آنتی بادی IgM بورلیا بورگدورفری

Borrelia IgM (immunoglobulin M) antibodies

این تست جهت تشخیص بیماری لایم (Lyme Disease) مورد استفاده قرار می گیرد. بیماری لایم (Lyme Disease) نوعی عفونت اسپیروکتی چند سیستمی می باشد. حداقل سه گونه از جنس بورلیا (بورلیا بورگدورفری، بورلیا آفزلی و بورلیا گارینی) وجود دارند که گونه بورلیا بورگدوفری عامل بیماری لایم می باشد.

آنتی بادی IgM بورلیا بورگدورفری

مشخصات آنتی بادی IgM بورلیا بورگدورفری

آنتی بادی IgM بورلیا بورگدورفری

Borrelia IgM (Immunoglobulin M) antibodies

آنتی بادی IgM بورلیا بورگدورفری

نمونه گیری

شرایط نمونه گیری

این آزمایش نیازی به ناشتایی و محدودیت رژیم غذایی ندارد.

 

تفسیر

تفسیر آزمایش

این تست جهت تشخیص بیماری لایم (Lyme Disease) مورد استفاده قرار می گیرد. بیماری لایم (Lyme Disease) نوعی عفونت اسپیروکتی چند سیستمی می باشد. حداقل سه گونه از جنس بورلیا (بورلیا بورگدورفری، بورلیا آفزلی و بورلیا گارینی) وجود دارند که گونه بورلیا بورگدوفری عامل بیماری لایم می باشد. این بیماری به وسیله نیش خانواده نوعی کنه به نام اکسودس (Ixodes) منتقل می‌شوند. بیماری دارای 3 مرحله است : مرحله 1 شامل علائم شبه سرماخوردگی و  پوستی می باشد. مرحله 2 شامل علائم عصبی مثل فلج بل (بلزپالسی) و علائم قلبی مثل بلوک گره دهلیزی-بطنی  (AV node) است. مرحله 3 شامل تظاهرات مفصلی مثل پلی آرتریت مهاجر و مونوآرتریت مزمن می باشد.

نتایج مثبت: آنتی بادی کلاس IgM برولیا بورگدوفری شناسایی شده و تمامی نتایج مثبت می بایست با استفاده از روش تکمیلی وسترن بلات بر اساس توصیه های CDC/APHL  مورد تایید نهایی قرار بگردند.

نتایج مشکوک: در مورد نتایج مشکوک باید با احتیاط برخورد شود. برای تایید نهایی نتایج  معمولا نمونه گیری مجدد صورت می گیرد و با روش وسترن بلات براساس توصیه های سازمان کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) و انجمن آزمایشگاه های سلامت عمومی (APHL)  تکرار می شود.

نتایج منفی: عدم مشاهده انتی بادی کلاس IgM. این نتیجه، ابتلا به عفونت برولیا بورگدوفری را رد نمی کند. بیماران در مراحل اولیه بیماری امکان دارد که آنتی بادی کلاس IgM در حد قابل شناسایی  تولید نکنند. در مراحل اولیه بیماری درمان با انتی بیوتیک ممکن است مانع تولید آنتی بادی در سطح قابل شناسایی شود. بیماران با سابقه بالینی بیماری یا بیماران در مرحله اولیه بیماری که به علائم پیشنهاد کننده بیماری لایم مشکوک می باشند در حالت منفی شدن نتایج باید بعد از 2 الی 4 هفته دوباره مورد بررسی قرار بگیرند.

 

دارو

داروها و عوامل مداخله گر

نتایج به صورت مثبت کاذب در سایر عفونت های اسپیروکتی (نظیر تب راجعه، لپتوسپیروز، سیفلیس و پینتا) و آنفولانزا ممکن است مشاهده شود. آنتی بادی درمانی در مراحل اولیه بیماری موجب کاهش آستانه آنتی بادی در محدوده قابل تشخیص می شود و تشخیص بیماری به واسطه تست های سرولوژیک را دشوار می نماید، همچنین نتایج مثبت در افرادی که در چند ماه اخیر خون یا فراورده های خونی دریافت کرده اند معتبر نمی باشد.

 

نرمال

مقادیر نرمال

مقادیر بر اساس روش الایزا واحد (Nova Tec Unites (NTU

  • مثبت : مقادیر بیشتر از 11 NTU
  • مشکوک : 9 – 11 NTU
  • منفی : مقادیر کمتر از 9 NTU

تا کنون کسی برای این خدمات نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{labServices.labService.commentReviewsForm.errorMessage}}
{{labServices.labService.commentReviewsForm.successMessage}}