از بارداری بعد از سقط بیشتر بدانیم

بارداری بعد از سقط

بارداری می تواند زمانی عالی برای شادی باشد ، اما ممکن است با نگرانی و حتی غم  نیز پر شود - به خصوص اگر قبلاً تجربه سقط جنین را داشته باشید.

طبیعی است که طیف وسیعی از احساسات را پس از از دست دادن جنین خود تجربه کنید. با اینکه ممکن است دوستانتان هنگام نوشیدن قهوه در مورد آن صحبت نکنند اما سقط جنین در واقع نسبتاً رایج است ، بنابراین شما در تجربه این امر تنها نیستید.خبر خوب این است که بیشتر زنانی که سقط جنین را تجربه می کنند ، تلاش خود را برای داشتن کودک سالم ادامه می دهند.

سفر همیشه یک خط مستقیم نیست ، اما در اینجا آنچه را که باید در مورد بارداری مجدد و داشتن یک بارداری سالم بعد از سقط جنین بدانید به شما میگوییم.

سقط جنین

حدود 10 تا 15 درصد از بارداری ها در سه ماهه اول یا قبل از هفته 12 بارداری به سقط جنین ختم می شوند. 1 تا 5 درصد از زنان در اوایل سه ماهه دوم ، بین هفته های 13 و 19 ، دچار سقط جنین می شوند.

و ممکن است تا 50 درصد از بارداری ها به سقط جنین خاتمه یابند ، اما این امر در بسیاری از موارد زمانی اتفاق می افتد که یک زن حتی نمی داند که باردار است.

سقط جنین ناشی از مواردی مانند موارد زیر میباشد :

  • مشکلات مربوط به کروموزوم های کودک (بارداری پوچ، بارداری مولی ، جابجایی)
  • مشکلات مربوط به رحم یا گردن رحم (سپتوم رحم (تیغه بین رحمی) ، بافت زخم ، فیبروئید)
  • مشکلات مربوط به سلامتی مادر (بیماریهای خود ایمنی ، عدم تعادل هورمونی)
  • عفونت (عفونت های مقاربتی ، لیستریوز)

 

برخی از سقط ها به طور ناگهانی اتفاق می افتند - ممکن است خون مشاهده شود و سریعاً بافت های حاملگی خارج شوند. برخی دیگر مانند از دست دادن سقط جنین ممکن است بدون علائم اتفاق بیفتند. تا زمانی که برای سونوگرافی به پزشک خود مراجعه نکردید ، ممکن است متوجه نشوید که مشکلی وجود دارد.

مهم نیست که چگونه این اتفاق بیفتد ، ممکن است احساس شدید غم و اندوه ، عصبانیت یا ناراحتی را تجربه کنید. حتی ممکن است در ابتدا حسی نداشته باشید اما در ادامه احساسات مختلفی را تجربه خواهید کرد.

ممکن است بهبودی شما بعد از سقط جنین چند هفته تا یک ماه یا بیشتر طول بکشد. زمان بهبودی شخصی است و  به نوع سقط جنینی که شما تجربه می کنید و این که آیا به مداخله پزشکی  مانند یک اتساع و کورتاژ (D&C) برای کمک به سقط جنین نیاز دارید یا خیر بستگی دارد.

چند وقت بعد از سقط جنین می توان مجددا باردار شد؟

بلافاصله.

ممکن است تعجب کنید که می توانید بلافاصله بعد از سقط جنین باردار شوید حتی اگر یک دوره قاعدگی "طبیعی" نداشته باشید. چگونه؟

خب ، پس از سقط جنین ، بدن شما فرآیند بازگشت به روال معمول تولید مثل خود را شروع می کند. این بدان معنی است که شما قبل از شروع یک عادت ماهیانه دیگر ، تخمک گذاری خواهید داشت.

تخمک گذاری ممکن است صرف 2 هفته پس از سقط جنین رخ دهد. اگر در طول اولین تخمک گذاری باردار شوید ، ممکن است زودتر از آنچه فکر می کنید علامت مثبت آزمایش بارداری را مشاهده کنید.

چندین منبع معتبر وجود دارند که از ایده بارداری طی 1 تا 3 ماه پس از سقط جنین حمایت می کنند.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که باردار شدن در طی 3 ماه پس از سقط جنین ممکن است نتیجه بهتری - خطر پایین تر برای سقط بعدی - از بارداری دیر تر داشته باشد. یک تئوری این است که بارداری قبلی ممکن است بدن را برای پذیرش بارداری آینده آماده کند.

با این وجود ، پزشک شما ممکن است دستورالعمل هایی مخصوص سلامت و سقط جنین شما داشته باشد.

به عنوان مثال ، اگر شما تجربه یک کورتاژ را داشته باشید ، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند چندین ماه قبل از بارداری صبر کنید تا رحمتان سلامت قبلی خود را به دست آورد.

