آزمایش آنفولانزا چیست؟

آزمایش آنفولانزا در منزل

آنفولانزا یا به اختصار Flu یک عفونت تنفسی ویروسی می باشد. انجام تست آنفولانزا به پزشک شما کمک می کند تا بتواند وجود یا عدم وجود بیماری را در شما تشخیص دهد. اگر شما به آنفولانزا مبتلا باشید پزشک شما می تواند در صورت نیاز داروهایی را برای مبارزه با ویروس تجویز نماید. این داروها با نام داروهای ضدویروس شناخته می شود. بهترین زمان اثر این داروها تا دو روز پس از ظهور اولین علایم بیماری می باشد.درمانهای ضد ویروسی می تواند به کاهش علائم آنفولانزا و کوتاه شدن زمان بیماری تا حدود یک روز بیانجامد. بیماری آنفولانزا در دوره های زمانی خاصی از سال که به فصل آنفولانزا معروفند شیوع پیدا می کند. این ویروس معمولا از فردی به فرد دیگر و از طریق سرفه و عطسه انتقال پیدا می کند. همچنین انتقال این بیماری ممکن است از طریق تماس با سطح آلوده به ویروس و متعاقبا تماس با بینی، چشمها و دهان صورت گیرد. اکثر افرادی که به آنفولانزا مبتلا می شوند علائم درد ماهیچه ای تب و سایر علائم آزاردهنده را تجربه خواهند کرد. بیماران معمولا طی یک یا دو هفته بهبود می یابند.

آنفولانزا در گروه های سنی خاص مانند کودکان زیر 5 سال بزرگسالان بالای 65 سال و افراد مبتلا به بیماریهای زمینهای مزمن می تواند باعث وقوع بیماری جدی و حتی مرگ شود.


انواع تست آنفولانزا

تست سریع آنتی ژن آنفولانزا یا تست های سریع تشخیصی آنفولانزا رایج ترین نوع آزمایش آنفولانزا هستند. این تست سریع می تواند در کمتر از نیم ساعت نتایج را ارائه دهد، اما به اندازه سایر انواع آزمایش‌های آنفولانزا دقیق نیست.
تست‌های مولکولی آنفولانزا تست‌های دقیق تری نسبت به نوع سریع هستند
تست PCR آنفولانزا یک نوع آزمایش مولکولی معمول است. برخی از آزمایشات مولکولی نتایج سریعی را ارائه می دهند. اما دقیق ترین آزمایش ها مستلزم فرستادن نمونه مایع از بینی یا دهان به آزمایشگاه‌های ویژه است، بنابراین باید مدت بیشتری برای نتایج صبر نمود. ممکن است برای تایید نتایج آزمایشات مولکولی از یک آزمایش سریع استفاده شود.

 

برای ثبت درخواست آزمایش آنفولانزا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

 

تست آنفولانزا در منزل

 

نام های دیگر: تست سریع آنفولانزا، تست آنتی ژن آنفولانزا، تست تشخیص سریع آنفلوانزا، RIDT، PCR آنفولانزا


از آزمایش آنفولانزا به چه منظور استفاده می‌شود؟

آزمایشات آنفولانزا برای کمک به تشخیص ابتلا به این بیماری استفاده می‌شود. تست آنفولانزا همچنین برای نظارت بر شیوع آنفولانزا در جامعه و برای شناسایی نوع ویروس که باعث عفونت می‌شود استفاده می‌گردد.


چرا به آزمایش آنفولانزا نیاز دارم؟

اگر علائم آنفولانزا دارید، درمانگر شما می‌تواند در ارتباط با اینکه آیا نیاز به آزمایش آنفولانزا دارید یا خیر به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید.
تب، لرز، درد عضلانی یا خستگی، سردرد، آبریزش یا گرفتگی بینی، گلودرد، سرفه از علائم این بیماری‌اند.
حتی اگر علائم آنفولانزا دارید، ممکن است نیازی به آزمایش آنفولانزا نداشته باشید. اگر خطر ابتلا به یک بیماری جدی‌تر ناشی از آنفولانزا، مانند ذات‌الریه، وجود داشته باشد، ممکن است پزشک شما تست آنفولانزا را تجویز کند.
در شرایط زیر ممکن است خطر بیماری بیشتر باشد.

