آزمایش روی (Zn)

Zinc (Zn)

روی یک ماده معدنی اصلی کمیاب می باشد که بعد از آهن بیشترین میزان را در بدن داراست. روی به طور عمده درماهیچه ها ذخیره می‌شود، اما در پوست ، کلیه ها ، کبد، پانکراس، گلبول های سفید و قرمز، پرده شبکیه چشم و استخوان ها نیز یافت می‌شود.Zn بالا در ادرار اما پایین در سرم ممکن است همراه با سیروز کبدی، بیماری نئوپلاستیک یا افزایش کاتابولیسم دیده شود. غلظت‏ های پایین روی در ادرار و سرم ممکن است به دلیل فقدان روی در مواد غذایی یا از دست دادن از طریق ترشحات در بیماران با سوختگی رایج و بیماران با آسیب در دستگاه گوارش ایجاد شود.

آزمایش روی (Zn)

مشخصات آزمایش روی (Zn)

آزمایش روی (Zn)

Zinc (Zn)

آزمایش روی

شرایط

شرایط نمونه گیری

بیمار ترجیحا ناشتا باشد.

 

تفسیر

تفسیر آزمایش

روی یک ماده معدنی اصلی کمیاب می باشد که بعد از آهن بیشترین میزان را در بدن داراست. روی به طور عمده درماهیچه ها ذخیره می‌شود، اما در پوست ، کلیه ها ، کبد، پانکراس، گلبول های سفید و قرمز، پرده شبکیه چشم و استخوان ها نیز یافت می‌شود. غده پروستات در مردان نسبت به سایر اعضا، بیشترین مقدار روی را دارا می باشد. روي يك عنصر ضروري كمياب در تغذيه انسان است، كه در بيشتر از 100 آنزيم از جملهCarbonic anhydrase ،Thimidine kinase ،boxy peptidase  و Alcohol dehydrogenase حضور دارد. اين عنصر تاثيراتي بر رشد، تكامل، كاهش وزن و عملكرد ايمني و عملكرد دستگاه عصبي مركزي (CNS)  دارد.

Zn بالا در ادرار اما پایین در سرم ممکن است همراه با سیروز کبدی، بیماری نئوپلاستیک یا افزایش کاتابولیسم دیده شود. غلظت‏ های پایین روی در ادرار و سرم ممکن است به دلیل فقدان روی در مواد غذایی یا از دست دادن از طریق ترشحات در بیماران با سوختگی رایج و بیماران با آسیب در دستگاه گوارش ایجاد شود.

 

افزایش

دلایل افزایش

بیماری عروق کرونر، کارسینوم استخوان آنمی و آترواسکروز (تصلب شرایین) سبب افزایش سطوح Zn می شوند.

 

کاهش

دلایل کاهش

سوختگی ها، ایدز، عفونت حاد، بیماری های کرونیک کبد و کلیه، بیماری  sickle cells، دیابت، استرس و بیماری های بدخیم سبب کاهش سطوح Zn می شوند.

 

داروها

داروها و عوامل مداخله گر

پنی سیلامین و کلروتالیدون سبب افزایش سطوح Zn می شوند و داروهایی مثل ضد بارداری خوراکی (OCP)، فنی توئین، تیازیدها،  کورتیکواستروئید ها، استروژن ها و انترفرون ها سبب کاهش سطوح Zn می شوند.

 

نرمال

مقادیر نرمال

  • سرم : 70 – 120 μg/dL
  • گلبول های قرمز : 10 – 16 μg/dL
  • ادرار : 150 – 1200 μg/day

 

برای انجام آزمایش در منزل و دریافت جواب آنلاین بروی دکمه زیر کلیک فرمایید

آزمایش در منزل

تا کنون کسی برای این خدمات نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{labServices.labService.commentReviewsForm.errorMessage}}
{{labServices.labService.commentReviewsForm.successMessage}}