیت حاد
  • گلو درد
  • پنومونی
  • چشم صورتی

علائم ورم ملتحمه به طور معمول شامل قرمزی چشم آلوده ، ترشحات آبکی و احساس وجود شن و ماسه و ریگ در چشم است. ویروس آدنو ویروس ها گروهی هستند که باعث سرماخوردگی و بسیاری دیگر از بیماری های تنفسی فوقانی می شوند.

ویروس آدنوویروس می تواند دلیل ایجاد یک ملتحمه خفیف و بدون علائم دیگر باشد یا علت جدی ترین شکل التهاب ملتحمه شناخته شده به عنوان کراتوکونژونکتیویت اپیدمی (EKC) باشد. این نوع خاص از التهاب ملتحمه به صورت خوشه ای اتفاق می افتد و بسیار مسری و ناراحت کننده است.

ماریونو می گوید ، آدنو ویروس ها می توانند برای مدت طولانی در سطح زندگی کنند. او می گوید: "آنها می توانند 30 روز روی دستگیره درب بمانند و هنوز هم مانند روز اول عفونی هستند." ویروسهای دیگری نیز وجود دارند که می توانند ورم ملتحمه ایجاد کنند.

چگونه می توانید از ورم ملتحمه ویروسی در چشم خود جلوگیری کنید؟

پیشگیری بهترین داروست. در اینجا چهار روش برای کاهش احتمال ابتلا به ورم ملتحمه ویروسی وجود دارد:

1. دستان خود را به روش صحیح بشویید

پنج مرحله شستن صحیح دست ها را از مراکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده (CDC) مرور کنید. باید دستان خود را خیس کنید ، شیر آب را خاموش کنید ، به مدت 20 ثانیه صابون ، کف و اسکراب بزنید ، سپس بشویید. پس از شستن دست ها ، آنها را در هوا خشک کنید یا از حوله تمیز استفاده کنید.

2. چشمان خود را لمس نکنید

در برابر تمایل به چسبیدن ، مالش یا پاک کردن چشم ها ، یا لمس سایر قسمت های صورت خود مقاومت کنید ، خواه این علائم را نداشته باشید. ماریونو می گوید: "به چشمان خود دست نزنید مگر اینکه از دستمال تمیز استفاده کنید."

3. از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی خودداری کنید

CDC توصیه می کند از به اشتراک گذاشتن مواردی چون قطره های چشمی ، لوازم آرایش صورت یا برس آرایشی ، روبالشتی و یا حوله های حمام یا حوله دست و صورت پرهیز کنید. ورم ملتحمه بسیار مسری است و این بیماری می تواند از یک چشم به چشم دیگر گسترش یابد.

4. عینک بزنید

دارندگان لنزهای موقت ممکن است بخواهند به طور موقت به عینک های چشم خود روی بیاورند. ماریونو می گوید: "بسیاری از بیماران که لنز میگذاشتند حتی بدون اینکه به آن فکر کنند ، چشمهایشان را لمس می کنند." "بنابراین شاید تا زمانی که ترس از ویروس کرونا ویران نشده است ، عینک بزنید."

اهمیت دادن به اقدامات بهداشتی دشوار است

ماریونو می گوید: "شما هرگز نمی دانید وقتی دستگیره در را لمس کردید ، از مداد استفاده کردید یا کارت اعتباری پشت شماره مشتری 1000 امضا کردید ، دستان شما با چه چیزی تماس داشته است"

به طور کلی هیچ درمانی برای چشم صورتی ویروسی وجود ندارد ، اما به طور معمول طی یک تا دو هفته خود به خود از بین می رود اما می توانید با استفاده از موارد زیر خوب شدن آن را کمی سرعت ببخشید:

کمپرس گرم را برای چند دقیقه روی چشم خود قرار دهید ، هر بار از یک پارچه تمیز شستشو و یک پارچه شستشوی متفاوت برای هر چشم استفاده کنید تا از انتقال بیماری از یک چشم به چشم دیگر جلوگیری شود.

برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

 

تست کرونا در منزل

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}