  • سیستم ایمنی ضعیفی
  • بارداری
  • سن 65 سال
  • سن کمتر از 5 سال
  • ابتلا به سرطان
  • بیماری مزمن (طولانی مدت) مانند آسم یا دیابت
  • بستری بودن در بیمارستان


آزمایش آنفولانزا چگونه انجام می شود؟

آزمایش آنفولانزا به نمونه‌ای مایع از بینی یا گلو نیاز دارد. دو راه برای جمع آوری نمونه برای آزمایش وجود دارد:
تست سواب: درمانگر شما از یک سواب مخصوص برای نمونه برداری از بینی یا گلوی شما استفاده می کند.
آسپیراسیون یا شستشوی بینی: درمانگر شما محلول نمکی (آب نمک) را در بینی شما وارد نموده و از مکش ملایم برای خارج کردن آن استفاده می‌کند.
آزمایشات خانگی نیز برای آزمایش آنفولانزا وجود دارد. دنبال کردن تمام دستورالعمل‌هایی که با کیت تست به شما ارائه می شود، بسیار مهم است.

دو نوع تست خانگی برای این امر وجود دارد
تست های سریع به طور کامل در خانه انجام می شود. برای انجام آزمایش، معمولاً از سواب برای نمونه برداری از بینی استفاده می‌شود. نتایج در کمتر از نیم ساعت آماده می شود و نسبت به نتایج تست آزمایشگاهی دقت کمتری دارد.
در تست‌ آزمایشگاهی آنفولانزا نمونه معمولاً سواب بینی یا نمونه بزاق است. در این تست ها ممکن است چند روز طول بکشد تا نتایج به دست آید. برخی از آزمایشگاه ها هم آنفولانزا و هم COVID-19 را بررسی می کنند.


آیا برای انجام آزمایش نیاز به آمادگی خاصی وجود دارد؟

برای آزمایش آنفولانزا نیازی به آمادگی خاصی ندارید.


آیا خطری در این آزمایش وجود دارد؟

اگر از گلو یا بینی شما سواب گرفته شده باشد، ممکن است احساس گزگز یا حتی سوزش مختصری داشته باشید. آسپیراسیون یا شستشوی بینی ممکن است احساس ناراحتی ایجاد کند. این اثرات موقتی هستند.


نتایج به دست آمده به چه معنی هستند؟

نتیجه آزمایش مثبت به این معنی است که شما ممکن است آنفولانزا داشته باشید. ممکن است این نتیجه مثبت کاذب باشد، به این معنی که آزمایش شما نشان می دهد که شما آنفولانزا دارید، اما در واقعیت اینگونه نیست. بسته به سلامتی شما، پزشک ممکن است دارویی برای کمک به جلوگیری از تبدیل شدن آنفولانزا به یک بیماری جدی‌تر تجویز کند. نتیجه منفی به این معنی است که ممکن است آنفولانزا نداشته باشید. در این حالت ویروس یا باکتری دیگری ممکن است باعث علائم شما شود. اما آنفولانزا را نمی‌توان رد کرد. به این دلیل که به دست آمدن یک نتیجه منفی کاذب نیز امکان پذیر است. یعنی آزمایش شما نشان می دهد که آنفولانزا ندارید، اما در واقعیت مبتلا هستید. تست‌های سریع خانگی نسبت به آزمایش‌هایی که به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند، نتیجه منفی کاذب بیشتری دارند. اگر آزمایش شما پس از کاهش میزان ویروس آنفولانزا در بدن شما انجام شود، ممکن است نتیجه منفی کاذب رخ دهد.
اگر خطر ابتلا به بیماری جدی ناشی از آنفولانزا را دارید، حتی اگر نتیجه آزمایش شما منفی باشد، ممکن است پزشک شما داروی ضد ویروس تجویز کند. همچنین ممکن است برای کمک به تشخیص نیاز به آزمایشات دیگری داشته باشید.
برخی از آزمایشات برای تشخیص آنفولانزا و سایر ویروس ها هستند. اگر آزمایشی برای شناسایی بیش از یک ویروس انجام داده اید، نتایج به طور جداگانه برای هر نوع ویروس ذکر می شود.

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}