کرونای وخیم تر در افراد با کمبود ویتامین D

ویتامین D  و کرونابحث در مورد ویتامین D و کرونا ادامه دارد

مطالعه جدید نشان می دهد در بین افراد مبتلا به کرونا 60 درصد آنها دارای سطح پائین ویتامین "آفتاب" می باشند.

ویتامین D یکی از ویتامین های موثر در عملکرد سیستم ایمنی بدن است و به ویژه در بیماری های تنفسی مانند آسم ،سل و عفونت های ویروسی نقش قابل ملاحضه ای دارد.

داده ها برای اثبات این ارتباط کم هستند و پزشکان هشدار می دهند حتی اگر ویتامین D تاثیری در مقابله بدن با ویروس داشته باشد برای مقابله کامل در مقابل کرونا کافی نمی باشد.

مطالعه جدید از دانشگاه شیکاگو ، اولین مطالعه ای که در زمینه ارتباط ویتامین D و کرونا منتشر شد را مورد بررسی قرار داده است از بین افرادی که کمبود ویتامین D دارند و قبل از درمان به کرونا مبتلا شده اند و افرادی که کمبود ویتامین D دارند و درمان شده اند و سپس به کرونا مبتلا شده اند گروه اول نسبت به گروه دوم میزان ابتلا در آنها بیشتر بوده است.

اما نویسندگان این مقاله هشدار می دهند که آزمایشات بالینی برای اثبات اینکه آیا افزایش سطح ویتامین D به جلوگیری از عفونت کمک می کند نیاز به آزمایشات بالینی بیشتری می باشد.

تا امروز بیش از 6.1 میلیون آمریکایی و 26 میلون نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند کمبود ویتامین D یک موضوع مشترک است که چندین گروه را در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار می دهد : افراد مسن و چاق و رنگین پوست.

منبع اصلی ویتامین D نور خورشید است ما ویتامین را از طریق تابش نور خورشید و از راه پوست جذب می کنیم .افراد مسن که بین آنها مشکلات حرکتی رایج است ، بیشتر در خانه و تاریکی هستند و در نتیجه از دریافت نور خورشید بی بهره اند.افراد رنگین پوست نیز رنگدانه های پوستشان اجازه جذب ویتامین D از طریق پوستشان را محدود می کند.

به همین منظور محققان شیکاگو ارتباط بین ویتامین D و کووید19 را در یک گروه رنگین پوست مطالعه کرده اند به طور کلی طبق این تحقیق یک چهارم این افراد که به کرونا مبتلا شده اند از کمبود ویتامین D رنج می برند.

در بین گروهی که ذخیره ویتامین D مناسبی داشتند 12 درصد مبتلا شده اند و در بین گروهی که کمبود ویتامین D  داشتند نیز 20 درصد مبتلا شده اند.

به سختی می توان اثبات کرد که ویتامین D از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری می کند اما تفاوت های آماری تاثیر آن را اثبات می کنند.در این حین نتایج مطالعه ها بین انگلیس و شیکاگو متفاوت است درواقع بین نارسایی ویتامین D و عفونت کرونا نیز رابطه مستقیمی کشف نکرده اند.

نمونه های خونی مورد مطالعه مربوط به 10 الی 14 سال گذشته می باشند و ماتریکس نارسایی ویتامین D در آنها مورد مطالع قرار گرفت این بیماران تحت درمان بوده اند و ثبت کردن این رابطه نیز دشوار است.

از نظر علمی ،ما می خواهیم یک آزمایش تصادفی انجام دهیم تا نشان دهد آیا ویتامین D باعث کاهش احتمال ابتلا می شود یا خیر

دکتر ملترز سرپرست این تحقییق می گوید: دریافت 600 IU واحد ویتامین D را از نور خورشید توصیه می کند چه از طریق آفتاب و چه از طریق مکمل ها به طور کلی مصرف روزانه IU 2000 بی خطر است اما هرکسی که در معرض بیماری های کلیه باشد بدون تجویز پزشک نمی تواند این کار را انجام دهد.

مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند موجب رسوب کلسیم در کلیه ها شود.دکتر ملترز افزود هنوز به طور دقیق نمی دانیم که دوز مطلوب ویتامین D چقدر است.با توجه به اختلافات نژادی و سبک زندگی در سطح مصرف ویتامین D تفاوت وجود دارد.

مجموعه آزمایشگاهی مندل برای راحتی شما امکان انجام تست کرونا را به صورت آنلاین و در منزل فراهم کرده است به این منظور کافیست برروی لینک زیر کلیک کنید.

آزمایش کرونا در منزل

منبع: Daily Mail
نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}