5 علامت طولانی مدت بیماران کرونا

علائم ماندگار کرونا

برای یک گروه منتخب از بیماران ویروسی کرونا که به عنوان ناقلان ویروس برای مدت طولانی شروع یک سری علائم آغاز یک جنگ گسترده است.

بسیاری از بیماران کووید 19 دچاره دوره بیماری طولانی مدت می شوند که ممکن از چند هفته تا چند ماه طول بکشد محققان به این نوع بیماری کووید 19 طولانی می گویند.

مطالعه این افراد دشوار است چرا که در ابتدا علائم مشخصی از بیماری نشان نداده اند و به درستی شناسایی نشده اند.برخی ممکن است به راحتی متوجه مدت زمان طولانی درگیری با بیماری نباشند و درنتیجه پیگیری بیماران برای محققان دشوار باشد.

یکسری مطالعات مقدماتی شروع به مشخص کردن علائم اولیه بیمار می کند،بیمارانی که مدت زمان طولانی برای بهبودی نیاز دارند.

مطالعه اخیر از دانشگاه کینگز لندن که هنوز منتظر بررسی های دیگر برای اعلام نتیجه نهایی می باشد،این مطالعه بیش از 4000 بیمار کرونا را در سوئد بررسی کرده است.

انگلیس و ایالات متحده با درخواست از بیماران خواستند که حتما علائم خود را ثبت کنند. حدود 20% گزارش کرده اند که بعد از گذشت 4 روز همچنان حالشان بهتر نیست و این مدت زمان آستانه ایست که در آن کووید 19 طولانی را مشخص می کنند.

در هشت هفته ، حدود 190 بیمار علائم طولانی مدت کرونا داشته اند و طی 12 هفته نزدیک به 100 بیمار هنوز بهبود نیافته اند.

این مطالعه نشان داد بیمارانی که بیش از پنج علامت را در هفته اول بیماری تجربه می کنند به طور قابل توجهی بیشتر دچار کووید طولانی می شوند این قضیه در میان گروه های سنی و جنسی صادق بود.

محققان همچنین پنج علامت را شناسایی کرده اند که بیش از سایر موارد در کووید طولانی ظاهر می شوند.

خستگی ،سردرد ،دشواری در تنفس ، گرفتگی صدا ،درد در عضلات بدن از جمله این علائم می باشد.

این مطالعات می تواند سرنخی برای درمان کووید باشد.

دکتر کلر استیوز  گفت مهم است که ما از دانشی که از موج اول همه گیری به دست آورده ایم استفاده کنیم تا تاثیر بلند مدت همه گیری دوم را کاهش دهیم.

این تحقیق می تواند زمینه ساز راهکار های پیشگیری و درمان برای طولانی مدت باشد.تقریبا 98درصد بیماران مبتلا به کووید 19 طولانی در این مطالعه خستگی را گزارش داده اند در حالی که 91درصد سردرد را گزارش داده اند.ما می دانیم که خستگی یک مولفه مهم است بنابراین من واقعا خوشحالم که تحقیقات انها به این نتیجه گیری ها رسید.

ناتالی لمبرت دانشیار پزشکی در دانشگاه ایندیانا در این مطالعه مشارکت داشته اند.لمبرت همچنین در حال بررسی الگوهای علائم در میان بیماران است.تقریبا هزار و 500 مسافر که در ماه جولای از آنها نظر سنجی شد اظهار داشتند در برخی از موارد بعد از مدت طولانی از بیماری همچنان خسته اند.

تقریبا دو سوم اظهار داشته اند که دچار درد عضلانی و یا بدن درد شده اند.همین مقدار گفت که آنها در تنفس مشکل دارند و حدود 58 درصد گفتند که سر درد دارند.

سن ،جنس ،BMi می تواند موارد طولانی مدت کووید را پیش بینی کندطبق مطالعه کالج کینگ قوی ترین پیش بینی کننده یک مورد طولانی مدت کرونا سن بیمار بود.حدود 22 درصد از شرکت کنندگان 70 سال به بالا علائم طولانی مدت را گزارش کرده اند.

همچنین در شرکت کنندگان با شاخص توده بدنی بالاتر BMI نیز احتمال بیشتری وجود دارد که به کرونا طولانی مبتلا شوند.

اگرچه رابطه جنسی در مورد پیش بینی یک مورد طولانی مدت کووید قوی نبوده است زنان در گروه سنی جوان تر نسبت به مردان بیشتر دچار این نتیجه شده اند.حدود 15 درصد زنان در این مطالعه علائم طولانی مدت داشتند در مقایسه با 10 درصد مردان.این یافته ها غیر منتظره است ،زیرا مردان به طور متوسط در برابر نتایج شدید کووید نسبت به زنان آسیب پذیر ترند.

دانشمندان دقیقا دلیل آن را مشخص نکرده اند دانشمندان دیگر به عوامل رفتاری مانند مردانی که غذای کمتری نسبت به زنان می خورند اشاره کرده اند.

آیا دلیل این است که زنان بیشتری علائم طولانی مدت را تجربه کرده اند؟ همگی این موارد به مطالعات بیشتر نیاز دارد.

توجه به این نکته مهم است که هر کسی در برابر علائم طولانی مدت آسیب پذیر است.لمبرت گفت این می تواند برای هرکسی اتفاق بیافتد مهم نیست که قبل از آن سالم بوده باشد یا بیماری زمینه ای داشته باشد.

بیماران غیر بستری در این مطالعه بررسی نشده اند.

نظرسنجی هایی که افراد می توانند علائم خود را گزارش دهند ناقص است از آنجا که افراد ممکن است در یادآوری هر یک از علائم مشکل داشته باشند یا ممکن است آن را با چیزی غیر از ویروس مرتبط بدانند.

لامبرت گفت: علائم کووید به قدری گسترده است که گاهی اوقات افراد آن را به عنوان بیماری کووید تشخیص نمی دهند.وی افزود حتی همین داده های ناقص می تواند مفید باشد زیرا اطلاعات کمی در مورد اثرات طولانی مدت وجود دارد.

بیشتر مطالعات ویروس کرونا بر روی بیماران بستری بوده و در نتیجه شاید علائمی مانند تب در آن گروه بیشتر گزارش شده باشد.

برای مثال مطالعات دانشگاه کینگ لندن نشان داد که تب یک علائم پیش بینی برای بیماران نیازمند به بستری است.

اما در آخرین بررسی لامبرت در حدود4000 بیمار ویروس کرونا ،تنها 8 درصد بیماران در 10 روز اول بیماری تب گزارش داده اند.لامبرت گفت برای درک اثرات بهتر ویروس کرونا تحقیقات بیشتر باید انجام شود منجمله افرادی که بدون علامت هستند.

دانشمندان و محققان در سراسر جهان اطلاعات خود را در این زمینه گسترش داده اند.

برای انجام تست کرونا در منزل و دریافت جواب بصورت آنلاین کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید

آزمایش کرونا در منزل

منبع: Science Alert
نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}