چرا مقایسه واکسن های COVID 19 بسیار دشوار است؟

یوسف آدبایو آدبیسی می داند واکسنی که 70٪ محافظت در برابر COVID-19 داشته باشد می تواند ابزاری ارزشمند در برابر ویروس کرونا در نیجریه باشد - به خصوص اگر این واکسن ارزان باشد و لازم نیست در دمای بسیار سرد نگهداری شود. اما اگر واکسن دیگری که خرید و ذخیره آن گرانتر است اگر 95٪ موثر باشد چه؟

"آیا باید واکسن کم اثر را به آفریقا ارسال کنیم؟ یا باید به دنبال راهی برای تقویت سردخانه باشیم؟ " از آدبیسی ، مدیر تحقیق در رهبران جوان آفریقایی برای بهداشت جهانی ، یک سازمان غیر انتفاعی مستقر در ابوجا ، می پرسد.

اینها انواع سوالاتی است که محققان و رهبران دولت در سراسر جهان با آن روبرو هستند ، زیرا آنها خلاصه ای از انتخاب واکسن های ویروس کرونا را بررسی می کنند و سعی می کنند تصمیم بگیرند که کدام یک برای پایان دادن به بیماری همه گیر که نزدیک به 2.5 میلیون نفر زندگی کرده است ، بیشتر مفید خواهد بود. کریستینا پواساس ، محقق بهداشت عمومی در بنیاد اسوالدو کروز در ریودوژانیرو ، برزیل ، می گوید این تصمیمی است که توسط منابع محدود شکل گرفته و با محدودیت داده ها مانع می شود. وی می گوید: "مقایسه این واکسن ها در این مرحله امکان پذیر نیست."

چرا مقایسه واکسن های COVID 19 بسیار دشوار است؟

در بنگلادش ، شفیعون شیمول ، اقتصاددان بهداشت در دانشگاه داکا ، نگران خطرات ناشی از این است که اگر دولت ها واکسن ها را برای ساخت زیرساخت های زنجیره سرد ماهها به تعویق بیندازند. او می گوید: "اگر می خواهید عفونت را كنترل كنید ، باید به چیزی اعتماد كنید كه از نظر متنی برای شما قابل انجام است. این فقط مربوط به اثربخشی نیست".

پبا توجه به تقاضای سرعت عمل در میان منابع محدود ، هر گونه تلاش برای رتبه بندی واکسن ها باید علاوه بر اثربخشی گزارش شده آنها ، بلکه منابع ، هزینه ها ، تدارکات استفاده از آنها ، دوام حفاظتی که ارائه می دهند و توانایی بازپرداخت آنها نیز در نظر گرفته شود. انواع ویروسی در حال ظهور حتی و تاکنون بیش از 200 میلیون دوز واکسن ویروس کرونا تحویل شده است و داده ها از آزمایشات بالینی در چندین کشور جمع شده است. نتایج برجسته حاصل از این مطالعات ، طیف وسیعی از حفاظت در برابر ویروس را نشان می دهد: از 95٪ کارآیی برای واکسن ساخته شده توسط Pfizer شهر نیویورک و BioNTech ماینتس آلمان ، تا حدود 70٪ پیشنهاد شده بر اساس نتایج اولیه در مورد واکسن ساخته شده توسط AstraZeneca از کمبریج و دانشگاه آکسفورد ، هر دو در انگلستان هستند.

مقایسه مستقیم اثربخشی واکسنها فقط بر اساس این نتایج امکان پذیر نیست ، دیوید کندیکه بوم شناسی و تکامل بیماریهای عفونی را در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا مطالعه می کند درخصوص هر معیار کارآیی با درجاتی از عدم اطمینان همراه است و آزمایشات ممکن است تعاریف متفاوتی از معیارهای مهم داشته باشند، هشدار می دهد.

اطلاعات جمعیتی هر آزمایش به این موارد اضافه شده است: به عنوان مثال در مورد واکسن آکسفورد - آسترا زنکا ، توسعه دهندگان اطلاعات کمی در مورد اثر واکسن در افراد بالای 65 سال جمع آوری کردند. این امر آلمان را مجوز واکسن فقط برای افراد زیر 65 سال ، حتی اگر آژانس دارویی اروپا آن را برای همه بزرگسالان توصیه می کند.

و واکسن ها در کشورهای مختلف در زمان های مختلف مورد بررسی قرار گرفتند. کندی می گوید ، هر آزمایش فقط می تواند یک عکس محافظتی در برابر انواع ویروسی ارائه دهد که در آن زمان یا مکان غالب بودند. وی می گوید: "این تعداد به زمان خاصی مربوط می شود." "چگونگی تبدیل آن به محافظت در طی یک تا دو سال یکسان نیست."
امید است واکسنهای مناسب تری برای پر کردن برخی از خلا های در دسترس قرار بگیرند. به عنوان مثال جانسون در نیوبرانزویک، در حال تولید یک واکسن تک شات هست که استفاده از واکسن را به طرز چشمگیری ساده می کند.

کیم می گوید ، جهان هنوز منتظر اطلاعات مهمی در مورد واکسن هایی است که اکنون تولید می شوند. عملکرد داروها در دنیای واقعی همیشه در حد دقیق یک آزمایش بالینی نیست. اطلاعات اولیه مربوط به کمپین عظیم واکسیناسیون اسرائیل حاکی از آن است که نتایج واکسن Pfizer به زودی ادامه دارد ، اما جمع آوری داده های مشابه در مورد واکسن های دیگر ماه ها به طول می انجامد.

محققان همچنین در حال آزمایش طیف وسیعی از دوزها ، برنامه ها و ترکیبات واکسن ها هستند. آنها هنوز نمی دانند که مصونیت با واسطه چه مدت دوام می آورد یا واکسن های مختلف چگونه ویروس کرونا را کاهش می دهند - همه عواملی که می توانند "بهترین" باشند. مارک جیت ، اپیدمیولوژیست واکسن در دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن ، می گوید: "این فقط مسئله این نیست که آنها را هرچه سریعتر بیرون کنیم." "این اطمینان حاصل می کند که وقتی آنها را بیرون می آوریم ، ما مطالعات نظارت را انجام می دهیم تا ببینیم واکسن ها در شرایط مختلف چگونه کار می کنند."

 

برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) بر روی لینک زیر کلیک کنید 

 

تست کرونا در منزل

نظرات کاربران
تا کنون کسی برای این مطلب نظری نداده است. اولین نفری باشید که نظر می دهد!
{{comment.creator}} {{comment.createDate}}
{{reply.creator}} {{reply.createDate}}
{{blog.content.commentsForm.errorMessage}}
{{blog.content.commentsForm.successMessage}}