هنگام سرماخوردگی شیر خوردن خلط را زیاد می کند یا خیر؟

بلغم مخاط غلیظ و چسبناکی است که هنگام سرماخوردگی از پشت گلو می چکد. این ترکیبی از مایع محافظ طبیعی در مجاری تنفسی و زباله های مرتبط با عفونت شما است. احتمالاً در برخی مواقع شنیده اید که هنگام سرماخوردگی باید از مصرف لبنیات خودداری کنید زیرا شیر مخاط ایجاد می کند. در حالی که این ممکن است شبیه داستان یک همسر پیر به نظر برسد، ممکن است حقیقتی در آن وجود داشته باشد. با این حال، علم در مورد این موضوع هنوز قطعی نیست.

برای افرادی که به شیر حساسیت دارند، احتقان و افزایش تولید مخاط یک واکنش رایج است. با این حال، برای اکثر افراد دیگر، نوشیدن شیر با سرماخوردگی تنها ممکن است باعث بدتر شدن خلط شود زیرا شیر مخاط را می پوشاند و باعث غلیظ تر شدن آن می شود.

هنگام سرماخوردگی شیر خوردن خلط را زیاد می کند یا خیر؟

در حالی که معمولاً اعتقاد بر این است که نوشیدن شیر خلط را افزایش می دهد، علم این باور را تأیید نمی کند. نتیجه گیری از تحقیقات در مورد شیر و بلغم - یک زمینه مطالعاتی نسبتاً کوچک - شامل موارد زیر است:

مصرف شیر و تولید بلغم در افراد مبتلا به سرماخوردگی در یک مطالعه بالینی، افزایش خلط مرتبط با نوشیدن شیر را نشان نداد.
مشکلات مخاطی که خود گزارش شده بود بین دو گروه مطالعه یکسان بود - یکی شیر می‌نوشید و دیگری شیر سویا.
کودکان مبتلا به آسم، که اغلب به دلیل تئوری افزایش بلغم از شیر اجتناب می کنند، تفاوتی در علائم تنفسی نداشتند، چه شیر بخورند یا شیر سویا.
مشکل شیر ممکن است یک ترفند حسی باشد. شیر و بزاق در دهان شما مایعی غلیظ ایجاد می کند که می تواند برای مدت کوتاهی دهان و گلو را بپوشاند. احساسی که باقی می ماند ممکن است با افزایش خلط اشتباه گرفته شود.

چه چیزی باعث ایجاد بلغم می شود؟

سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی باعث آبریزش بینی، احتقان، سرفه، گلودرد و گاهی تب در پاسخ به ویروسی می شود که به بدن حمله می کند.

اساساً، این علائم یک مکانیسم دفاعی هستند - راهی که بدن شما سعی می کند از شر چیزی که شما را بیمار می کند خلاص شود. افزایش تولید مخاط یکی از راه‌هایی است که بدن شما با عفونت مبارزه می‌کند، و اگرچه مقابله با آن جالب نیست، اما در واقع یک هدف را دنبال می‌کند: مهاجم خارجی در مخاط بسته می‌شود و وقتی خلط سرفه می‌کنید یا بینی خود را منفجر می‌کنید، دفع می‌شود.

دلایل عدم اجتناب از شیر

یک لیوان شیر سرد یا چند لقمه ماست یخ زده ممکن است در واقع گلودرد را تسکین دهد و در زمانی که حوصله غذا خوردن ندارید، مقداری مواد مغذی و کالری را تامین کند. همچنین ممکن است اسموتی میوه و ماست پر از مواد مغذی را امتحان کنید که روی، کلسیم، پروبیوتیک ها، ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و فیبر را تامین می کند.

 

برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

 

تست کرونا در منزل

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}