سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) چیست از علائم ، علل و درمان آن چه می دانید؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شرایطی است که سطح هورمون های زن را تحت تأثیر قرار می دهد. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) مقدار بیش از حد معمول هورمون های مردانه تولید می کنند. این عدم تعادل هورمونی باعث می شود بدن آنها از قاعدگی بگذرد و بارداری را برای آنها دشوار می کند.

PCOS همچنین باعث رشد مو در صورت و بدن و طاسی می شود. و می تواند به مشکلات سلامتی طولانی مدت مانند دیابت و بیماری های قلبی کمک کند. قرص های ضد بارداری و داروهای دیابت (که با مقاومت به انسولین ، علامت سندرم تخمدان پلی کیستیک مقابله می کنند) می توانند به رفع عدم تعادل هورمونی و بهبود علائم کمک کنند.

PCOS چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک مشکل هورمون هایی است که زنان را در دوران باروری (سنین 15 تا 44 سال) تحت تأثیر قرار می دهد. بین 2.2 تا 26.7 درصد از زنان در این گروه سنی مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند.

بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند اما آن را نمی دانند. در یک مطالعه ، تا 70 درصد از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تشخیص داده نشده بودند. سندرم تخمدان تخمدان تخمدانهای زن را تحت تأثیر قرار می دهد ، اندام های تولید مثل که استروژن و پروژسترون تولید می کنند - هورمون هایی که چرخه قاعدگی را تنظیم می کنند. تخمدان ها همچنین مقدار کمی هورمون مردانه به نام آندروژن تولید می کنند.

تخمدانها تخمک ها را آزاد می کنند تا با اسپرم مردان بارور شوند. تخمک گذاری هر ماه تخمک گذاری نامیده می شود. هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه (LH) که در غده هیپوفیز تولید می شوند ، تخمک گذاری را کنترل می کنند.

FSH تخمدان را برای تولید فولیکول - کیسه ای که حاوی تخمک است - تحریک می کند و سپس LH باعث تخمدان می شود تا یک تخمک بالغ را آزاد کند. PCOS یک سندرم یا گروهی از علائم است که بر تخمدان ها و تخمک گذاری تأثیر می گذارد. سه ویژگی اصلی آن عبارتند از:

کیست در تخمدان
سطح بالای هورمون های مردانه
دوره های نامنظم یا حذف شده

در PCOS ، بسیاری از کیسه های کوچک و پر از مایع در داخل تخمدان ها رشد می کنند. کلمه "پلی کیستیک" به معنی "بسیاری از کیست ها" است. این کیسه ها در واقع فولیکول ها هستند که هر کدام حاوی یک تخمک نابالغ هستند. تخمک ها هرگز به اندازه کافی بالغ نمی شوند تا باعث تخمک گذاری شوند. عدم تخمک گذاری باعث تغییر سطح استروژن ، پروژسترون ، FSH و LH می شود. سطح پروژسترون کمتر از حد معمول است ، در حالی که سطح آندروژن بیشتر از حد معمول است. هورمون های اضافی مردانه چرخه قاعدگی را مختل می کنند ، بنابراین زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمتر از حد معمول پریود می شوند.

علت آن چیست؟

پزشکان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث PCOS می شود. آنها معتقدند سطوح بالای هورمون های مردانه از تولید هورمون تخمدان و تولید تخمک به طور طبیعی جلوگیری می کند. ژن ها ، مقاومت به انسولین و التهاب همه با تولید بیش از حد آندروژن مرتبط هستند.

ژن ها

مطالعات نشان می دهد که PCOS در خانواده ها اجرا می شود.

به احتمال زیاد بسیاری از ژنها - نه فقط یک - در ایجاد این بیماری نقش دارند.

مقاومت به انسولین

تا 70 درصد از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مقاومت به انسولین دارند ، به این معنی که سلول های آنها نمی توانند از انسولین به درستی استفاده کنند.

انسولین هورمونی است که لوزالمعده تولید می کند و به بدن کمک می کند تا از قند موجود در غذاها برای انرژی استفاده کند.

