آزمایشات سلامتی مردان

چکاپ مردان

مردان باید سلامت بدنشان را بصورت دوره ایی و منظم چک کنند و از لحاظ سلامتی خود را محک بزنند تا از مشکوک بودن به برخی بیماری های خطرناک و سلامتی خود اطمینان حاصل کنند چون آمار مرگ و میر در اثر سرطان های کشنده به ویژه سرطان های دستگاه گوارش و بدون علامت امروزه در حال افزایش است، متاسفانه اگرچه مردان به اندازه زنان نیاز به چکاپ های دوره ایی دارند ولی با این حال نسبت به پیگیری و مراجعه به پزشک همواره آمار پایین تری نسبت به خانم ها داشته اند.

در ادامه به آزمایش مهمی که در سلامتی مردان نقش مهمی دارند اشاره شده است انجام منظم و پیگیری نتایج این آزمایش‌ها می‌تواند نقش بسزایی را در یک زندگی سالم داشته باشد.


این بررسی ها بطور خلاصه عبارتند از:

 •  غربالگری کلسترول خون 
 • سنجش فشار خون
 •  آزمایش دیابت
 • بررسی تراکم (دانسیته) استخوان
 • بررسی سطح ویتامین D بدن
 • کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی
 • تست خون مخفی در مدفوع
 • غربالگری سرطان پوست
 • بررسی وضعیت بینائی
 •  سنجش وضعیت شنوائی
 •  آزمایش عملکرد تیروئید
 •  غربالگری سندورم متابولیک
 •  غربالگری سرطان بیضه
 • غربالگری سرطان پروستات
 •  غربالگری سرطان مثانه

مقادیر اعلام شده برای هر یک از تستهای غربالگری، صرفاً برای افراد کاملا سالم ذکر شده است و در صورت ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت و غیره کاملا متفاوت می باشد.

نتیجه آزمایش چربی های خون بصورت کلسترول توتال و تری گلیسرید توتال گزارش می شود و در صورت درخواست پزشک مقادیر HDL , LDL هم بطور جداگانه اعلام می‌گردد. مقدار کلسترول توتال نشان دهنده مجموع کلسترول خوب و بد خون است که در افراد سالم باید زیر 220 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

سرطان روده بزرگ یا سرطان کولورکتال جزو سرطان هایی می باشد که اگر زودهنگام تشخیص داده شود تا 90 درصد موارد کاملا قابل درمان است و کلید اصلی تشخیص زودرس آن هم انجام کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی است که شامل مشاهده درون روده بزرگ با استفاده از لوله ظریف و قابل انعطاف حاوی دوربین که از ناحیه مقعد وارد روده می‌شود

برای غربالگری دیابت اگر در فردی که علامت بالینی دیابت (مانند پرخوری، پرنوشی و پر ادراری) را نداشته باشد مقدار قند خون ناشتا در دو بار اندازه گیری، بیش از 125 میلی گرم در دسی لیتر بود بیماری دیابت در نظر گرفته می‌شود البته در فردی که علائم بالینی دیابت را دارد مقدار بالاتر از 125 حتی در یک مرتبه اندازه گیری هم نشان دهنده ابتلای فرد به دیابت است.

سرطان مثانه معمولا در مراحل اولیه فاقد علامت است که در این صورت، انجام تست آزمایشگاهی تنها راه برای تشخیص آن است. تشخیص زودرس این سرطان هم بسیار با ارزش است چرا که با تشخیص بموقع تا 95 درصد موارد می توان بطور کامل آن را درمان کرد.

بیشتر مردان معمولا اطلاعی از اینکه وضعیت سطح ویتامین D بدنشان چگونه است ندارند اما یک آزمایش ساده خون می‌تواند میزان آنرا به راحتی مشخص کند. مقادیر ویتامین D بین 30 تا 80 نانوگرم در میلی‌لیتر نرمال محسوب می‌شود اما نظر برخی از متخصصان بر این است که مقدار آن باید بالای 50 باشد.

سرطان پوست جز شایعترین سرطان در مردان می باشد که خوشبختانه در اغلب موارد قابل درمان بوده و یا حداقل کشنده نیستند، البته به جز سرطان ملانوم که اغلب بصورت خالهای پوستی بروز می‌کند اما اگر در مراحل اولیه بخصوص وقتی که یکی از اندامهای بدن را دورتر از تنه درگیر کند شاید بتوان با برداشتن بخش بزرگی از بافت درگیر یا قطع عضو، زندگی فرد را نجات داد. برای غربالگری پوست از نظر سرطانهای پوستی توصیه می‌شود بطور ماهانه فرد پوست خود را از نظر خالها، ضایعات، آسیب دیدگیها ، محل زخمها یا سوختگیهای قدیمی بررسی کرده و درصورت وجود ضایعات جدید، تغییر شکل،‌ اندازه، رنگ خالها یا ایجاد زخم جدید روی خالها یا روی محل زخمها و سوختگیهای قدیمی، بلافاصله به پزشک مراجعه کند . 

برای غربالگری از نظر پوکی استخوان معمولا دستگاه تصویر برداری مخصوصی که با اشعه X کارمی‌کند مورد استفاده قرار می گیرد که دستگاه DXA نامیده می گردد. این دستگاه تراکم استخوان‌های ستون فقرات، ران و مچ شما را تعیین کرده و با میانگین تراکم استخوانی افراد هم سن، هم جنس و هم نژاد شما مقایسه می‌کند و در صورتی که از میزان مشخصی کمتر باشد به عنوان پوکی استخوان گزارش می کند.

سرطان پروستات نیز یکی از شایعترین سرطان های مردان می باشد که تقریباً یک نفر از هر شش مرد را مبتلا می کند. روش غربالگری آن انجام تست خونی PSA است که یک نشانگر با ارزش برای بروز سرطان پروستات است.

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}