نوروویروس چیست؟

عفونت نوروویروسی می تواند باعث استفراغ شدید و اسهال شود که به طور ناگهانی شروع می شود. نوروویروس ها بسیار مسری هستند. آنها معمولاً از طریق غذا یا آبی که در حین آماده سازی آلوده است یا از طریق سطوح آلوده پخش می شوند. نوروویروس‌ها همچنین می‌توانند از طریق تماس نزدیک با فردی که عفونت نوروویروس دارد، پخش شوند.

اسهال، درد معده و استفراغ معمولاً 12 تا 48 ساعت پس از تماس شروع می شود. علائم عفونت نوروویروس معمولاً 1 تا 3 روز طول می کشد. اکثر افراد بدون درمان به طور کامل بهبود می یابند. با این حال، برای برخی از افراد - به ویژه کودکان خردسال، افراد مسن و افراد مبتلا به سایر بیماری‌ها - استفراغ و اسهال می‌تواند به شدت کم‌آبی بدن باشد و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

عفونت نوروویروس بیشتر در محیط های بسته و شلوغ رخ می دهد. به عنوان مثال می توان به بیمارستان ها، خانه های سالمندان، مراکز نگهداری از کودکان، مدارس و کشتی های تفریحی اشاره کرد.

علائم و نشانه های عفونت نوروویروس ممکن است به طور ناگهانی شروع شود و شامل موارد زیر باشد:

حالت تهوع
استفراغ
درد یا گرفتگی معده
اسهال آبکی یا شل
احساس بیماری
تب با درجه پایین
درد عضلانی

علائم و نشانه ها معمولاً 12 تا 48 ساعت پس از اولین مواجهه با نورویروس شروع می شوند و 1 تا 3 روز طول می کشند. می توانید تا چند هفته پس از بهبودی به دفع ویروس در مدفوع خود ادامه دهید. در صورت داشتن شرایط پزشکی دیگری، این ریزش می تواند هفته ها تا ماه ها طول بکشد.

برخی از افراد مبتلا به عفونت نوروویروس ممکن است هیچ علامت یا علامتی نشان ندهند. با این حال، آنها هنوز مسری هستند و می توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر دچار اسهال شدید که در عرض چند روز از بین نمی رود، به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت استفراغ شدید، مدفوع خونی، معده درد یا کم آبی با پزشک خود تماس بگیرید.

علل

نوروویروس ها بسیار مسری هستند. این بدان معناست که عفونت نوروویروس به راحتی می تواند به دیگران سرایت کند. ویروس در مدفوع و استفراغ ریخته می شود. شما می توانید ویروس را از زمانی که برای اولین بار علائم بیماری را مشاهده می کنید تا چند روز پس از بهبودی گسترش دهید. نوروویروس ها می توانند روزها یا هفته ها روی سطوح و اجسام باقی بمانند.

شما می توانید عفونت نوروویروس را با موارد زیر دریافت کنید:

خوردن غذای آلوده
نوشیدن آب آلوده
دست زدن به دهان پس از تماس دست با سطح یا شیء آلوده
در تماس نزدیک با فردی که عفونت نوروویروس دارد
از بین بردن نورو ویروس ها دشوار است زیرا می توانند در برابر دمای سرد و گرم و بسیاری از مواد ضد عفونی کننده مقاومت کنند.

جلوگیری
عفونت نوروویروس بسیار مسری است. انواع مختلفی از نورویروس ها وجود دارد. هر کسی می تواند بیش از یک بار به عفونت نوروویروس مبتلا شود.

برای جلوگیری از عفونت نوروویروس:

  • دست‌های خود را حداقل به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید، مخصوصاً بعد از استفاده از توالت یا تعویض پوشک و قبل از تهیه غذا و خوردن یا نوشیدن. ضدعفونی‌کننده‌های دست مبتنی بر الکل به اندازه استفاده از آب و صابون در برابر نورویروس‌ها مؤثر نیستند.
  • از غذا و آب آلوده، از جمله غذاهایی که ممکن است توسط فردی که بیمار بوده تهیه شده باشد، خودداری کنید.
  • میوه ها و سبزیجات را قبل از خوردن بشویید.
  • غذاهای دریایی را کاملا بپزید.
  • سطوحی که ممکن است آلوده شده باشند را ضد عفونی کنید. دستکش بپوشید و از محلول سفید کننده کلر یا ضدعفونی کننده ای که در برابر نورویروس ها موثر است استفاده کنید.
  • در سفر احتیاط کنید. اگر به مناطقی سفر می کنید که در معرض خطر عفونت نوروویروس هستند، فقط غذاهای پخته مصرف کنید، فقط نوشیدنی های گرم یا گازدار بنوشید و از غذاهایی که توسط فروشندگان خیابانی فروخته می شود اجتناب کنید.

برای کمک به جلوگیری از گسترش عفونت نوروویروس، در طول بیماری و برای 2 تا 3 روز پس از پایان علائم:

تا حد امکان از تماس با دیگران خودداری کنید.
دست های خود را کاملا با آب و صابون بشویید.
از محل کار در خانه بمانید. کودکان باید از مدرسه یا مراقبت از کودک در خانه بمانند.
از دست زدن به غذا و اقلام مورد استفاده افراد دیگر خودداری کنید. سطوح آلوده را با یک ضدعفونی کننده موثر در برابر نورویروس ها ضد عفونی کنید.
استفراغ و مدفوع را با احتیاط دور بریزید. با پوشیدن دستکش یکبار مصرف، مواد را با حوله های یکبار مصرف خیس کنید. برای جلوگیری از انتشار نورویروس ها از طریق هوا، مواد آلوده را تا حد امکان کمتر مختل کنید. وسایل کثیف را در کیسه های پلاستیکی قرار دهید و در سطل زباله قرار دهید. لباس ها و ملحفه هایی که ممکن است آلوده باشند را بردارید و بشویید.
تا 2 تا 3 روز پس از برطرف شدن علائم، از سفر خودداری کنید.

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}