کروموزوم

سندروم سوپرمن یا ابرمرد چیست؟

سندروم سوپرمن یا ابرمرد چیست؟

سندرم سوپر من یا ابرمرد ، که به عنوان 47, XYY نیز شناسایی می شود ، بیماری است که به عنوان یک آنیوپلوئیدی کروموزومی (یک ناهنجاری در ساختار و / یا تعداد کروموزوم ) طبقه بندی می شود که در آن افراد مذکر دارای یک کروموزوم Y اضافه هستند.

شنبه، 14 دی ماه 1398 10,744 بازدید
ژن درمانی یک میلیون دلاری برای جوانسازی!

ژن درمانی یک میلیون دلاری برای جوانسازی!

Libella Gene Therapeutics ، یک شرکت ژن درمانی مستقر در کانزاس که اظهار میکند در حال توسعه نوعی ژن درمانی میباشد که می تواند فرآیند پیری را تا 20 سال معکوس کند. در مصاحبه با OneZero ، این شرکت می گوید آماده است یک درمان آزمایشی ضد پیری را به افراد مسن در یک کلینیک در شمال بوگوتا ، کلمبیا ، ارائه دهد.

شنبه، 23 آذر ماه 1398 1,598 بازدید
آیا تغییرات ساختار کروموزوم‌ها بر سلامت و تکوین اثر می‌گذارد؟

آیا تغییرات ساختار کروموزوم‌ها بر سلامت و تکوین اثر می‌گذارد؟

تغییراتی که بر ساختار کروموزوم‌ها اثر می‌گذارند می‌توانند سبب مشکلاتی در رشد، تکوین و عملکرد سیستم‌های بدنی شوند. این تغییرات می‌توانند بر بسیاری از ژن‌ها در طول کروموزوم اثر بگذارند و پروتئین‌های ساخته شده توسط آن ژن‌ها را مختل کنند.

سه شنبه، 31 اردیبهشت ماه 1398 4,323 بازدید
آیا تغییر در تعداد کروموزوم‌ها می‌تواند بر سلامت و تکوین انسان اثر بگذارد؟

آیا تغییر در تعداد کروموزوم‌ها می‌تواند بر سلامت و تکوین انسان اثر بگذارد؟

انسان به صورت معمول دارای 23 جفت کروموزوم است و در مجموع در هر سلول46 کروموزوم دارد. تغییر تعداد کروموزوم‌ها می‌تواند سبب مشکلاتی در رشد، تکوین و عملکرد سیستم‌های بدنی شود. این تغییرات می‌توانند طی تشکیل سلول‌های تولید مثلی (تخمک و اسپرم)، در تکوین ابتدایی جنینی، یا در هر سلول پس از تولد رخ دهند. اضافه یا کم شدن این 46 کروموزوم طبیعی آنوپلوئیدی نامیده می‌شود.

سه شنبه، 31 اردیبهشت ماه 1398 7,399 بازدید
انسان‌ها چند کروموزوم دارند؟

انسان‌ها چند کروموزوم دارند؟

در انسان، هر سلول به طور طبیعی حاوی 23 جفت کروموزوم است که مجموع آن 46 عدد می‌شود. بیست و دو عدد از این جفت‌ها را اتوزوم می‌نامیم که در هر دو جنس مونث و مذکر یکسان است. بیست و سومین جفت، کروموزوم‌های جنسی هستند که بین افراد مذکر و مونث فرق دارند. افراد مونث دو نسخه از کروموزوم X دارند، درحالیکه مردان یک کروموزم X  و یک کروموزوم Y دارند.

سه شنبه، 24 اردیبهشت ماه 1398 40,393 بازدید
کروموزوم چیست؟

کروموزوم چیست؟

در هسته ی هر سلول، مولکول DNA به صورت یک ساختار کلاف مانند، بسته بندی شده است که آن را کروموزوم می‌خوانند. هر کروموزوم از DNA ای ساخته شده که به شکل محکم چندین بار دور پروتئینی به نام هیستون پیچیده شده تا ساختار آن را حمایت ‌کند.

سه شنبه، 24 اردیبهشت ماه 1398 34,103 بازدید
ژن چیست؟

ژن چیست؟

ژن واحد پایه فیزیکی و عملکردی وراثت است. ژن‌ها از DNA ساخته شده اند. برخی ژن‌ها به عنوان راهنما برای ساختن مولکول‌هایی به نام پروتئین عمل می‌کنند. اما بسیاری از ژن‌ها برای پروتئین‌ها کد نشده اند. در انسان، ژن‌ها از نظر سایز از چندصد باز DNA تا بیش از 2 میلیون باز فرق دارند. پروژه ژنوم انسانی تخمین زده است که انسان ها بین 20000 تا 25000 ژن دارند.

سه شنبه، 24 اردیبهشت ماه 1398 15,276 بازدید