تست جذب آنتی بادی های فلوئورسنت ترپونمال (FTA-ABS)

Fluorescent treponemal antibody-absorption (FTA-ABS)

FTA-ABS یک آزمایش حساس در تمامی مراحل سیفلیس است و بهترین تست تاییدی استاندارد جهت سرمی است که با تست­های غربالگری مثل RPR یا VDRL واکنش داده باشد. گاهی اوقات در بیماران مبتلا به سیفلیس گوش (اتوسیفلیس) یا سیفلیس چشمی (یووئیت) تست VDRL منفی می­ گردد در صورتی که FTA-ABS آن ها مثبت است. آزمایش FTA-IgG جهت تشخیص آنتی بادی های اختصاصی ترپونمایی انجام می گیرد.

تست جذب آنتی بادی های فلوئورسنت ترپونمال (FTA-ABS)

مشخصات تست جذب آنتی بادی های فلوئورسنت ترپونمال (FTA-ABS)

آزمایش جذب آنتی بادی های فلوئورسنت ترپونمال (FTA-ABS)

Fluorescent treponemal antibody-absorption (FTA-ABS)

آزمایش جذب آنتی بادی های فلوئورسنت ترپونمال (FTA-ABS)

مرتبط

آزمایش های مرتبط

RPR و VDRL .

 

شرایط

شرایط نمونه گیری

در صورت امکان بیمار ناشتا باشد بهتر است.

 

تفسیر

تفسیر آزمایش

FTA-ABS یک آزمایش حساس در تمامی مراحل سیفلیس است و بهترین تست تاییدی استاندارد جهت سرمی است که با تست­های غربالگری مثل RPR یا VDRL واکنش داده باشد. گاهی اوقات در بیماران مبتلا به سیفلیس گوش (اتوسیفلیس) یا سیفلیس چشمی (یووئیت) تست VDRL منفی می­ گردد در صورتی که FTA-ABS آن ها مثبت است. آزمایش FTA-IgG جهت تشخیص آنتی بادی های اختصاصی ترپونمایی انجام می گیرد. تیتر IgG دلیل بر عفونت در گذشته است. افزایش 4 برابری تیتر بین نمونه های حاد و نقاهت دلیل بر عفونت اخیر است. آزمایش FTA-IgM در تشخیص سیفلیس مادرزادی در نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین در موارد حاد بیماری کاربرد دارد. امکان دارد در  مادرانی که آزمایش ترپونمال سیفلیس آن ها مثبت است مقادیری از رآژین  IgG  از طریق جفت به جنین برسد و در نتیجه آزمایش های سرم نوزاد به شکل کاذب مثبت شود. نوزاد اگر مبتلا به سیفلیس نباشد این آنتی بادی در مدت 3 ماه از بدن خارج می شود و تست های نوزاد منفی می گردد و اگر به سیفلیس مبتلا شده باشد این تست ها بعد از 3 ماهگی هم مثبت می شوند.

آزمایش FTA-IgM مثبت در نوزادان نشان دهنده ابتلا به سیفلیس مادرزادی است. اگر RPR یا VDRL مثبت بود اما FTA-ABS منفی باشد باید به دنبال سایر بیماری هایی بود که موجب مثبت شدن تست های غربالگری سیفلیس می شوند، این بیماری ها شامل لنفوگرانولوم ونروم، مایکوپلاسما پنومونیه، تیفوس، تب خراش گربه، هپاتیت، پری آرتریت ندوزا، مالاریا، لپتوسپیروز، جذام، منونوکلئوز، لوپوس اریتماتوز سیستمیک، عفونت های حاد ویروسی یا باکتریایی، واکنش های ازدیاد حساسیت و واکسیناسیون اخیر هستند.

 

دارو

داروها و عوامل مداخله گر

در صورت وجود آنتی بادی های ضد هسته  (ANA)، افزایش گلبولین های غیر طبیعی، حاملگی، لوپوس و در بیماری های کلاژن ممکن است نتایج به صورت مثبت کاذب مشاهده شود، همچنین این تست در کمتر از 1% از افراد سالم نیز به شکل کاذب مثبت می­ گردد. تست FTA در بیماری های دیگر ترپونمایی نظیر یاز، پنتیا و بجل به دلیل تشابه آنتی ژنی با ترپونما پالیدوم امکان دارد مثبت شود. اگر بیمار بعد از ورود باکتری به بدن، خیلی سریع و قبل از ظهور آنتی بادی ها مورد آزمایش قرار بگیرد، امکان دارد که نتایج آزمون به طور کاذب منفی شوند. نمونه های همولیز می توانند در نتایج آزمایش ایجاد اختلال کنند.  

 

نرمال

مقادیر نرمال

عدم وجود واکنش.

تا کنون کسی برای این خدمات نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{labServices.labService.commentReviewsForm.errorMessage}}
{{labServices.labService.commentReviewsForm.successMessage}}