هنگامی که سلول ها نمی توانند از انسولین به درستی استفاده کنند ، تقاضای بدن برای انسولین افزایش می یابد. لوزالمعده برای جبران انسولین بیشتری تولید می کند. انسولین اضافی باعث می شود تخمدان ها هورمون های مردانه بیشتری تولید کنند.

چاقی عامل اصلی مقاومت به انسولین است. چاقی و مقاومت به انسولین می توانند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهند.

التهاب

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب سطح التهاب را در بدن خود افزایش می دهند. اضافه وزن نیز می تواند باعث التهاب شود. مطالعات التهاب بیش از حد را با سطوح بالاتر آندروژن مرتبط کرده اند.

علائم رایج سندرم تخمدان پلی کیستیک :

برخی از زنان علائم را در اولین دوره قاعدگی خود مشاهده می کنند. برخی دیگر تنها پس از افزایش وزن زیاد یا مشکل در بارداری متوجه می شوند که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند.

شایع ترین علائم PCOS عبارتند از:

پریودهای نامنظم عدم تخمک گذاری باعث می شود که مخاط رحم هر ماه از بین نرود. برخی از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمتر از هشت قاعدگی در سال یا اصلاً هیچ قاعدگی ندارند (10 منبع مورد اعتماد).
خونریزی شدید. لایه داخلی رحم برای مدت زمان طولانی تری افزایش می یابد ، بنابراین دوره هایی که می گیرید می تواند سنگین تر از حد معمول باشد.
رشد مو. بیش از 70 درصد زنان مبتلا به این بیماری موهای صورت و بدن خود - از جمله در پشت ، شکم و قفسه سینه خود را رشد می دهند. به رشد موهای زائد هیرسوتیسم می گویند.
آکنه. هورمون های مردانه می توانند پوست را بیش از حد معمول چرب کنند و باعث ایجاد جوش در نواحی مانند صورت ، قفسه سینه و قسمت بالای کمر می شوند.
افزایش وزن. تا 80 درصد زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای اضافه وزن یا چاقی هستند.
طاسی با الگوی مردانه موهای سر نازک شده و ممکن است بریزند.
تیره شدن پوست. لکه های تیره پوست می تواند در چین های بدن مانند گردن ، کشاله ران و زیر سینه ایجاد شود.

چگونه PCOS بر بدن شما تأثیر می گذارد:

داشتن سطوح آندروژن بالاتر از حد طبیعی می تواند بر باروری و سایر جنبه های سلامت شما تأثیر بگذارد.

ناباروری

برای باردار شدن باید تخمک گذاری داشته باشید. زنانی که به طور منظم تخمک گذاری ندارند ، تعداد زیادی تخمک آزاد نمی کنند تا بارور شوند. PCOS یکی از علل اصلی ناباروری در زنان است (12).

سندرم متابولیک

حداکثر 80 درصد از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای اضافه وزن یا چاقی هستند (منبع 13). هم چاقی و هم سندرم تخمدان پلی کیستیک خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش می دهند:

قند خون بالا
فشار خون بالا
HDL کلسترول خوب 
کلسترول بد LDL بالا

در مجموع ، این عوامل سندرم متابولیک نامیده می شوند و خطر موارد زیر را افزایش می دهند:

بیماری قلبی
دیابت
سکته

این حالت باعث وقفه های مکرر در تنفس در طول شب می شود که خواب را مختل می کند.

سرطان آندومتری

در طول تخمک گذاری ، لایه داخلی رحم می ریزد. اگر هر ماه تخمک گذاری انجام ندهید ، لایه داخلی ممکن است افزایش یابد.

ضخیم شدن پوشش رحم می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد.

افسردگی

تغییرات هورمونی و علائمی مانند رشد موهای ناخواسته می تواند بر احساسات شما تأثیر منفی بگذارد. بسیاری از مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک در نهایت افسردگی و اضطراب را تجربه می کنند


سردرد تغییرات هورمونی می تواند باعث سردرد در برخی از زنان شود.

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}