آبله میمون چگونه است؟

بررسی‌های مکرر پوست ممکن است در حال حاضر مراقب بثورات آبله میمون باشد، که یک علامت قابل مشاهده از ویروس آبله میمون است که در ایالات متحده در حال انتشار است. آبله میمون به طرق مختلف ظاهر می شود و از علائم سیستمیک مانند تب و تورم به علائم پوستی مانند ضایعات پیشرفت می کند. این ضایعات شایع ترین علامت آبله میمون هستند و می توانند شبیه جوش ها یا تاول ها باشند. اما آنها جوش یا تاول نیستند. ضایعات آبله میمون ویژگی های منحصر به فردی دارند که می تواند به شما کمک کند آنها را از سایر بیماری های پوستی متمایز کنید، اگرچه یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باید به شما در تصمیم گیری نهایی کمک کند.

مراحل آبله میمون

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، ضایعات آبله میمون در چهار مرحله تکامل می یابند که هر مرحله حدود یک تا دو روز طول می کشد. این مراحل عبارتند از: 

ماکولا (ضایعه مسطح)
پاپولار (ضایعه افزایش یافته)
وزیکولار (ضایعه پر از مایع)
پوسچولار (ضایعه ملتهب و پر از چرک)

طول کل بیماری آبله میمون معمولا بین دو تا چهار هفته است.

احتمالا ابتدا تب خواهید داشت

بر اساس CDC، شروع علائم آبله میمون شبیه آنفولانزا است، به این معنی که طبق CDC، احتمالاً با تب شروع می‌شود. بنابراین اگر برآمدگی‌ها یا تاول‌های جدیدی دارید اما در غیر این صورت احساس سلامتی می‌کنید، احتمال زیادی وجود دارد که پوست شما به چیز دیگری واکنش نشان دهد.

علائم آنفولانزا حدود سه هفته پس از قرار گرفتن در معرض آبله میمون شروع می شود و بثورات ممکن است بین یک تا چهار روز پس از آن شروع شود.

شما نمی توانید برآمدگی های اولیه خود را ایجاد کنید

یک برآمدگی جدید آبله میمون در ابتدا قابل ترکیدن نیست. دکتر کریستین کو، پروفسور پوست و آسیب شناسی در دانشکده پزشکی ییل، گفت: اگر بتوانید هر برآمدگی را که در عرض چهار روز روی پوست شما ظاهر شده است ایجاد کنید، احتمالا آبله میمون نیست.

کو توصیه نمی‌کند که افراد روی برآمدگی‌ها و تاول‌های جدید خراش دهند. اما اگر مطمئن نیستید که بثورات ناشی از آبله میمون است یا خیر، یک آزمایش خراش ملایم ممکن است شفافیت ارائه دهد.

کو گفت: «اگر آن ضایعه اولیه را به آرامی با ناخن خود بتراشید و احساس سفت شدن داشته باشید و با فشار ملایم روی آن تکان نخورد، احتمالاً نگران خواهم شد. CDC این ضایعات اولیه آبله میمون را به صورت لاستیکی و عمیق توصیف می کند.

ضایعات کوچک و دردناک خواهند بود

کو گفت: در بیشتر موارد، ضایعات جدید آبله میمون بسیار کوچک هستند - از اندازه یک تکه سنگ نمک و دانه برنج.

او افزود: "آنها می توانند برای چشم های آموزش ندیده بسیار نامحسوس باشند." برخی از آنها ممکن است به اندازه «نخود» باشند. اما به طور متوسط، به نظر می رسد که اکثر آنها به اندازه یک دانه برنج یا کوچکتر هستند.

این برجستگی های کوچک به مرور زمان می توانند بسیار دردناک شوند. به گفته لیدا ژنگ، MD، متخصص پوست و استادیار درماتولوژی و پزشکی در دانشکده پزشکی فاینبرگ نورث وسترن، به نظر می‌رسد که بیماران در زمانی که ضایعات صاف‌تر هستند و برای اولین بار ظاهر می‌شوند، ناراحتی خفیف‌تری را تجربه می‌کنند یا اصلاً ناراحتی ندارند، و با پر شدن از مایع درد بیشتری را تجربه می‌کنند. و رشد کنند.

ژنگ گفت: "بیماران درد را متفاوت گزارش می کنند، اما هر سوراخی در پوست قطعا می تواند دردناک باشد." ضایعات در نواحی مانند اندام تناسلی یا مقعد می‌توانند به‌ویژه زمانی که بیماران ادرار می‌کنند یا مدفوع می‌کنند، دردناک شوند.

با شروع بهبودی ضایعات، تمایل به خارش دارند.

ضایعات بعد از یک هفته 

ژنگ می‌گوید هنگامی که ضایعات در مرحله چهارم بیشتر شبیه پوستول‌ها می‌شوند، شروع به فرورفتن به سمت مرکز می‌کنند و شکل یک آتشفشان را تقلید می‌کنند. این می تواند حدود پنج تا هفت روز از زمانی که ضایعات در ابتدا ظاهر شدند طول بکشد.

ژنگ گفت: «این فرورفتگی مرکزی از نظر فنی ناف نامیده می شود. "اساساً، این موضوع کمی تفکیک دارد." ژنگ افزود زمان این تورفتگی می تواند متفاوت باشد و ممکن است برای همه اتفاق نیفتد.

اگر مشکوک به آبله میمون هستید چه باید کرد؟

اگر جوشی دارید که مشکوک به آبله میمون هستید، آزمایش بدهید. ژنگ گفت که اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اولیه، متخصصان پوست و حتی برخی از مراکز مراقبت فوری می دانند که چگونه آبله میمون را سواب بکشند. او به مردم توصیه می‌کند که هر کدام از ارائه‌دهنده‌ها را بیشتر در دسترسشان است ببینند.

قبل از انجام آزمایش یا درمان، ممکن است بتوانید یک قرار ملاقات ویدیویی رزرو کنید تا بتوانید علائم خود را نشان دهید، یا عکسی را برای ارزیابی یک متخصص مورد اعتماد ارسال کنید.

در عین حال، در نظر بگیرید که خود را منزوی کنید و بثورات خود را تمیز و پوشانده نگه دارید. ژنگ گفت: «کمی وازلین یا آکوافور بمالید و یک بانداژ بپوشانید تا ضایعات را بپوشانید. برای کمک به بهبودی پوست و جلوگیری از عفونت، نواحی را مرطوب و تمیز نگه دارید.

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}