خطر سکته قلبی در افرادی که بسیار کم یا بسیار زیاد می خوابند بیشتر است

خطر سکته قلبی در افرادی که بسیار کم یا بسیار زیاد می خوابند بیشتر است

خواب کافی محافظ سلامت قلب است. این نتیجه گیری از تحقیقات جدیدی است که نشان می دهند مدت زمان خواب می تواند بدون در نظر گرفتن سایر عوامل خطر قلبی از جمله موارد ژنتیکی ، بر خطر سکته قلبی فرد تأثیر بگذارد.در مقاله اخیر مجله دانشکده قلب و عروق آمریکایی ، دانشمندان ایالات متحده و انگلستان چگونگی تجزیه و تحلیل عادات خواب و سوابق پزشکی 461،347 فرد در سنین 40 تا 69 سال را که در ایالات متحده زندگی می کنند ، توصیف می کنند.

داده ها ، که از زیست بانک انگلستان آمده بود ، شامل گزارش های شخصی شرکت کنندگان درمورد ساعات خواب معمول در هر شب و سوابق سلامتی به مدت 7 سال بود. این اطلاعات شامل نتایج آزمایشات مربوط به ژنهای مستعد خطر نیز بود. تحقیقات جدید مدت زمان خواب و خطر حمله قلبی افراد را مورد بررسی قرار دادند.

تجزیه و تحلیل ها نشان دادند که افرادی که کمتر از 6 ساعت در شب می خوابند ، در مقایسه با کسانی که 6-9 ساعت می خوابند ، خطر ابتلا به اولین حمله قلبی را 20٪ بیشتر دارند. افرادی که بیش از 9 ساعت می خوابند ، 34٪ خطر بیشتری دارند.

محققان همچنین دریافتند که حفظ مدت زمان خواب بین 6-9 ساعت در هر شب ، می تواند خطر ابتلا به اولین حمله قلبی را در افرادی که "استعداد ژنتیکی بالایی" برای ابتلا به بیماری های قلبی دارند به میزان  18%کاهش دهد.

نویسنده ارشد این مطالعه ، دکتر Celine Vetter ، استادیار فیزیولوژی تلفیقی دانشگاه کلرادو در بولدر میگوید : "برخی از قوی ترین شواهد نشان میدهند که مدت زمان خوابیدن یک عامل اصلی برای سلامت قلب میباشد- و این برای همه صدق میکند. "

مدت زمان خوابیدن یک عامل خطر مستقل می باشد

اکنون مدتهاست که مطالعات بین عادات خواب و سلامت قلب پیوندهایی می یابند. با این حال ، از آنجایی که بسیاری از این یافته ها از مطالعات مشاهده ای حاصل شده اند ، این مطالعات فقط می توانند پیوندها را تأیید کنند ، اما نمی توانند جهت علت و معلول را تعیین کنند.

از آنجا که بسیاری از عوامل هم خواب و هم سلامت قلب را تحت تأثیر قرار می دهند ، تعیین اینکه آیا خواب کم باعث سلامت کم قلب می شود یا سلامت کم قلب منجر به خواب کم می شود ، آسان نیست.وتر و همکارانش با استفاده از داده های تعداد زیادی از افراد و تلفیق آنها با تحقیقات ژنتیکی وحذف ده ها عامل تأثیرگذار ، سعی در برطرف کردن این چالش داشتند.

بطور کلی ، آنها نتایج را مطابقت دادند تا اثر احتمالی 30 عاملی که می توانند بر سلامت قلب و خواب تأثیر بگذارند ، حذف کنند. این عوامل شامل فعالیت بدنی ، سلامت روان ، درآمد ، تحصیلات ، استعمال سیگار و ترکیب بدن ، میباشند.

نتایج محققان نشان داد که مدت زمان خواب یک عامل خطر مستقل برای حمله قلبی میباشد.محققان دریافتند که هر چه خواب شبانه در افراد از 6-9 ساعت فاصله بگیرد ، خطر حمله قلبی بیشتر میشود.

برای مثال ، افرادی که هر شب 5 ساعت می خوابیدند ، 52٪ بیشتر از کسانی که 7 تا 8 ساعت می خوابیدند خطر ابتلا به حمله قلبی اول را داشتند. افرادی که هر شب 10 ساعت می خوابیدند ، خطر برای آنها دو برابر شده بود.

دانشمندان از واریانت های ژنتیکی برای بررسی خواب کوتاه استفاده کردند

این تیم از روشی به نام تصادفی سازی مندلی (MR) استفاده کردند تا تأیید کنند که خواب کوتاه یک عامل خطر مستقل برای حمله قلبی است.تجزیه و تحلیل های  MR نشان داد که افراد با واریانت های ژنی که آنها را مستعد خواب کوتاه می کنند دارای خطر حمله قلبی بیشتری میباشند.مطالعات قبلی بیش از 24 نوع واریانت ژنی مرتبط با خواب کوتاه را کشف کرده اند.

MR با استفاده از واریانت های ژنتیکی ، می تواند تعیین کند که آیا ارتباط مشاهده ای بین یک عامل خطر و یک بیماری با  اثر علت و معمولی سازگار است یا خیر.وتر معتقد است ، " این امر اطمینان بیشتری به ما می دهد كه یک رابطه علی که مدت زمان خواب بر سلامت قلب تأثیر می گذارد ، در اینجا وجود دارد."

خواب ، کلید سلامت قلب است

طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، بیش از یک سوم افراد بالغ در ایالات متحده آمریکا کمتر از 7 ساعت پیشنهادی در شب میخوابند.

CDC توصیه میکند که از نکات زیر برای خواب خوب پیروی کنید :

  • در ساعات یکسانی از روز به تخت رفته و از خواب برخیزید ، حتی در تعطیلات آخر هفته.
  • نور طبیعی کافی دریافت کنید – بویژه در زمان های زودتری در روز
  • از قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی ، بویژه در زمان های نزدیک به خواب اجتناب کنید
  • هر روز فعالیت فیزیکی کافی داشته باشید و از ورزش کردن نزدیک به زمان خواب اجتناب کنید
  • از خوردن و نوشیدن در ساعات قبل از زمان خواب اجتناب کنید – بویژه از مصرف الکل و غذاهای با چربی و شکر بالا اجتناب کنید

اگر مشکلات خواب همچنان ادامه دارند ، برای کمک به شناسایی موانع خواب از جمله دیگر شرایط مربوط به سلامت ، در جستجوی توصیه های پزشکی باشید.این تیم تحقیقاتی امیدوار است که یافته هایش باعث افزایش آگاهی پزشکان ، مردم و سیاستگذاران در مورد تأثیر خواب بر سلامت قلب شوند.

Iyas Daghlas  ، نویسنده اول این مطالعه که در حال تحصیل پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد در بوستون ، ماساچوست ، میباشد ، می گوید : "این یک نوع پیام امیدوارانه است ، که بدون توجه به اینکه خطر ارثی شما برای حمله قلبی چیست ، خواب کافی ممکن است این خطر را درست مثل داشتن یک رژیم غذایی سالم ، سیگار نکشیدن و سایر روشهای زندگی ، کاهش دهد. "

دکتر Celine Vetter : "همانطور که ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی سالم می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهند ، خواب نیز می تواند."

منبع: Medical News Today
نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{comment.description}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{reply.description}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}