اگر مکررا سقط جنین را تجربه کرده باشید ، پزشک ممکن است برای شما آزمایشاتی بنویسد تا قبل از بارداری مجدد مشخص شود که علت اساسی وجود دارد یا خیر.

شما ممکن است از نظر عاطفی احساس کنید که پس از تجربه سقط ، آمادگی بارداری مجدد را ندارید. بنابراین ، با اینکه از نظر جسمی آماده هستید اما شرایط مختلفی وجود دارند که باعث میشوند شما دست نگه دارید.

در نتیجه باید منتظر بمانید تا از نظر جسمی و عاطفی آمادگی خود را به دست آورید.

خطر سقط مجدد چقدر است ؟

بیشتر زنان پس از تجربه یک سقط جنین ، دوباره باردار میشوند تا یک فرزند سالم داشته باشند. در حقیقت ، خطر کلی سقط جنین - 20 درصد – میباشد و اگر شما یک سقط داشته باشید این خطر افزایش نمیابد.

با این حال ، حدود 1 زن از هر 100 زن سقط مکرر جنین یا دو یا چند سقط جنین پشت سر هم را تجربه می کند.

سقط های مکرر جنین ممکن است در اثر مواردی مانند مشکلات انعقاد خون، مسائل هورمونی، اختلالات خود ایمنی ویژه ، قند خون بالا و سندرم تخمدان پلی کیستیک ایجاد شوند.

اگر شما دو مورد سقط جنین داشته باشید ، طبق Mayo Clinic ، خطر تجربه یک سقط دیگر به 28 درصد افزایش می یابد. پس از سه سقط متوالی ، خطر سقط جنین بعدی به 43 درصد افزایش می یابد.

به همین دلیل ، دانشکده زنان و زایمان و جنین شناسی آمریکا  ، توصیه می کند که اگر سه یا چند مورد سقط مکرر جنین را تجربه کرده اید ، آزمایشاتی انجام دهید.

اگر مجددا دچار سقط جنین شوید چه اتفاقی می افتد؟

در صورت بروز سقط مکرر ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

در حالی که تا 75 درصد از موارد سقط های مکرر جنین ممکن است علت مشخصی نداشته باشند ، برخی مشکلات خاص مربوط به سلامت وجود دارند که ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای سقط قرار دهند. اگر بتوانید مشکلات خود را مشخص کنید ، درمان علت اصلی ممکن است به شما در بارداری و حفظ آن کمک کند.

آزمایش ها ممکن است  شامل مواردی مانند موارد زیر باشند :

آزمایش خون: برای بررسی سطح هورمون ها (تیروئید ، پروژسترون) ، اختلالات انعقاد خون یا اختلالات خود ایمنی
آزمایش های ژنتیکی: کاریوتایپینگ- برای بررسی تغییرات ژنتیکی در هر یک از والدین که ممکن است در زمان بارداری کروموزوم ها را تحت تاثیر قرار دهند.
 سونوگرافی: واژینال یا شکمی - برای بررسی رحم ، تخمدان ها و لوله های فالوپ
هیستروسالپنگوگرام: روشی برای رویت رحم و لوله های فالوپ که در آن یک رنگ رادیواکتیو به رحم شما تزریق میشود و توسط اشعه ایکس خوانده می شود.
سونوهیستروگرام: روشی برای رویت رحم و پوشش داخلی آن که در این روش مایعی برای خواندن تصویر از طریق سونوگرافی واژینال به رحم شما تزریق می شود.
هیستروسکوپی: روشی که برای رویت گردن رحم و رحم استفاده می شود که در آن یک لوله نازک و سبک (هیستروسکوپ) به داخل واژن فرستاده می شود.
لاپاروسکوپی: روشی که برای رویت قسمت بیرونی رحم ، لوله های فالوپ و تخمدان ها استفاده می شود و یک دوربین تخصصی (اندوسکوپ) از طریق یک برش در شکم وارد بدن می شود.

باز هم ، ممکن است شما هرگز علت اصلی سقط خود را حتی پس از انجام آزمایش ها متوجه نشوید.

اگرچه این امر ممکن است نگران کننده و ناراحت کننده باشد ، خبر خوب این است که حتی پس از سه مورد سقط جنین بدون علت مشخص ، حدود 65 درصد از زوجین در بارداری بعدی موفق میشوند.

چه اقدامات دیگری میتوانید انجام دهید؟

درک این نکته مهم است که شما لزوماً نمی توانید از سقط جنین جلوگیری کنید. حدود 50 درصد از سقط ها به دلیل آنچه به آن ناهنجاری های کروموزومی گفته می شود اتفاق می افتند.

