مکمل روغن ماهی ممکن است شدت کووید را کاهش دهد

یک مطالعه پیش از چاپ جدید نشان می دهد که مصرف منظم مکمل روغن ماهی ممکن است به کاهش شدت علائم COVID-19.1 کمک کند. روغن ماهی مورد توجه محققان است زیرا پتانسیل حمایت از سیستم ایمنی را دارد. روغن ماهی به عنوان منبع اسیدهای چرب امگا 3 DHA و EPA، واسطه های پیش التهابی کمتری تولید می کند که در نهایت می تواند علائم عفونت را کاهش دهد.

از آنجایی که این مطالعه هنوز توسط همتایان مورد بررسی قرار نگرفته است، کارشناسان می گویند که تحقیقات بیشتری برای درک فواید احتمالی مصرف روغن ماهی برای سلامت سیستم ایمنی بدن مورد نیاز است.

مطالعه اخیر اولین بار نیست که محققان به بررسی این موضوع می پردازند که آیا روغن ماهی می تواند به بیماران مبتلا به کووید کمک کند یا خیر. مطالعات گذشته نشان داده است که مکمل اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است با نتایج بهتر برای بیماران بدحال مبتلا به کووید.

هائو چن، دانشیار دپارتمان گوارش در بیمارستان مردمی استان گوانگدونگ در چین و نویسنده این مطالعه، گفت: «نتایج مطالعات قبلی در مورد ارتباط بین مکمل‌های روغن ماهی و پیامدهای مرتبط با کووید-19 بحث‌برانگیز است. "

به طور خاص، چن گفت که در حالی که مطالعات گذشته نقش محافظتی مکمل‌های روغن ماهی را در برابر عفونت کووید نشان داده‌اند، «قدرت آماری مطالعات قبلی محدود بود که ناشی از نقص‌های کوچک نمونه یا طرح‌های مطالعاتی ناکافی بود».

روغن ماهی: راهی طبیعی برای کاهش علائم کووید؟

برای این مطالعه، چن و محققان آکادمی علوم پزشکی گوانگدونگ به بررسی این موضوع پرداختند که آیا مصرف مکمل‌های روغن ماهی غنی از اسید چرب امگا 3 با نتایج بهتری برای افرادی که مبتلا به کووید 1 شده‌اند مرتبط است یا خیر.

محققان داده های بیش از 110000 بزرگسال در گروه Biobank بریتانیا را بررسی کردند. آنها بررسی کردند که آیا شرکت کنندگان از مصرف مکمل روغن ماهی گزارش داده اند یا خیر و همچنین نتایج آزمایشات سلامت خود را در شروع مطالعه بررسی کردند.

طی یک پیگیری 12 ساله، محققان سلامت شرکت کنندگان را بررسی کردند. به طور خاص، آنها به چند نفر مبتلا به کووید و نتایج آنها (به عنوان مثال، چقدر بیمار شدند و اینکه آیا در اثر عفونت جان خود را از دست دادند) نگاه کردند.

یافته‌ها نشان داد شرکت‌کنندگانی که به طور منظم مکمل روغن ماهی مصرف می‌کردند کمتر در معرض ابتلا به کووید بودند.

در میان شرکت‌کنندگانی که به کووید مبتلا شده‌اند، به نظر می‌رسد کسانی که روغن ماهی مصرف می‌کنند کمتر در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان یا مرگ ناشی از COVID.1 هستند.

با این حال، مصرف مکمل های روغن ماهی با کاهش خطر ابتلا به کووید ارتباطی نداشت.

توجه به این نکته مهم است که محققان داده‌هایی را قبل از ظهور سویه Omicron جمع‌آوری کردند که می‌توانست بر نتایج تأثیر بگذارد.

آیا سایر جلوه های محافظتی می توانند در بازی باشند؟

به غیر از مصرف مکمل روغن ماهی، عوامل دیگری در مورد شرکت کنندگان وجود داشت که محققان باید در تجزیه و تحلیل خود آنها را در نظر می گرفتند و آنها را تنظیم می کردند.

برای مثال، آنها خاطرنشان کردند که شرکت‌کنندگانی که به طور منظم مکمل‌های روغن ماهی مصرف می‌کردند به احتمال زیاد زنان، مسن‌تر، سیگاری‌های گذشته و بیماری‌های مزمن مانند فشار خون بالا بودند.

تفاوت معنی داری بین گروه کاملاً واکسینه شده و گروهی که تا حدی برای COVID-19 واکسینه شده یا واکسینه نشده بودند مشاهده نشد.

آیا روغن ماهی می تواند به سایر عفونت ها کمک کند؟

با ورود به فصل آنفولانزا، کووید قطعا تنها بیماری ویروسی نیست که باید نگران آن باشیم. آیا روغن ماهی می تواند از ما در برابر سایر عفونت ها نیز محافظت کند؟

چن گفت: «چندین شواهد نشان داده‌اند که مکمل‌های روغن ماهی، با عملکرد تعدیل‌کننده ایمنی قدرتمند، به طور بالقوه در پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های تنفسی، از جمله آسم و سرماخوردگی مفید است.

با این حال، چن همچنین هشدار داد که خواص ضدالتهابی روغن ماهی ممکن است پاسخ‌های التهابی لازم برای مبارزه با عفونت ویروسی را سرکوب کند - که یکی از دلایلی است که ما به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا واقعاً بدانیم روغن ماهی چه کاری می‌تواند انجام دهد و چه کاری نمی‌تواند انجام دهد.

آیا باید روغن ماهی مصرف کرد؟

آیا برای کمک به پیشگیری از بیماری جدی کووید باید روزانه مکمل روغن ماهی مصرف کنید؟

النا ناتکر، متخصص تغذیه، متخصص تغذیه و مدیر ارتباطات حرفه ای مصرف کننده و سلامت در سازمان جهانی برای EPA و DHA امگا 3، گفت: «این ایده خوبی است که یک مکمل EPA و DHA روزانه مصرف کنید، فقط برای سلامت کلی خود. گفت خیلی ول حداقل 500 میلی گرم EPA و DHA ترکیبی را هدف قرار دهید. اگر مزایای دیگری در ارتباط با COVID-19 وجود دارد، این گیلاس در بالای صفحه است!»

با این حال، Natker تاکید کرد که قبل از شروع هر مکمل، از جمله روغن ماهی، باید با ارائه دهنده خود در مورد سابقه پزشکی، داروها و رژیم غذایی خود صحبت کنید. اگر از یک رژیم غذایی وگان پیروی می کنید یا می خواهید از روغن ماهی اجتناب کنید، مکمل امگا 3 DHA مبتنی بر جلبک می تواند جایگزین باشد. ناتکر می گوید: «بدن اهمیتی نمی دهد که امگا 3 از کجا آمده است. "این فقط می داند چگونه و کجا از آنها استفاده کند."

برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

 

تست کرونا در منزل

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}