از آزمایش هورمون آنتی مولرین (AMH) بیشتر بدانیم

هورمون آنتی مولرین (AMH)

این آزمایش میزان هورمون آنتی مولرین (AMH) در خون را اندازه گیری می کند. AMH در بافت های تولید مثلی مردان و زنان ساخته می شود. نقش AMH و اینکه آیا میزان آن طبیعی است یا خیر به سن و جنس شما بستگی دارد.آزمایش AMH نقش مهمی در رشد اندامهای جنسی جنین ایفا می کند. در هفته های اول بارداری ، اندام های تولیدمثلی کودک به تدریج توسعه میابند. نوزاد پیش از این دارای ژنهایی برای تبدیل شدن به نر (ژن های XY) یا ماده (ژن های XX) میباشد.

اگر کودک ژن های نر (XY) داشته باشد ، میزان بالایی از AMH به همراه سایر هورمون های مردانه ساخته می شوند. این امر مانع از توسعه اندامهای زنانه و باعث القای تشکیل اندام های مردانه می شود. اگر AMH کافی برای جلوگیری از رشد اندامهای زنانه وجود نداشته باشد ، اندام های هر دو جنس ممکن است تشکیل شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، ممکن است دستگاه تناسلی کودک به طور واضح به عنوان مرد یا زن مشخص نشود. این مورد به عنوان دستگاه تناسلی مبهم شناخته می شود. نام دیگر این بیماری دوجنسی میباشد.

در صورتی که جنین دارای ژن های زنانه (XX) باشد ، مقادیر کمی AMH ساخته می شود. این امر امکان توسعه اندامهای تولید مثلی زنانه را فراهم میکند. AMH بعد از بلوغ نقش متفاوتی برای زنان دارد. در آن زمان ، تخمدان ها (غده هایی که سلولهای تخمک را تولید میکنند) شروع به ساخت AMH می کنند. هرچه سلول های تخمک بیشتری وجود داشته باشد ، سطح AMH نیز بالاتر می رود.

در زنان ، میزان AMH می تواند در مورد باروری ، توانایی بارداری ، اطلاعاتی را ارائه دهد. این آزمایش همچنین ممکن است برای کمک به تشخیص اختلالات قاعدگی یا نظارت بر سلامت زنان مبتلا به انواع خاصی از سرطان تخمدان انجام شود.

نامهای دیگر: آزمایش هورمون AMH ، هورمون مهار کننده مولرین ، MIH ، عامل مهار کننده مولرین ، MIF ، ماده مهار کننده مولرین ، MIS

آزمایش آنتی مولرین هورمون در چه مواردی استفاده می شود؟

آزمایش AMH اغلب برای بررسی توانایی یک زن در تولید تخمک هایی که میتوانند برای بارداری بارور شوند ، استفاده می شود. تخمدانهای یک زن می توانند هزاران تخمک را در طی سالهای فرزندآوری خود ایجاد کنند. با افزایش سن یک زن ، این تعداد کاهش می یابد. سطح AMH نشان می دهد که یک زن چه تعداد تخمک بالقوه دارد. این به عنوان ذخیره تخمدانی شناخته میشود.

اگر ذخیره تخمدانی یک زن زیاد باشد ، ممکن است شانس بهتری برای بارداری داشته باشد. بعلاوه ممکن است ماه ها یا سالها قبل از تلاش برای بارداری فرصت داشته باشد. اگر ذخیره تخمدان کم باشد ، ممکن است به معنای آن باشد که یک زن در بارداری دچار مشکل خواهد شد و تلاش برای بچه دار شدن نباید خیلی به تأخیر بیفتد.

آزمایش هورمون آنتی مولرین (AMH) همچنین ممکن است در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد :

 • پیشبینی شروع یائسگی ، زمانی در زندگی یک زن که دوره قاعدگی او متوقف میشود و دیگر نمی تواند باردار شود. این مورد معمولاً زمانی شروع می شود که یک زن حدود 50 سال سن داشته باشد.
 • پی بردن به دلیل یائسگی زودرس
 • کمک به یافتن دلیل آمنوره ، فقدان قاعدگی. این مورد اغلب در دخترانی که عادت ماهانه آنها در سن 15 سالگی شروع نمیشود و در زن هایی که چندین عادت ماهانه خود را از دست داده اند ، تشخیص داده میشود.
 • کمک به تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، یک اختلال هورمونی که یکی از دلایل شایع ناباروری زنان ، عدم توانایی در بارداری ، میباشد.
 • بررسی نوزادان با اندام تناسلی که به طور واضح به عنوان مذکر یا مونث شناسایی نمیشوند.
 • نظارت بر زنانی که دارای انواع خاصی از سرطان تخمدان میباشند.

