ارتباط کمبود ویتامین D با افزایش مرگ ناشی از کرونا

ویتامین d و کرونا

پزشکان در کلینیک مراقبت پزشکی دالاس ، تگزاس ، مطالعه ای انجام داده اند که نشان می دهد کمبود شدید ویتامین D به شدت با بیماری ویروس کرونا 2019 (کووید-19) در کشورهای اروپایی ارتباط دارد.محققان می گویند این ارتباط با گذشت زمان تقویت شده است.دکتر اسحاق پاگاچ و دکتر سوفیا پاگاچ توصیه می کنند ، پزشکان غربالگری جهانی کمبود ویتامین D را انجام دهند.

برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

آزمایش کرونا در منزل

ویتامین D و افراد مبتلا به کرونا

شدت بیماری در افراد مبتلا به کووید-19 به طور قابل توجهی متفاوت است ، طیفی از بدون علامت تا کشنده دارد ، و دلایل آن اغلب نامشخص است.

محققان می گویند از آنجا که برخی از شواهد نشان می دهند که ویتامین D ممکن است نقش محافظتی داشته باشد ، تصمیم گرفته اند اطلاعات سراسر اروپا را ارزیابی کنند تا مشخص شود که آیا بین میزان ویتامین D و میزان مرگ و میر ناشی از کرونا ارتباط وجود دارد یا خیر.

این تیم اطلاعات مربوط به میزان ویتامین D گزارش شده را ارزیابی کرده و در مجله اروپایی غدد درون ریز منتشر کردند.داده ها فقط در صورتی مورد استفاده قرار می گرفت که در طی ده سال گذشته گزارش شده باشد و شامل اطلاعاتی در مورد جمعیت عمومی بزرگسالان مذکر و مونث در سنین حداقل 40 تا 65 سال میباشد. داده ها همچنین برای به دست آوردن شیوع کمبود ویتامین D نسبت به میانگین نیاز به تجزیه و تحلیل دارند.

تعداد مرگ های ناشی از کووید 19 با استفاده از داده های مرکز منابع ویروس کرونا دانشگاه پزشکی جان هاپکینز مشخص شد. داده های مربوط به جمعیت در سال 2020 با استفاده از کتاب حقوق جهانی CIA تعیین شد.

محققان اطلاعات بین 11 تا 14 ژوئن 2020 (22 تا 25 خرداد 99) را بازیابی کردند و سپس آنالیز همبستگی پیرسون را انجام دادند. تجزیه و تحلیل رگرسیون نیز برای اطمینان از تطابق الگوی سنی جمعیت هر کشور انجام شد.

به طور کلی ، اطلاعات مربوط به 10 کشور از جمله انگلستان ، ایرلند ، فرانسه ، آلمان ، بلژیک ، هلند ، دانمارک ، فنلاند ، نروژ و استونی مورد بررسی قرار گرفت.محققان گزارش می دهند که کمبود شدید ویتامین D ( به عنوان کمتر از 25 نانومول بر لیتر تعریف شده است) به شدت و به میزان قابل توجهی با میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در هر میلیون فرد ارتباط دارد.ضریب همبستگی 0.76 نشان می دهد که تقریبا 58٪ مرگ و میر ناشی از کرونا با کمبود شدید ویتامین D قابل توجیه است.پس از تطابق الگوی سنی جمعیت هر کشور ، این همبستگی همچنان قوی و قابل توجه باقی ماند.بعلاوه ، با گذشت زمان ، همبستگی بصورت غیرمتعارف در حال افزایش است."

به گفته نویسندگان ، نتایج حاصل از مطالعات دیگر نشان می دهند که بین میزان کم ویتامین D و شدت بیماری کرونا ارتباط وجود دارد.به عنوان مثال در ایالات متحده ، میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در بین سیاه پوستان و آمریکایی های اسپانیایی بالاتر از جمعیت عمومی است و به خوبی مشخص شده است که این گروه ها ، در مقایسه با سایر گروه ها ، سطح ویتامین D کمتری دارند.

محققان می گویند که یافته های این مطالعه لزوماً به این معنا نیست که میزان کم ویتامین D ، میزان مرگ و میر ناشی از کرونا را افزایش می دهد یا اینکه طبیعی بودن سطح ویتامین D باعث کاهش این میزان می شود.

متغیرهای دیگری نیز می توانند مسئول شیوع کمبود ویتامین D و میزان مرگ و میر بالاتر ناشی از کووید- 19 باشند ، مثلا عوامل ژنتیکی ناشناخته یا خدمات بهداشتی و درمانی ناکافی.با این وجود ، مطالعات نشان می دهند كه كمبود ویتامین D با افزایش خطر و شدت عفونت های مختلف مرتبط است و یك كارآزمایی كنترل شده تصادفی از استفاده از مكمل ها برای جلوگیری از آنفولانزا در كودكان مدرسه حمایت كرد.بعلاوه ، مطالعات شواهد موجود در مورد استفاده از مکمل ویتامین D برای جلوگیری از عفونت کرونا را  ارائه داده اند.

توصیه محققین

بطور کلی ، "بسیار محتمل است که مکمل های ویتامین D نقش زیادی در پیشگیری و احتمالاً درمان بیماری کرونا داشته باشند. "در پایان ، نویسندگان می گویند "غربالگری جهانی برای کمبود ویتامین D و بررسی بیشتر مکمل ویتامین D در مطالعات کنترل تصادفی که ممکن است منجر به درمان احتمالی یا پیشگیری از کووید-19 شود ، توصیه میشود."

منبع: News Medical
نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}