زنان بالای 35 سال نیز با احتمال بیشتری دچار سقط جنین می شوند زیرا تخمک ها با افزایش سن استعداد بیشتری برای ناهنجاری های کروموزومی دارند.

با این وجود پیروی از یک شیوه زندگی سالم می تواند به تقویت یک بارداری سالم کمک کند. سعی کنید مقدار زیادی آب بنوشید و رژیم متعادلی داشته باشید.

کارشناسان توصیه می کنند که زنان روزانه 10 فنجان مایعات بنوشند و از سه ماهه دوم بارداری برای حمایت از بارداری 300 کالری بیشتر مصرف کنند.
در زمان بارداری ، حتماً روزانه یک مولتی ویتامین با اسید فولیک مصرف کنید تا بتواند در حفظ ذخایر مواد مغذی به شما کمک کند.
هر هفته حداقل 150 دقیقه ورزش متعادل داشته باشید. پیاده روی / دویدن آهسته ، شنا ، یوگا و پیلاتس گزینه های خوبی هستند. شما باید از انجام فعالیت های خاصی مانند ورزش های تماسی ، فعالیتهایی با خطر افتادن یا مواردی مانند یوگا داغ  که ممکن است بیش از حد گرم شوید اجتناب کنید. (دستورالعملهای مخصوص سلامت و بارداری خود را با پزشک خود در میان بگذارید).
از مصرف موادی مانند الکل ، نیکوتین و داروها خودداری کنید. مصرف کافئین باید کنترل شده باشد. نوشیدن قهوه خوب است ، اما سعی کنید روزانه تنها یک فنجان (200 میلی گرم) از هر نوشیدنی کافئین دار مصرف کنید.
به ویزیت های پیش از تولد خود ادامه دهید و در صورت ایجاد هرگونه مشکلی برای سلامت خود یا کودکتان با پزشک خود تماس بگیرید.
بیماری های مزمنی که دارید مدیریت کنید و داروهای خود را به موقع مصرف کنید.
همگام با مراقبت از جسم خود ، حتماً مراقب احساسات خود نیز باشید. کاملاً طبیعی است که طیفی از احساسات مختلف را حین بارداری و پس از تجربه سقط داشته باشید.

و  با این که هیچ روش صحیح یا غلطی برای احساس وجود ندارد ، در صورت تجربه اضطراب و یا افسردگی از دیگران کمک بخواهید.

یک درمانگر معتبر می تواند به شما کمک کند تا به بسیاری از احساسات خود جهت دهید و ابزاری برای مقابله به شما ارائه می دهد. می توانید این گفتگوها را با شریک زندگی خود یا یک دوست نزدیک یا عضوی ازخانواده خود نیز ادامه دهید.

چیزهایی که باید در نظر بگیرید

بارداری بعد از سقط جنین ممکن است آن چیزی نباشد که انتظار دارید. ممکن است بخواهید احساس هیجان و خوشحالی داشته باشید ، اما در عوض احساس گناه یا ناراحتی میکنید. شاید شما اضطراب سقط مجدد را داشته باشید.

هر چه میخواهید انجام دهید - وقت بگذرانید و به خود پاداش دهید.

برخی از خانم ها نسبت به بارداری جدید و کودک خود به عنوان "نوزاد رنگین کمان" احساس خوبی دارند. این اصطلاح مدتی است که وجود دارد و در رسانه های اجتماعی بسیار محبوب است.

به طور خلاصه : کودک رنگین کمان یک نور رنگارنگ پس از یک دوره تاریک و طوفانی سقط میباشد. استفاده از این اصطلاح ممکن است به شما کمک کند تا تجربیات خود را تغییر دهید و هم به نوزادی که از دست داده اید و هم به نوزادی که باردار هستید افتخار کنید.

البته ممکن است شما در جشن تولد نوزاد رنگین کمان نیز احساس گناه یا درد داشته باشید. احساسات مختلف قطعاً بخشی از بازی هستند.  واقعا لازم نیست به تنهایی این احساسات را تحمل کنید.

خطر اضطراب و افسردگی ، به ویژه افسردگی پس از زایمان ، پس از تجربه سقط ، کمی افزایش میابد. بنابراین در صورت نیاز از دیگران کمک بخواهید.

به یاد داشته باشید : هیچ راه صحیح یا اشتباهی در مورد احساس سقط جنین وجود ندارد.

در مورد بارداری بعد از سقط نیز همین گونه است.

برای اکثر خانمها ، شانس حاملگی سالم و دیدار با کودک رنگین کمان وجود دارد. مهم نیست که چه اتفاقی می افتد ، بدانید که شما تنها نیستید. از دوستان و خانواده خود در صورت نیاز کمک بخواهید.

و اگر سقط های مکرر را تجربه کردید- با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است شما یک بیماری اساسی داشته باشید که به درمان نیاز داشته باشد.

منبع: Healthline
نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}