مثبت اندیشی با کاهش بیماری های قلبی و مرگ زودرس مرتبط است

مثبت اندیشی

در یک مطالعه جدید ، مثبت اندیشی با خطر کمتر بیماری های قلبی-عروقی و مرگ همراه بود. این مطالعه ، یک مطالعه نظام مند با بهره گیری از روش های آماری میباشد که نتایج حاصل از 15 مطالعه (10 مطالعه داده های مربوط به بیماری های قلبی عروقی و 5 مطالعه داده های مربوط به مرگ را گزارش دادند ) و حاوی نزدیک به 230،000 شرکت کننده و دوره پیگیری تقریبا 14 سال را گزارش کرده است.براساس تحقیقات جدید دانشکده پزشکی Icahn در Mount Sinai ، داشتن یک طرز فکر خوش بینانه با خطر کمتر بروز حوادث قلبی و مرگ و میر مرتبط است. این تحقیق ، که اخیرا در JAMA Network Open منتشر شد ، می تواند هدف جدیدی برای سلامت پیشگیرانه و مداخلات رفتاری جدید برای بیماران قلبی ایجاد کند.

نویسنده راهنما این مطالعه ،  دکتر Alan Rozanski ، استاد پزشکی (قلب و عروق) در دانشکده پزشکی Icahn در Mount Sinai  و مدیر ارشد دانشگاهی بخش قلب و عروق در Mount Sinai ، می گوید : " با اینکه مطالعات 30 سال گذشته ارتباط بین بیماری های قلبی و چندین عامل روانی مانند افسردگی و تنهایی را تایید کرده اند ، اخیراً محققان اهمیت پزشکی ذهن مانند خوش بینی در مقابل بدبینی را مورد بررسی قرار داده اند." "مدتهاست كه خوش بینی با عملکرد بهتر در مدرسه و مشاغلی مانند فروش ، ورزش ، اقدامات سیاسی و روابط اجتماعی مرتبط بوده است ، اما تاکنون ارتباط بین خوشبینی و سلامت به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است."

در این مطالعه ، تیمی از محققان از زمان آغاز تحقیقات زیستی رفتاری گزارش شده که به بررسی ارتباط بین خوش بینی و بدبینی و وقوع وقایع قلبی-عروقی بعدی پرداخته اند ، یک متاآنالیز جامع از کلیه مطالعات پزشکی منتشر شده انجام داده اند. آنها 15 مطالعه پزشکی تقریباً جامعه محور که شامل حدود 230،000 بیمار بود را بررسی کردند.

بسیاری از مطالعات تحلیلی شامل "آزمون گرایش زندگی" بسیار معتبر بودند که از افراد می خواهد به شش سؤال استاندارد درباره افکار خود در مورد آینده پاسخ دهند. مثالها شامل : "در موارد نامشخص معمولاً انتظار بهترین ها را دارم" ، "من همیشه نسبت به آینده خودم خوشبین هستم" ، یا "من ندرتا انتظار دارم که کارها طبق خواسته ام پیش بروند." در این تجزیه و تحلیل ، عوامل مهم بالینی مانند افسردگی و فعالیت بدنی که عوامل خطر شناخته شده برای بیماری قلبی میباشند نیز در نظر گرفته شد.

به طور کلی ، محققان دریافتند که افراد خوش بین در مقایسه با افراد بدبین ، 35 درصد کاهش خطر  بروز حوادث قلبی عروقی (حمله قلبی ، سکته مغزی و مرگ قلبی) را داشتند . این نتایج بسیار مستحکم بود ، خوش بینی در 9 عدد از 10 عدد مطالعه با کاهش خطر قابل ملاحظه وقایع قلبی مرتبط بود. نتایج پس از تطابق افسردگی ، سطح فعالیت بدنی ، جنسیت و تحصیلات (عوامل خطر بیماری) نیز معنی دار باقی ماند. بعلاوه ، نتایج مشابهی بین مطالعات انجام شده در ایالات متحده و خارج از کشور حاصل شد.

نویسندگان همچنین به رابطه "دوز-پاسخ" نسبی بین میزان خوش بینی و نتایج بالینی اشاره کردند : هرچه سطح خوش بینی بیشتر باشد ، خطر بروز حوادث قلبی یا مرگ کمتر می شود.   

مطالعه فعلی می تواند محرک تحقیقات در مورد فرآیند های زیستی شود که از طریق آنها خوشبینی موجب ارتقاء سلامت و بدبینی باعث پیشرفت بیماری می شود. در طول این خط مشی ، نویسندگان به اطلاعات در حال ظهور اشاره می كنند كه خوش بینی را به سلامت متابولیك بهتر و خطر التهاب كمتر پیوند می دهند. علاوه بر این ، خوش بینی با عادات مربوط به سلامت بهتر  مانند ورزش و رژیم های غذایی سالم همراه است ، در حالی که بدبینی با عادات مربوط به سلامت ضعیف تر و احتمال بیشتر سیگار کشیدن همراه است. دکتر روزانسکی اظهار داشت که این داده ها با شواهد سازگار میباشند ، " افراد خوشبین مهارت های زندگی بهتر و سازوکارهای تطابق با شرایط را دارند ، از جمله گرایش بیشتری برای اتخاذ رفتارهای فعالانه که از مشکلات آینده جلوگیری می کنند ، از خود نشان میدهند."

"تحقیقات جدید نشان دهنده روند رو به رشدی است که می خواهد روانشناسی مثبت نگر را با پیشرفت سلامت در دنیای پزشکی ادغام کند. تاکنون روانشناسی مثبت در درجه اول توسط متخصصان رفتاری مورد مطالعه قرار گرفته است ، اما این مطالعه نشان می دهد که درمان بدبینی و تقویت تفکر خوش بینی ممکن است برای انواع مختلف شرایط پزشکی مانند انجام برنامه های توانبخشی قلبی مناسب باشد. چنین برنامه هایی به دنبال کمک به بیماران برای کسب عادت های سالم بهتر و مقابله با چالش های روحی و عاطفی در هنگام بهبودی از سکته های قلبی ، سکته های مغزی  ، نارسایی قلبی یا جراحی عروق کرونر تغییر دهنده زندگی است.

 وی در ادامه می افزاید : هیچ کس در معالجه بدبینی به طور کامل درمان نمیشود ، اما روشهای نویدبخش مختلفی از جمله آموزش مهارتهای تطابق بهتر بیماران بدبین و کمک به آنها برای یادگیری چگونگی شناخت افکار بدبینانه خودکار مشخص شده اند که یک استراتژی متداول در درمان شناختی رفتاری میباشد. "

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است که به ارزیابی این امر بپردازد که خوش بینی ناشی از راهنمایی یا مداخله مستقیم دارای مزایای سلامتی مشابهی با خوش بینی است که به طور طبیعی اتفاق می افتد یا خیر. یافته های کنونی در مورد خوش بینی و فواید قلبی همچنین ممکن است منجر به مطالعات آینده در مورد فواید سلامتی سایر ذهنیتهای مثبت مانند احساس هدفمندی و قدردانی شود که از طریق مداخلات راهنمایی کننده به دست می آیند.

منبع: News Medical
نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{comment.description}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{reply.description}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}