مشاوره ژنتیک برای زوجین با نسبت فامیلی

ریسک بارداری و به دنیا آمدن جنین با بیماری های ژنتیکی و کروموزومی زوجین در ازدواج های فامیلی چیزی حدود 6 تا 7% می باشد و دو برابر ریسک موجود در ازدواج های غیر فامیلی می باشد. این ریسک یک ریسک پایه ای است و بر حسب شرایط زوجین میتواند کاملا متفاوت بشود، در طی جلسه مشاوره ژنتیک و بررسی سابقه پزشکی زوجین و خانواده آنها ریسک نهایی تخمین زده می شود. مشاوره ژنتیک شاخه ای از ژنتیک پزشکی می باشد و در مشاوره ژنتیک به بررسی بروز بیماری های ژنتیکی در افراد می پردازند. به زبان ساده می توان گفت با مشاوره ژنتیک و انجام آزمایش های مرتبط با آن میزان احتمال انتقال بیماری های ارثی که نوزادان در خطر ابتلای آن هستند شناسایی می شود. 

مشاوره ژنتیک در تصمیم گیری افراد در خصوص داشتن فرزند، ادامه و یا پایان بارداری و یا انجام تست های ژنتیکی دخالتی ندارد و صرفا در طول جلسه مشاوره ژنتیک به مراجعه کننده اطلاعات داده می شود و سعی می شود به او کمک کنیم تا خودش بتواند تصمیم صحیحی برای ادامه روند درمانی خود را اخذ نماید.

مشاوره ژنتیک برای زوجین با نسبت فامیلی

چه کسانی باید از مشاوره ژنتیک استفاده کنند ؟

  • سابقه شخصی یا خانوادگی یک بیماری ژنتیکی شامل نقایص مادرزادی، ناهنجاری‌های کروموزومی یا سرطان‌های ارثی
  • زنی که باردار است یا می ‌خواهد در سن 35 سالگی و بالاتر باردار شود 
  • افرادی با ارتباط خونی (ازدواج فامیلی) که قصد بچه دار شدن دارند
  • نتایج غیر طبیعی آزمایشات که نشان دهنده‌ یک بیماری ژنتیکی یا کروموزومی باشد.
  • دو یا چند سقط جنین، مرده زایی، یا کودکانی که فوت می‌شود.

تاکنون بارها دیده شده که بسیاری از زوجینی که با یکدیگر نسبت فامیلی دارند و برای مشاوره ژنتیک مراجعه نموده اند درخواست انجام آزمایش ژنیک نیز دارند. نکته اینجاست که آزمایشات ژنتیکی بسیار گسترده و متنوع هستند و هرگز نمی توان با انجام یک آزمایش ساده به تمامی اطلاعات ژنتیکی افراد دست پیدا کرد.

در صورت وجود هرگونه بیماری ژنتیکی در خانواده ها نحوه ارائه مشاوره دچار تغییر خواهد شد و مشاور ژنتیک بسته به نوع ناهنجاری هایی که در هر خانواده وجود دارد اطلاعات لازم را در اختیار زوجین قرار می دهد بنابراین هرگز به اطلاعاتی که دوستان و اقوام بنا بر تجربه شخصی خود از مشاوره ژنتیک کسب کرده اند و آن را در اختیار شما قرار می دهند اعتماد نکنید.

توجه : در صورتی که میخواهید مشاوره ژنتیکی را شروع کنید کافیست با شماره 88198077-021 تماس حاصل فرمایید و در این خصوص مشاوره بگیرید.

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}