آزمایش آنتی ژن کپسید ویروسی چیست؟

ویروس اپشتین بار (EBV)، همچنین به عنوان ویروس هرپس انسانی 4 شناخته می شود، یک ویروس تبخال گاما است که فقط در انسان ایجاد می شود. آزمایش آزمایشگاهی می تواند به تشخیص اینکه آیا فردی مستعد ابتلا به عفونت EBV است یا عفونت اخیر یا گذشته کمک می کند.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند آنتی بادی های آنتی ژن های مرتبط با EBV زیر را آزمایش کنند:

آنتی ژن کپسید ویروسی (VCA)

Anti-VCA IgM در اوایل عفونت EBV ظاهر می شود و معمولاً در عرض چهار تا شش هفته ناپدید می شود.
Anti-VCA IgG در مرحله حاد عفونت EBV ظاهر می شود، در دو تا چهار هفته پس از شروع به اوج خود می رسد، کمی کاهش می یابد و تا پایان عمر فرد ادامه می یابد.

آنتی ژن اولیه (EA)

Anti-EA IgG در مرحله حاد بیماری ظاهر می شود و به طور کلی پس از سه تا شش ماه به سطوح غیرقابل تشخیص کاهش می یابد. در بسیاری از افراد، تشخیص آنتی بادی به EA نشانه عفونت فعال است. با این حال، 20٪ از افراد سالم ممکن است برای سال ها آنتی بادی علیه EA داشته باشند.

آنتی ژن هسته ای EBV (EBNA)

آنتی بادی EBNA که توسط تست استاندارد ایمونوفلورسانس تعیین می شود، در مرحله حاد عفونت EBV دیده نمی شود، اما به آرامی دو تا چهار ماه پس از شروع علائم ظاهر می شود و تا پایان عمر فرد باقی می ماند. سایر ایمونواسی های آنزیمی EBNA ممکن است نتایج مثبت کاذب را گزارش کنند.

تست مونوسپات

تست Monospot برای استفاده عمومی توصیه نمی شود. آنتی بادی های شناسایی شده توسط Monospot می توانند ناشی از شرایطی غیر از مونونوکلئوز عفونی باشند. علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که Monospot هر دو نتایج مثبت و منفی کاذب تولید می کند. به عنوان مثال، آنتی بادی های هتروفیل شناسایی شده توسط Monospot اغلب در کودکان مبتلا به مونونوکلئوز عفونی وجود ندارد. در بهترین حالت، آزمایش Monospot ممکن است نشان دهد که یک فرد یک مورد معمول مونونوکلئوز عفونی دارد، اما وجود عفونت EBV را تایید نمی کند.

تفسیر تست های آنتی بادی EBV

آزمایش آنتی بادی EBV معمولاً برای تشخیص مونونوکلئوز عفونی مورد نیاز نیست. با این حال، ممکن است برای شناسایی علت بیماری در افرادی که مورد معمول مونونوکلئوز عفونی ندارند یا بیماری های دیگری که می تواند ناشی از عفونت EBV باشد، آزمایش های آنتی بادی اختصاصی لازم باشد. علائم مونونوکلئوز عفونی معمولاً در عرض چهار هفته برطرف می شود. اگر فردی بیش از شش ماه بیمار باشد و تشخیص آزمایشگاهی تایید شده عفونت EBV نداشته باشد، سایر علل بیماری مزمن یا سندرم خستگی مزمن باید در نظر گرفته شود.

تفسیر تست های آنتی بادی EBV مستلزم آشنایی با این تست ها و دسترسی به اطلاعات بالینی بیمار است.

تفسیر آزمایش های آنتی بادی EBV و تشخیص عفونت EBV به شرح زیر خلاصه می شود:

حساسیت به عفونت

اگر افراد آنتی بادی علیه VCA نداشته باشند، مستعد ابتلا به عفونت EBV در نظر گرفته می شوند.
عفونت اولیه (جدید یا اخیر).

اگر افراد دارای IgM anti-VCA باشند اما آنتی بادی علیه EBNA نداشته باشند، در نظر گرفته می‌شوند که دارای عفونت اولیه EBV هستند. سایر نتایجی که قویاً عفونت اولیه را نشان می‌دهد، سطح بالا یا رو به افزایش آنتی VCA IgG و عدم وجود آنتی‌بادی علیه EBNA پس از حداقل چهار هفته بیماری است. رفع بیماری ممکن است قبل از ظهور سطوح آنتی بادی تشخیصی رخ دهد. در موارد نادر، افراد مبتلا به عفونت فعال EBV ممکن است آنتی بادی های اختصاصی EBV قابل تشخیص نداشته باشند.

عفونت گذشته

وجود آنتی بادی برای VCA و EBNA نشان دهنده عفونت گذشته (از چند ماه تا سال قبل) است. از آنجایی که بیش از 90 درصد بزرگسالان به EBV آلوده شده‌اند، بیشتر بزرگسالان سال‌ها قبل از عفونت آنتی‌بادی علیه EBV نشان می‌دهند. سطوح آنتی بادی بالا یا بالا ممکن است برای سال ها وجود داشته باشد و تشخیص عفونت اخیر نباشد.
آزمایش جفت نمونه های سرم فاز حاد و نقاهت برای تمایز بین عفونت های اخیر و گذشته EBV مفید نیست. در بیشتر موارد، پاسخ آنتی بادی به سرعت در طول عفونت اولیه EBV رخ می دهد. یافته های بالینی مونونوکلئوز عفونی همراه با ظهور آنتی بادی های ضد VCA IgG و IgM رخ می دهد. با این حال، الگوی آنتی بادی قبل از ظاهر شدن علائم پایدار نیست.

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}