آسیب DNA سلول های ریه در عفونت های شدید کرونا

 dna  و کرونا

طبق دو مطالعه جدید که در 14 سپتامبر در مجله JEM منتشر شده است "شبکه های DNA منتشر شده از سلول های ایمنی بدن که به عنوان نوتروفیل شناخته می شوند ممکن است باعث آسیب زیادی به بافت مرتبط با عفونت های شدید کرونا شود."

تحقیق انجام شده در گروهای مستقل در بلژیک و برزیل پیشنهاد می کند که جلوگیری از انتشار این شبکه های DNA می تواند یک هدف درمانی جدید برای مدیریت اشکال حاد کووید 19 باشد.

در حالی که بسیاری از افراد مبتلا به SARS COVID 19 علائم خفیف از بیماری را تجربه می کنند ،بسیاری از بیماران نیز پاسخ التهابی شدید به این بیماری دارند که می تواند به ریه ها آسیب شدید برساند و باعث سندروم حاد تنفسی شود که منجر به کاهش سطح اکسیژن خون در بیمار می گردد و در نتیجه به صورت بالقوه شرایط مرگ را ایجاد می کند. یکی از شاخص های اولیه بروز کووید 19 حاد ،افزایش تعداد نوتروفیل های(نوعی گلبول سفید) موجود در خون می باشد.

نوتروفیل ها می توانند میکروب های مهاجر را از بین ببرند و DNA آنها را از سلول خارج گردانند و شبکه ای چسبنده به نام بافت های خارج سلولی نوتروفیل به نام NETs ایجاد کنند این تله می تواند به بافتهای اطراف آسیب برساند بنابراین باعث آسیب به بافت ریوی در بیماران کووید19 شود.

 در یکی از مطالعات جدید ،یک تیم تحقیقاتی از موسسه GIGA دانشگاه لیژ به رهبری توماس ماریچال ،سل اووری و فلیپ دلون ، ریه های بیمارانی که مبتلا به کووید19 بودند را مورد مطالعه قراردادند و تعداد زیادی NET پراکنده را دراندام این افراد یافتند جالب توجه است که محققان NET های زیادی را در محفظه راه های هوایی مشاهده کردند تا جایی که مانع تبادل هوا در برونشیل و آلوئل های کوچک می شوند .

NET ها همچنین در محل های التهاب واقع در قسمت اتصال آلوئل ها و رگ های خونی نیز مشاهده شده اند

و حتی می توانند در رگ های خونی نزدیک به لخته های خون (ترومبوز) دیده شوند و مانع جریان خون از طریق ریه ها شوند.

NET ها می توانند دلیل بستری بیمار به دلیل چسبندگی پلاکت ها و سایر عوامل ایجاد کننده لخته خونی باشند این موارد همچنان در حال بررسی و تحقیق هستند تا اینکه دانشمندان به نتیجه قطعی برسند.

در کل مطالعه ما از این ایده پشتیبانی می کند که با هدف قرار دادن NET ها و از بین بردن آنها می توان از ایجاد لخته های خونی مرگبار نیز جلوگیری کرد التهاب بیش از حد موجب آسیب به بافت می شود و در نتیجه انسداد مجاری هوایی .

در مطالعه دوم تیمی از محققان دانشگاه سائو پائولو،تعداد فراوانی NET در ریه های بیماران حاد کرونا یافته اند و همچنین دریافتند که NET نیز در پلاسمای بیماران کرونایی دیده شده است.علاوه بر این محققان تشخیص داده اند که ویروس کووید19 می تواند با آلوده کردن نوتروفیل ها و تکثیر آنها باعث آزاد شدن NET شود.

محققان دریافتند که NET ازاد شده از نوتروفیل های آلوده به کووید19 باعث مرگ سلولهای ریوی در محیط آزمایشگاهی می شوند.اما در صورت مهار انتشار NET و یا تجزیه آن توسط آنزیم هایی که DNA را واکاوی می کنند می توان از مرگ سلولی جلوگیری کرد.

مجموعه آزمایشگاهی مندل برای راحتی شما امکان انجام تست کرونا را به صورت آنلاین و در منزل فراهم کرده است به این منظور کافیست برروی لینک زیر کلیک کنید.

آزمایش کرونا در منزل

منبع: Medical Xpress
نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}