چرا باید آزمایش هورمون آنتی مولرین (AMH) را انجام دهم ؟

اگر در بارداری دچار مشکل شده اید ، ممکن است به آزمایش AMH نیاز داشته باشید. این آزمایش می تواند به شما شانس بارداری را نشان دهد. اگر پیشاپیش با یک متخصص باروری مشورت کرده اید ، پزشک شما ممکن است از این آزمایش برای پیشبینی پاسخ به درمانهایی مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) استفاده کند.

مقادیر زیاد AMH ممکن است به این معنی باشد که شما ممکن است تخمک در دسترس بیشتری داشته باشید و به درمان بهتر پاسخ دهید. میزان پایین AMH بدین معنی است که شما ممکن است تخمک در دسترس کمتری داشته باشید و ممکن است به درمان خوب پاسخ ندهید.

همچنین اگر دارای علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) میباشید ، ممکن است به آزمایش AMH نیاز داشته باشید. این علائم شامل موارد زیر میباشند :

 • اختلالات قاعدگی از جمله یائسگی زودرس یا آمنوره
 • جوش
 • رشد بیش از حد موهای بدن و صورت
 • کاهش اندازه پستان
 • افزایش وزن
  بعلاوه ، در صورت درمان سرطان تخمدان ممکن است به آزمایش AMH نیاز داشته باشید. این آزمایش می تواند به تشخیص اینکه درمان موثر بوده یا خیر کمک کند.

آزمایش هورمون آنتی مولرین (AMH) چگونه انجام می شود ؟

یک متخصص بهداشت و درمان با استفاده از یک سوزن کوچک ، نمونه خون را از ورید موجود در بازوی شما می گیرد. پس از وارد کردن سوزن ، مقدار کمی خون در لوله آزمایش یا ویال جمع می شود. شما ممکن است هنگام وارد شدن یا خارج شدن سوزن احساس سوزش کمی داشته باشید. این فرآیند معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

آیا برای انجام آزمایش هورمون آنتی مولرین (AMH) باید کاری انجام دهم؟

برای انجام تست AMH نیاز به آمادگی خاصی ندارید.

آیا خطری در انجام آزمایش هورمون آنتی مولرین (AMH) وجود دارد؟

خطر بسیار کمی در انجام آزمایش خون وجود دارد. ممکن است در ناحیه ای که سوزن وارد شده است دچار درد یا کبودی خفیف شوید ، اما بیشتر علائم به سرعت از بین می روند.

نتایج آزمایش AMH چه معنی دارند ؟

اگر قصد دارید باردار شوید ، نتایج می توانند به شما نشان دهند که احتمال بارداری چقدر است. بعلاوه می توانند به شما در انتخاب زمان بارداری کمک کنند. سطح بالای AMH می تواند به این معنی باشد که شانس شما بهتر است و ممکن است برای بارداری فرصت بیشتری داشته باشید.

میزان بالای AMH همچنین ممکن است به معنای ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشد. هیچ درمانی برای PCOS وجود ندارد ، اما علائم را می توان با داروها و/ یا تغییر شیوه زندگی از جمله حفظ رژیم غذایی سالم و اپیلاسیون یا اصلاح موهای زائد بدن از بین برد.

سطح پایین AMH می تواند به این معنی باشد که شما ممکن است در بارداری دچار مشکل شوید. همچنین می تواند به معنای شروع یائسگی باشد. سطح پایین AMH در دختران کوچک و در زنان بعد از یائسگی ، طبیعی است.

اگر به دلیل ابتلا به سرطان تخمدان تحت درمان قرار گرفته اید ، آزمایش شما میتواند نشان دهد که درمان شما مؤثر بوده یا خیر.

در یک نوزاد مذکر ، سطح پایین AMH ممکن است به معنی یک مشکل ژنتیکی و/ یا هورمونی باشد که باعث ایجاد دستگاه تناسلی می شود که به طور واضح مردانه یا زنانه نمیباشد. اگر سطح AMH طبیعی باشد ، ممکن است بدان معنی باشد که کودک بیضه های عملکردی دارد ، اما در مکان مناسبی قرار ندارند. این بیماری میتواند با جراحی و / یا هورمون درمانی درمان شود.اگر در مورد نتایج آزمایش خود سؤالاتی دارید ، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.

آیا چیز دیگری هست که باید در مورد تست هورمون آنتی مولرین (AMH) بدانم ؟

اگر به دلیل مشکلات باروری تحت درمان قرار گرفته اید ، احتمالاً آزمایش های دیگری به همراه آزمایش AMH انجام خواهید داد. این آزمایشات شامل آزمایش استرادیول و FSH ، دو هورمون دخیل در تولید مثل ، می باشند.

برای انجام آزمایش در منزل و دریافت جواب آنلاین بروی دکمه زیر کلیک فرمایید

آزمایش در منزل

منبع: MedlinePlus
نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}