از آزمایش های بارداری بیشتر بدانیم

آزمایش های بارداری

زمانی که شما باردار باشید ، یک آزمایش بارداری میتواند حاملگی شما را تایید کند. این آزمایش میتواند در خانه یا مطب پزشک انجام شود.یک آزمایش بارداری در حدود 99 درصد قابل اطمینان است.این تست براساس اندازه گیری هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسان (HCG) انجام میشود. HCG میتواند 10 تا 14 روز بعد از بارداری در خون و ادرار ظاهر شود.

اگر زنی یک عادت ماهانه خود را از دست بدهد یا دیگر علائم معمول خود را نداشته باشد ممکن است باردار باشد ، در این شرایط ، یک پیشنهاد خوب برای تایید بارداری انجام آزمایش بارداری میباشد.یک زن باید هر چه زودتر متوجه بارداری خود شود ، زیرا احتمالا باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشد و ممکن است نیاز به ایجاد تغییراتی در روش زندگی خود داشته باشد.

نکات آزمایش های بارداری

در اینجا چند نکته کلیدی در مورد آزمایش های بارداری وجود دارد. جزئیات بیشتر در مقاله اصلی وجود دارند.

 • آزمایش های بارداری براساس اندازه گیری هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسان (HCG) میباشند.
 • برخی بیماری ها و داروها میتوانند باعث اشتباه یا خوانش نادرست در آزمایش های بارداری شوند.
 • مارک های مختلف کیت های آزمایش بارداری کمی متفاوت عمل میکنند ، بنابراین این مهم است که قبل از استفاده دستورالعمل هر کیت را بخوانید.
 • حتی در صورت استفاده مناسب ، آزمایش های بارداری میتوانند 99 درصد صحیح باشند.
   

آزمایش بارداری (تست بتا بارداری) چیست؟

یک آزمایش بارداری بر اساس اندازه گیری میزان هورمون HCG کار میکند. میزان HCG حین بارداری افزایش میابد.HCG به عنوان هورمون بارداری شناخته میشود ، زیرا این هورمون توسط سلوهایی که جفت را تشکیل میدهند و برای رویان در حال رشد تغذیه فراهم میکنند ، تولید میشود.

زمانیکه یک تخمک لقاح یافته خودش را به پوشش داخلی رحم میرساند ، این هورمون ترشح میشود.

HCG میتواند در حدود 10 تا 14 روز بعد از بارداری در خون و ادرار وجود داشته باشد. اوج میزان HCG بین هفته 8 تا 11 بارداری میباشد.

یک نتیجه بارداری زمانی منفی تلقی میشود که میزان HCG کمتر از mIU/ ml 5 (واحد بین المللی میلی بر میلی لیتر) باشد. یک نتیجه بارداری زمانی مثبت تلقی میشود که میزان HCG بالاتر یا مساوی mIU/ ml 25 باشد.

جواب مثبت یک آزمایش بارداری ، 99 درصد صحت دارد.

چگونه باید این آزمایش بارداری را انجام دهم ؟

آزمایش های بارداری شامل آزمایش ادرار یا خون میباشند. یک آزمایش ادرار میتواند در خانه توسط خود فرد انجام شود اما برای انجام آزمایش خون به یک متخصص نیاز است.

انجام آزمایش بارداری ادرار در خانه

آزمایش خانگی شامل قرار دادن ادرار روی یک نوار شیمیایی است. نتیجه در حدود 1 تا 2 دقیقه آماده است ، گرچه مارک های مختلف ممکن است زمان های مختلفی داشته باشند.

فرد ، ادرار خود را در یک ظرف جمع میکند ، یا نوار آزمایش بارداری را داخل ادرار میگذارد یا از قطره چکان استفاده میکند تا نمونه ادرار را روی نوار قرار دهد.بعلاوه ، نوار بارداری میتواند در مقابل جریان ادرار نگه داشته شود.هر مارک برای نتیجه دادن روش مربوط به خودش را دارد ، بنابراین خواندن دستورالعمل برای فهمیدن جواب لازم است.

بسته به آزمایش ، نتیجه ممکن است به صورت موارد زیر ظاهر شود :

تغییر رنگ

 •  تغییر در خط مشخص شده یا ظاهر شدن یک نشانه مثل مثبت یا منفی
 •  وجود جواب در کادر آزمایش ، مثل وجود کلمه های " بارداری " یا " عدم بارداری "
   

آزمایش خون بارداری

دو راه برای انجام آزمایش بارداری با استفاده از خون وجود دارد :

آزمایش HCG کمی و کیفی

 1. آزمایش خون کمی میزان دقیق HCG موجود در خون را اندازه گیری میکند.
 2. آزمایش کیفی مشخص میکند که آیا HCG وجود دارد یا ندارد.

آزمایش خون چند مزیت دارد:

 • این آزمایش امکان تشخیص زودهنگام بارداری را میدهد و میتواند غلظت HCG را اندازه گیری کند.
 • گرچه ، این آزمایش گران تر است ، رسیدن به نتیجه ممکن است زمان بر باشد و آزمایش باید در یک مرکز پزشکی انجام شود.
 • یک آزمایش خون میتواند دقیق تر باشد و با روش حساس تری بارداری را تایید کند. گرچه ، یک متخصص مراقبت از سلامت برای انجام این کار نیاز خواهد بود.

