تست آلبومین

Albumin (Alb)

آلبومین پروتئینی است که توسط کبد ساخته شده و بافت ها را تغذیه می کند و از نشت مایعات از رگ های خونی جلوگیری کرده، و در انتقال ویتامین ها، هورمون ها، داروها و موادی مثل کلسیم به تمام بدن نقش دارند. تست آلبومین می تواند به عنوان بخشی از پانل کبدی (Liver Panel) جهت سنجش عملکرد کبدی یا همراه با تست های کراتینین، نیتروژن اوره ی خون (BUN) یا پانل کلیوی (Renal Panel) جهت بررسی و ارزیابی عملکرد کلیه ها درخواست داده شود.

تست آلبومین

مشخصات تست آلبومین

آزمایش آلبومین

Albumin (Alb)

آزمایش آلبومین

شرایط

شرایط نمونه گیری

این آزمایش نیازی به ناشتایی و محدودیت رژیم غذایی ندارد، تنها از مصرف غذاهای پر چرب قبل از انجام آزمایش پرهیز شود.

 

تفسیر

تفسیر آزمایش

آلبومین پروتئینی است که توسط کبد ساخته شده و بافت ها را تغذیه می کند و از نشت مایعات از رگ های خونی جلوگیری کرده، و در انتقال ویتامین ها، هورمون ها، داروها و موادی مثل کلسیم به تمام بدن نقش دارند. تست آلبومین می تواند به عنوان بخشی از پانل کبدی (Liver Panel) جهت سنجش عملکرد کبدی یا همراه با تست های کراتینین، نیتروژن اوره ی خون (BUN) یا پانل کلیوی (Renal Panel) جهت بررسی و ارزیابی عملکرد کلیه ها درخواست داده شود. همچنین این تست جهت بررسی وضعیت تغذیه ای افراد می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

کاهش

دلایل کاهش

بیماری شدید کبدی، سرطان، دیابت، عفونت، سوختگی، بیماری مزمن، افزایش حجم پلاسما به دلیل نارسایی احتقانی قلبی، برخی مواقع بارداری، هیپوتیروئیدیسم، بیماری کلیوی و سندروم کارسینوئید سبب کاهش سطوح آلبومین می شوند.

 

دارو

داروها و عوامل مداخله گر

در شرایط آزمایشگاهی (invitro) دکستران سبب افزایش پروتئین های تام سرم می شود و در شرایط داخل بدن (invivo) مصرف اپی نفرین، هورمون های رشد، استروئیدهای آنابولیک، پروژسترون، کلوفیبرات، آندروژن ها و انسولین باعث افزایش و مصرف استروژن و آلوپورینول سبب کاهش مقدار T.Protein می گردد.

 

نرمال

مقادیر نرمال

  • 3/5 – 5 g/dL

برای انجام آزمایش در منزل و دریافت جواب آنلاین بروی دکمه زیر کلیک فرمایید

آزمایش در منزل

تا کنون کسی برای این خدمات نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{labServices.labService.commentReviewsForm.errorMessage}}
{{labServices.labService.commentReviewsForm.successMessage}}