چه زمانی میتوانم آزمایش بارداری را انجام دهم؟

زودترین زمان برای انجام آزمایش ادرار در منزل ، 14 روز بعد از احتمال بارداری است اما صبر کردن تا از دست دادن یک پریود نتیجه قابل اعتمادتری خواهد داشت.

برخی کیت ها در بازار وجود دارند که میتوانند زودتر انجام شوند. این بستگی به میزان حساسیت این آزمایش ها دارد.خواندن دستورالعمل داخل جعبه برای دانستن بهترین و زودترین زمان انجام آزمایش ، ضروری است.

بهترین زمان در طول روز برای انجام آزمایش بارداری ادرار ، زمان اولین ادرار صبحگاهی بعد از راه رفتن میباشد.این امر به این علت است که مصرف میزان زیاد مایعات قبل از انجام آزمایش میتواند باعث جواب منفی کاذب شود حتی اگر زنی باردار باشد.

در مرحله بعد چه اتفاقی می افتد ؟

استفاده درست از یک آزمایش بارداری ادرار در حدود 99 درصد صحت دارد. گرچه ، استفاده نادرست میتواند باعث خوانش اشتباه شود.یک آزمایش بارداری مثبت در خانه به این معنی است که هورمون HCG در ادرار وجود دارد ، درحالیکه یک آزمایش منفی میتواند معانی مختلفی داشته باشد.آزمایش های منفی میتوانند به این معنی باشند که بارداری وجود ندارد یا آزمایش خیلی زود گرفته شده است و امکان تشخیص HCG وجود ندارد یا به این معنی است که آزمایش به درستی انجام نشده است.

اگر نتیجه مثبت باشد ، فرد باید یک قرار ملاقات با متخصص مراقبت سلامت بگذارد تا او را در مورد مراحل بعدی راهنمایی کند.

اگر نتیجه منفی باشد ، اما فرد دارای علائم و نشانه های بارداری باشد ، باید بعد از یک هفته آزمایش خود را تکرار کند یا از پزشک بخواهد به جای آن یک آزمایش خون تجویز کند.

برخی آزمایشها و کیت های بارداری جدید میتوانند تخمینی از تاریخ تخمک گذاری و تاریخ  زایمان را بدهند. گرچه ، این اطلاعات همیشه صحیح نیستند.

آیا داروها میتوانند روی نتیجه آزمایش بارداری اثر بگذارند؟

برخی داروها میتوانند روی صحت آزمایش بارداری اثرگذار باشند.

این داروها شامل موارد زیر هستند :

 • پرومتازین ، برای درمان آلرژی های خاص مورد استفاده قرارمیگیرد.
 • داروهای بیماری پارکینسون
 • قرص های خواب آور
 • برخی داروهای ضد روان پریشی ازجمله کلرپرومازین
 • داروهای ترک اعتیاد برای مثال متادون
 • داروهای آرام بخش
 • داروهای ضد تشنج از جمله داروهای صرع
 • داروهای ناباروری
 • داروهای ادرار آور

الکل جریان خون ، آزمایش بارداری را تحت تاثیر قرار نمیدهد زیرا در اندازه گیری میزان هورمون تداخل ایجاد نمیکند.

با این حال، هر کسی که تلاش می کند یا انتظار دارد باردار شود باید از نوشیدن الکل اجتناب کند، زیرا الکل میتواند بر تکوین جنین تاثیر بگذارد. نوشیدن الکل در اوایل دوران بارداری میتواند خطر سقط جنین ، زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را افزایش دهد.

عوامل دیگر که HCG را تحت تاثیر قرار میدهند

گاهی ، ممکن است نتیجه آزمایش یک فرد مثبت باشد اما وی باردار نباشد. HCG بالا همچنین میتواند نشاندهنده برخی بیماری ها باشد که میزان هورمون را افزایش میدهند.

این بیماریها میتوانند شامل موارد زیر باشند :

 • نقص ایمونوگلوبولین A ، یک آنتی بادی ضروری در سیستم ایمنی
 • بیماری ترفوبلاستیک بارداری ، یک تومور نادر مربوط به بارداری
 • نئوپلاسم ترفوبلاستیک بارداری ، یک تومور نادر رحمی
 • HCG ممکن است در نتیجه برخی از انواع سرطان ها افزایش یابد. این سرطان ها ، کارسینوم سلول ترانزیشنال مثانه و مجاری ادراری ، سرطان پروستات ، سرطان کلیه و سرطان های سیستم گوارشی میباشند. آزمایش بارداری ممکن است برای ارزیابی این سرطان ها مورد استفاده قرار گیرد.کیت های بارداری در داروخانه ها و برخی فروشگاه های بزرگ در دسترس میباشند.

برای انجام آزمایشات بارداری و غربالگری می توانید از طریق این لینک و یا شماره 88198077 با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

برای انجام آزمایش در منزل و دریافت جواب آنلاین بروی دکمه زیر کلیک فرمایید

آزمایش در منزل

منبع: Medical News Today
نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}